Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Céline Dion: Chtěla jsem udělat něco ostřejšího

  10:29aktualizováno  10:29
Koncerty Céline Dion během jejího nynějšího turné jsou označovány za svátek barev, módy, tance a překvapení. Posoudit to bude šance 26. června v pražské O2 Areně.

Céline Dion | foto: Sony BMG

Již hezkou řádku let patří mezi nejzářivější světové hudební hvězdy. Jako sexbomba by neprošla a její repertoár je dost usedlý a konzervativní.

Všechny potenciální nedostatky však stonásobně vynahrazuje jedinečným hlasem, který by mohl skály lámat. Záhy se o tom při jejím prvním koncertě v Česku budeme moci přesvědčit na vlastní uši. Ještě předtím Celine Dion odpověděla MF DNES e-mailem na několik otázek.

Posledních pět let jste strávila v Las Vegas, kde jste vystupovala v jediném sále: ve slavném Caesar’s Palace. Bylo pro vás těžké vyjet na světové turné?
Vůbec ne. V tom nádherném prostoru v Las Vegas a se všemi těmi šikovnými účinkujícími jsem vystupovala ráda, ale vyjet na světové turné je lákavá výzva, kterou jsem s chutí přijala.

Co vám víc vyhovuje? Zůstávat dlouhou dobu na jednom místě, nebo cestovat a být každý týden v jiném státě a každý druhý měsíc na jiném kontinentě?
Obojí má své výhody a nevýhody. Pobývat na jednom místě je pohodlné - třeba jsem každou noc spala ve své posteli, nikoli po hotelech. Ale cestování po světě přináší spoustu zážitků a já se tentokrát na cesty vydávám se svým sedmiletým synem a s maminkou, které je 81 let. A užíváme si to.

Vašemu synovi René Charlesovi se asi líbí, že nemusí skoro celý rok chodit do školy.
Bereme s sebou na turné učitelku, se kterou se naštěstí učí rád.

Kolik lidí se na show podílí?
S přípravou jsme s naším kreativním týmem a režisérem Jamiem Kingem začali asi rok a půl před turné a zkoušky jsme spustili, hned jak jsme v prosinci ukončili angažmá v Las Vegas. Jezdí s námi skoro stočlenný doprovod a v každém městě si ještě najímáme místní výpomoc, která čítá tolik lidí, kolik je zrovna zapotřebí k postavení scény.

Je každý koncert na turné stejný, nebo se program s postupem času obměňuje?
Hlavně chci říct, že naše show je velkolepá. A stále se vyvíjí. Od té doby, co jsme ji v Jižní Africe odstartovali, jsme několikrát vystřídali kostýmy a vyměnili nebo obměnili spoustu písniček. Pořád se pokoušíme o nové prvky, aby byl koncert lepší a překvapivější.

Vaše vystoupení je označováno za "vizuální svátek barev, módy, tance a překvapení". Co to kokrétně znamená?
Ta show má tolik dimenzí, že je obtížné ji věrohodně popsat v rozhovoru. Je to obrazové představení se spoustou barev, pohybu a tvarů. Tanečníci jsou úžasní, světla a scéna dynamické. Na scéně se toho hodně děje, ale nejdůležitějším prvkem je hudba. Všechno, co se odehrává na jevišti ji účelově doplňuje.

Vaše poslední album Taking Chances je odlišné od předchozích nahrávek a také neobyčejně pestré - potřebovala jste změnu?
Vždycky hledám nové způsoby jak bych se nejlépe dokázala vyjádřit. I když mám pocit, že jsem stejná jako před deseti lety, chtěla jsem tentokrát udělat něco trochu ostřejšího.

Souvisí změna s vaším dlouhodobým angažmá v Las Vegas?
To ani ne. Když jsme se pustili do přípravy nového alba, začaly nám přicházet nové písničky, a ty nás inspirovaly. Takže jsme byli v první řadě ovlivněni materiálem, který jsme slyšeli.

Na albu jste zkusila pár nových spolupracovníků a skladatelů. Byla jste s nimi spokojená?
Měla jsem tu čest pracovat s několika lidmi, které řadím mezi nejnadanější a nejschopnější v byznysu, s mnohými z nich poprvé. A upřímně doufám, že ne naposled.

Říká se, že vaše francouzská alba jsou lepší než anglická. Je pro vás i po tak dlouhé době, kdy zpíváte v obou jazycích, stále přirozenější a příjemnější zpívat francouzsky, svým rodným jazykem?
Zpívám ráda v obou jazycích. Jistě, francouzština je můj rodný jazyk a hodně lidí říká, že mě poslouchají raději, když zpívám francouzsky, ale podle mě každý ten jazyk nabízí v muzice různé věci. Pokud máte skvělou písničku ve francouzštině, je to úžasné. Ale totéž se dá říct i o angličtině.

Prý máte ráda heavy metal, zejména AC/DC - je to pravda? Proto jste natočila s Anastaciou coververzi skladby You Shook Me All Night Long?
Když jsem vyrůstala, mí bratři a sestry poslouchali nejrůznější hudbu, takže jsem slyšela kdeco. AC/DC mají spoustu skvělých písniček a kdykoli máme s mými muzikanty nějaký večírek nebo oslavu, strašně rádi tancujeme na jejich muziku. You Shook Me All Night Long byla skvělá volba pro můj duet s Anastaciou. Moc jsme si to užily.

Před dvanácti lety jste natáčela videoklip na písničku It’s All Coming Back To Me Now na zámku v Ploskovicích. Vzpomínáte si vůbec na to natáčení?
To byl úžasný zážitek. Točili jsme to video téměř týden, skoro jako by šlo o minifilm. Pracovali jsme bohužel tak intenzivně, že jsme neměli čas na důkladnější seznámení se s okolím, ale vzpomínám si, že Praha je nádherná a lidé byli velmi přátelští a pohostinní. I proto se na své první vystoupení v Česku tak těším.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Najdete na iDNES.cz