Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cenná sbírka obrazů je v troskách

  19:46aktualizováno  19:46
Restituce způsobily rozpad velmi cenné sbírky moderního evropského umění, jež měla místo ve státní Galerii výtvarného umění v Ostravě. Poslední ranou bylo, že se na základě zákona z roku 2000, který umožňuje odškodnění obětem holocaustu s cizím státním občanstvím, ozval kanadský dědic předválečného ředitele Vítkovických železáren Oskara Federera. Hlásí se o dvacet uměleckých děl, které ostravský dům umění měl doposud za svá. Mezi jinými o olej Jižní pobřeží od norského expresionisty Edvarda Muncha, jehož díla se na světových burzách prodávají v řádech milionů dolarů.
Předtím již restituce sběratelů a obchodníků připravily ostravskou galerii o téměř devadesát obrazů, kreseb, grafik a dalších věcí. "Přišli jsme o páteřní kůstky sbírkového fondu a zbortila se tak celá stavba. Znamená to pro nás, že naše sběratelská práce v oblasti moderního evropského umění začne od nuly," tvrdil ředitel galerie Petr Beránek.

Oscar Federer

Sběratel umění Oscar Federer pocházel z české židovské rodiny. V roce 1932 ho Rothschildové jmenovali generálním ředitelem železáren - tehdejšího Vítkovického horního a hutního těžířstva. "Jeho sběratelský um byl takový, že z něj činí nejvýznamnějšího českého sběratele. Zatím se o tom málo ví," uvedl ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Petr Beránek. Federer sbíral české umění 19. a 20. století a později se zaměřil na moderní evropské umění. Z obrazů, které získal, jsou nejcennější díla od Cézanna, Renoira, Gaugina, Maneta a Moneta.
Větší část sbírky zachránil, když obrazy v roce 1938 půjčil na výstavu do Amsterodamu. Část zůstala v Ostravě a po válce ji zabavil stát. V roce 1939 uprchl Federer s rodinou před nacisty z Československa. Nejprve do Paříže, poté Londýna. Nakonec zůstal v Kanadě.
Továrník měl prý k Ostravsku blízký vztah a obdarovával spolek domu umění. Proto vedení galerie věří, že by mu zapůjčení některých obrazů z ostravské sbírky nebylo ani dnes proti mysli. Český stát má vracet potomkům obětí holocaustu několik uměleckých děl.
Místní restituenti prokázali nárok na kresby i obrazy takových mistrů jako je Picasso, Cézanne, Utrillo a další. "Dědici obchodníka Helbicha z Ostravy restituovali čtyřicet osm věcí. Polovina byla pro sbírku evropského umění velmi významná. Některé byly vyhlášeny kulturní památkou, čtyři jsme získali zpět," uvedl Beránek. Dalšímu sběrateli Jaroslavu Borovičkovi patří třicet pět věcí, jež v uplynulých desetiletích v ostravské galerii zdomácněly.

Nároky posledního dědice, Kanaďana Andrew Federera, galerie nezpochybňuje. "Dědic prokázal, že majetek jeho předků zkonfiskovali nacisté. Po válce si jej přivlastnil stát," uvedl Beránek. Sdělil, že napsal Federerovi dopis, v němž se ptá, zda by některá díla nechtěl prodat nebo dlouhodobě zapůjčit. Dědic ale neodpověděl. "Zatím čekáme," uvedl Beránek.

Šance odkoupit obrazy je mizivá. Ministerstvo kultury sice tvrdí, že chce nejcennější restituované kusy získat, má ale málo peněz. "Za posledních pět let jsme neměli peníze ani na běžná česká díla," tvrdil Beránek. Podotkl, že ředitel Národní galerie Milan Knížák velmi obtížně získával sto milionů na jedenáct obrazů Františka Kupky.
"V našem případě, kdy se jedná o evropské malíře, by suma stačila na tři, čtyři obrazy."

Ilja Racek, šéf nového odboru kultury Ostravského kraje, pod který má galerie na podzim přejít, míní, že obrazy jsou již asi ztraceny.

Ředitel ostravského Domu umění Petr Beránek ukazuje obrazy, které bude muset galerie vrátit v restituci.

Ředitel ostravského Domu umění Petr Beránek ukazuje obrazy, které bude muset galerie vrátit v restituci.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Najdete na iDNES.cz