Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O cenu Chalupeckého se uchází obsesivní hledač kresby a další čtyři umělci

  12:55aktualizováno  12:55
O prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého se uchází pět mladých výtvarníků: Adéla Babanová, autorská dvojice David Böhm & Jiří Franta, Vladimír Houdek, Richard Loskot a Jiří Thýn.

Adéla Babanová porotu v čele s jejím předsedou, kurátorem newyorské MoMA Christianem Rattemeyerem přesvědčila svými videi, ve kterých reinterpretuje příběhy z běžného života a historie umění skrze postupy užívané v rozhlasových a televizních programech, a na nichž spolupracuje také s profesionálními scenáristy, herci a filmovým štábem.

Ve výběru jsou tak autoři videí, instalací, kresby, malby a fotografií. Finalisty vybrala mezinárodní porota, v jejímž čele je podruhé kurátor galerie moderního umění MoMA v New Yorku Christian Rattemeyer.

Jiří Thýn je mezi finalisty již podruhé, a to pro své formálně dokonalé...

Jiří Thýn je mezi finalisty již podruhé, a to pro své formálně dokonalé instalace, které jsou úzce spjaty s určitými příběhy a debatami v umění, týkajícími se problematiky statusu (fotografického) obrazu.

"Cena bude udělena potřiadvacáté, vítěze vyhlásí 30. listopadu v brněnském Divadle Husa na provázku. Ceremoniálu bude předcházet od 25. října výstava nových děl finalistů v Domě pánů z Kunštátu v Brně," uvedla Lenka Lindaurová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Večer s názvem "Kdo tu cenu dostane? Hommage a Václav Havel" v režii Vladimíra Morávka odvysílá Česká televize.

Příští rok se laureát se svou výstavou vrátí do Národní galerie v Praze; naposledy tuto expozici hostila v roce 2001. Finalisté se letos představí mimo Prahu a poprvé v Bratislavě, doprovodný program se odehraje také v Brně, Ostravě a Hradci Králové.

Fotogalerie

Společnost Jindřicha Chalupeckého vznikla z podnětu Václava Havla, Theodora Pištěka a básníka Jiřího Koláře. Založena byla 27. května 1990 v Lánech. Výroční prestižní cena pro tuzemské mladé výtvarné umělce  nese jméno předního českého teoretika a kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filozofa Jindřicha Chalupeckého.

Vítěz získává 100 tisíc korun na realizaci výstavy a katalogu v následujícím roce, kdy rovněž absolvuje šestitýdenní pobyt v New Yorku v rámci International Studio and Curatorial Program. Prostřednictvím nadace získává oceněný autor i cenné kontakty v zahraničí. V době pobytu má laureát rovněž možnost vystavovat své práce v Českém centru v New Yorku.

Cenu Jindřicha Chalupeckého pro českého výtvarného umělce do 35 let získal 25....

Cenu Jindřicha Chalupeckého pro českého výtvarného umělce do 35 let získal 25. listopadu 2011 Marek Ther (na snímku ze sprna 2011)

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Viktoriánský pervert má právo malovat soft porno. Polonahé nymfy opět visí

Manchesterská galerie přestala prodávat i pohlednice s Waterhousovým dílem (2....

Jen něco přes týden nechala manchesterská galerie skrytý obraz Hylás a nymfy. Čin, který měl rozvířit diskuzi o díle a...

Najdete na iDNES.cz