Instalace Dominika Langa na výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2013

Instalace Dominika Langa na výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2013 | foto: CJCH

Chalupeckého cena pro mladé umělce oslaví čtvrtstoletí s novou porotou

  • 1
Mladí výtvarníci se mohou začít hlásit do pětadvacátého ročníku prestižní soutěže Cena Jindřicha Chalupeckého. Do svého čtvrtstoletí jde přehlídka s novou mezinárodní porotou, která v březnu rozhodne o finalistech a v listopadu určí i konečného vítěze.

Ten získá šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku, dále rezidenční pobyt v některém z Českých center podle vlastního výběru a sto tisíc korun na vytvoření projektu v Národní galerii v Praze.

Přihlášku je nutno vyplnit on-line přímo na webových stránkách soutěže, přikládá se k ní také umělecké portfolio. Do nadcházejícího ročníku se umělci, jimž ještě nebylo pětatřicet let, mohou přihlásit sami, nebo mohou být nominováni dosavadními laureáty Chalupeckého ceny.

Znalci z New Yorku i Kyjeva

Každý z porotců hodnotí pouze tři ročníky, takže se cena v příštím roce rozloučí s Christianem Rattemeyerem, Rainerem Fuchsem, Georgem Schöllhammerem, Edith Jeřábkovou a Tomášem Lahodou. Porotci, kterým vypršel mandát, zároveň ve spolupráci se správní radou Společnosti Jindřicha Chalupeckého jmenovali své nástupce.

Novými členy tedy od následujícího ročníku budou ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku Holly Blocková, umělec a pedagog Jiří Kovanda, teoretička umění Andrea Kusá působící v Bratislavě, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu Gunnar B. Kvaran a kurátorka Bottega Gallery a Scherbenko Art Centrum Marina Scherbenková z Kyjeva. Z původní sestavy tam zůstal umělec a pedagog Daniel Balabán a historička umění Milena Bartlová.

Chalupeckého cena byla založena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a malíře Theodora Pištěka. Letošním laureátem se stal třiatřicetiletý Dominik Lang.