Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cenu si odvezli strhující Deja Donne

  18:54aktualizováno  18:54
Český Těšín, Cieszyn - Padající reflektory, boření scény kamenného divadla v rytmu dramatického tance, videodivadlo, reje masek, pouliční inscenace, rachot bubnů, ohňové tance a mnoho dalších forem divadelního umění atakovalo návštěvníky od mezinárodního divadelního festivalu Na hranici. Ten se konal od úterý do soboty již po dvanácté v pohraničních městech Českém Těšíně a polském Cieszyně.
Na hranici přijeli profesionálové i amatéři z  Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky aby obě strany rozdělené řekou Olši semkli v rámci velkorysé divadelní akce. V hlavním programu - v soutěžní části se publiku představilo jedenáct divadelních souborů. Dalších pět desítek divadelních i hudebních produkcí zažil teprve druhý ročník Hyde Parku ve venkovních prostorách Kulturního a společenského střediska Střelnice.

Jako vítěze mezinárodní porota ocenila soubor moderního tance Deja Donne s inscenací Aria Spinta. "Symbolická Zlomená závora a finanční částka pěti tisíc polských zlotých, připadla skupině Deja Donne plným právem. Šlo o skvělé představení, významným prvkem bylo i mezinárodní složení souboru, který tvoří umělci z České Republiky, Chorvatska, Bulharska a Itálie," uvedl Roman Rozbrój, ředitel české části festivalu. Aria Spinta nabídla skutečně asi to nejzajimavěší z festivalu.

Sympatický nekonvenční a přitom komunikativně prostý nenucený projev čtyř mladých herců začal nenápadně a nevinně, aby skončil ve strhující destruktivní taneční show připomínající proslulou Noc v opeře od bratří Marxů. Těžko mohl někdo tušit, že jednoduchý nápad v podobě rozdávání programů uzavřou tvůrci v divokém choreografickém rytmu nekonvenčních pohybových figur, za nebezpečného pádů rudých opon a padajících reflektorů. Všeobecný úlek - dotek autentických emocí, dramatické napětí a jemně vypointovaný styl Deja Donne připomněl sílu divadelní imaginace.

Také alternativní bohatost  divadelního fóra  - Hyde Park -  přinesla očekávaný záměr. "Smyslem této části festivalu bylo zapůsobit na nekonvenčního diváka, který běžně divadlo nenavštíví," dodává Roman Rozbrój. Festivalů se podle něj vydařil, padly jazykové bariéry a divadlo přimělo obecenstvo k vzájemné sdílnosti, kterou nenarušilo ani hatící se počasí.
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz