Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cenná sbírka obrazů je v troskách

  19:46aktualizováno  19:46
Restituce způsobily rozpad velmi cenné sbírky moderního evropského umění, jež měla místo ve státní Galerii výtvarného umění v Ostravě. Poslední ranou bylo, že se na základě zákona z roku 2000, který umožňuje odškodnění obětem holocaustu s cizím státním občanstvím, ozval kanadský dědic předválečného ředitele Vítkovických železáren Oskara Federera. Hlásí se o dvacet uměleckých děl, které ostravský dům umění měl doposud za svá. Mezi jinými o olej Jižní pobřeží od norského expresionisty Edvarda Muncha, jehož díla se na světových burzách prodávají v řádech milionů dolarů.
Předtím již restituce sběratelů a obchodníků připravily ostravskou galerii o téměř devadesát obrazů, kreseb, grafik a dalších věcí. "Přišli jsme o páteřní kůstky sbírkového fondu a zbortila se tak celá stavba. Znamená to pro nás, že naše sběratelská práce v oblasti moderního evropského umění začne od nuly," tvrdil ředitel galerie Petr Beránek.

Oscar Federer

Sběratel umění Oscar Federer pocházel z české židovské rodiny. V roce 1932 ho Rothschildové jmenovali generálním ředitelem železáren - tehdejšího Vítkovického horního a hutního těžířstva. "Jeho sběratelský um byl takový, že z něj činí nejvýznamnějšího českého sběratele. Zatím se o tom málo ví," uvedl ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Petr Beránek. Federer sbíral české umění 19. a 20. století a později se zaměřil na moderní evropské umění. Z obrazů, které získal, jsou nejcennější díla od Cézanna, Renoira, Gaugina, Maneta a Moneta.
Větší část sbírky zachránil, když obrazy v roce 1938 půjčil na výstavu do Amsterodamu. Část zůstala v Ostravě a po válce ji zabavil stát. V roce 1939 uprchl Federer s rodinou před nacisty z Československa. Nejprve do Paříže, poté Londýna. Nakonec zůstal v Kanadě.
Továrník měl prý k Ostravsku blízký vztah a obdarovával spolek domu umění. Proto vedení galerie věří, že by mu zapůjčení některých obrazů z ostravské sbírky nebylo ani dnes proti mysli. Český stát má vracet potomkům obětí holocaustu několik uměleckých děl.
Místní restituenti prokázali nárok na kresby i obrazy takových mistrů jako je Picasso, Cézanne, Utrillo a další. "Dědici obchodníka Helbicha z Ostravy restituovali čtyřicet osm věcí. Polovina byla pro sbírku evropského umění velmi významná. Některé byly vyhlášeny kulturní památkou, čtyři jsme získali zpět," uvedl Beránek. Dalšímu sběrateli Jaroslavu Borovičkovi patří třicet pět věcí, jež v uplynulých desetiletích v ostravské galerii zdomácněly.

Nároky posledního dědice, Kanaďana Andrew Federera, galerie nezpochybňuje. "Dědic prokázal, že majetek jeho předků zkonfiskovali nacisté. Po válce si jej přivlastnil stát," uvedl Beránek. Sdělil, že napsal Federerovi dopis, v němž se ptá, zda by některá díla nechtěl prodat nebo dlouhodobě zapůjčit. Dědic ale neodpověděl. "Zatím čekáme," uvedl Beránek.

Šance odkoupit obrazy je mizivá. Ministerstvo kultury sice tvrdí, že chce nejcennější restituované kusy získat, má ale málo peněz. "Za posledních pět let jsme neměli peníze ani na běžná česká díla," tvrdil Beránek. Podotkl, že ředitel Národní galerie Milan Knížák velmi obtížně získával sto milionů na jedenáct obrazů Františka Kupky.
"V našem případě, kdy se jedná o evropské malíře, by suma stačila na tři, čtyři obrazy."

Ilja Racek, šéf nového odboru kultury Ostravského kraje, pod který má galerie na podzim přejít, míní, že obrazy jsou již asi ztraceny.

Ředitel ostravského Domu umění Petr Beránek ukazuje obrazy, které bude muset galerie vrátit v restituci.

Ředitel ostravského Domu umění Petr Beránek ukazuje obrazy, které bude muset galerie vrátit v restituci.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Výtvarníci v roce 1968: Brežněv s klackem i prostřílené ruce

Gesto rukou vyjadřující odmítnutí invaze a díry po kulkách vypálených dávkou ze...

Nejen písničkáři svými protestsongy reagovali na sovětskou okupaci ze srpna 1968. Gesto rukou vyjadřující odmítnutí...

Najdete na iDNES.cz