Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Celý Warholův život byla fikce

  15:52aktualizováno  15:52
Muzeum Andyho Warhola v Pittsburghu se před časem rozhodlo vytvořit retrospektivní výstavu díla Andyho Warhola a představit ji v zahraničí. Výběr ze čtyřiceti let autorovy tvorby již navštívil dvanáct zemí střední a východní Evropy a nyní je představen v České republice v Národní galerii v Praze, coby na své poslední zastávce. Výstavu ve Veletržním paláci Národní galerie připravila ve spolupráci s americkým velvyslanectvím.

Warholovo dílo je na výstavě reprezentováno ukázkami prací z jednotlivých období umělcovy tvorby. Najdou se na ní i některé z autorových nejslavnějších grafik jako například portrét Marilyn Monroe, Mao Ce-tunga nebo plechovka Campbellovy polévky. Doplňkem výstavy jsou také kresby, které vytvořila Warholova matka Julia.

Andy Warhol je jeden z nejvýznamnějších umělců dvacátého století a jeden z nejvýraznějších představitelů pop-artu. Tento umělecký směr si všímá běžných věcí, se kterými se setkáváme v každodenním životě, a neobrací se zády ani k reklamě, comicsu nebo reprodukcím. Jedním z hlavních témat pop-artu je právě reprukovatelnost inspirovaná regály přeplněnými stejným zbožím v supermarketech konzumní společnosti.

Warhol se narodil za hospodářské krize ve Forest City v Pensylvánii v rodině východoevropských přistěhovalců. Přesné datum jeho narození není známo. Umělec sám o svém rodném listu z roku 1930 tvrdil, že jde o falzifikát. Jeho rodiče, Andrej a Júlia Warholovi, se později usadili v Pittsburghu, kde malý Andy strávil dětství. Důvod jejich příchodu za oceán ze slovenské vesničky Miková byl prostý - rodina toužila po lepším životě.

Po druhé světové válce Warhol vystudoval Carnegieho technologický institut v Pittsburghu, odkud odešel s titulem bakalář výtvarného umění. Již v této době se začal projevovat jeho talent, který byl částečně podpořen prostředím obchodních domů, v nichž velmi často vypomáhal. Pravidelný rytmus stejného zboží v regálech Warhola inspiroval k pozdějším dílům, jež jsou s jeho jménem spojována dodnes - Dolarové bankovky, Autohavárie, portréty hollywoodských hvězd.

Warholova cesta na výsluní ale měla podstatně prozaičtější první krůčky. Po odjezdu do New Yorku v roce 1949 s kolegou Philipem Pearlsteinem začal autor pracovat jako relamní grafik pro časopis Vogue a Harper's Bazaar. Na jejich stránkách se také objevily první kresby pro renomovanou obuvnickou firmu, kde už se začal profilovat Warholův osobitý styl. Za svou práci na poli reklamy dostal v padesátých letech několik ocenění a od roku 1952 také pořádal samostatné výstavy.

Uvolněná atmosféra šedesátých let vnesla i nové motivy do Warholovy práce. Autor se pustil do experimentů se sítotiskem, z nichž posléze vzešly jeho nejslavnější práce (Cambellovy plechovky, portrét Marilyn Monroe, Mao Ce-tunga nebo Liz Taylorové). Kombinací s fotografií ztvárnil nejeden výjev z každodenního života. V této době se také stal doslova továrnou na obrazy. V prostorách bývalé továrny si pronajal místnosti pro ateliér a společně s velkým týmem pomocníků začal realizovat nové práce. Ne nadarmo se tomuto místu začalo přezdívat "factory".

Andy Warhol se však nezabýval pouze sítotiskem. V průběhu šedesátých let natočil více než šedesát filmů a podílel se také na tvorbě videoklipů. Tento způsob života trval až do osmdesátých let, kdy v roce 1987 Warhol zemřel v nemocnici na komplikace po operaci žlučníku. Když se Andyho Warhola několik let před smrtí ptali, jaká slova by si vybral pro svůj epitaf, umělec řekl, že slovo "fikce". Chtěl tím naznačit, že celá jeho image založená na návštěvách nočních diskoték, filmových klubů a módních přehlídek je pouze fikcí člověka, který se narodil jako Andrew Warhola.

Andy Warhol

Instalace k výstavě

Mao

Znak dolaru

Marilyn Monroe

Znaky dolaru

Ředitel Národní galerie Milan Knížák na tiskové konferenci

Kresby matky Andyho Warhola Julie

Krabice kečupů firmy Heinz

Plechovka Campbellovy polévky

Lebka

Elektrické křeslo

Socha svobody

Instalace k výstavě

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

Najdete na iDNES.cz