Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeká na Michálka štěstí na Východ od Západu?

  9:53aktualizováno  9:53
Nejen hlavní soutěží živ je karlovarský festival. Sekce Na východ od Západu, která přináší to nejlepší, co se vyprodukovalo v zemích střední a východní Evropy a bývalého sovětského bloku, získává na prestiži. Mnozí zahraniční producenti prý dokonce přijíždějí hlavně kvůli ní. I letos navíc mohou Češi držet palce: o cenu se s dalšími čtrnácti snímky utká komedie Vladimíra Michálka O rodičích a dětech.

O rodičích a dětech - David Novotný a Josef Somr - z natáčení filmu | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

. Hodně štěstí

Maďarsko, Rakousko, Německo, 2008, 80 min, režie: Róbert Lakatos

Z filmu Hodně štěstíPostavy jako z Vejdělkova Romingu, ladění a la Borat –  jen s tím rozdílem, že kníratý Cikán Lali a plešatý gadža Lori pocházejí z Transylvánie. Film maďarského režiséra s rumunským občanstvím, který se pohybuje na hranici dokumentu, popisuje jejich putování do Vídně a Egypta a je plný čiré východoevropské poezie.

. Boogie

Rumunsko, 2008, 103 min, režie: Radu Muntean

Z filmu BoogieNic vykonstruovaného. Jen si to představte -  dovolená, moře, rodinka. Žena v očekávání a lehce znuděný manžel. Všechno se změní, když v letovisku potká své stále nezadané spolužáky a prohýří s nimi noc. Vrátit se do teenagerovských let ovšem není jen tak...

. Byl jsem tady

Estonsko, Finsko, 2008, 89 min, režie: René Vilbre

Z filmu Byl jsem tadyAdaptace románu Sasse Henna Byl jsem tady. První zatčení, jednoho z nejvýznamnějších estonských literárních děl posledních let. Hlavním hrdinou je sedmnáctiletý Rass, kluk bez pevného zázemí, který se ani nenaděje, a už lítá v drogách a hlavně v průšvihu jménem mafie...

. Čas umírat

Polsko, 2007, 104 min, režie: Dorota Kędzierzawska

Z filmu Čas umíratStará dáma ve staré vile, ve které by ráda dožila. Syn s rodinou v téže vile, který v ní dožít nechce. Jinými slovy hořkost a smutek na pozadí slunných letních dnů. Minimalistický poetický snímek stojí a padá s výkonem Danuty Szaflarské, herečky, které je neuvěřitelných třiadevadesát let.

. Je těžké být dobrý

Bosna a Hercegovina, Německo, VB, Srbsko, Černá Hora, Slovinsko, 2007, 102 min, režie: Srdjan Vuletić

Z filmu Je těžké být dobrýTaxikáři jsou vděční hrdinové: potkávají zajímavé lidi, poznávají zajímavé osudy. A sami jsou zajímaví. Tomuhle je čtyřicet, taxikaří v bosenské metropoli a rád by ze dne na den změnil život, který mu přinášel jen samé problémy. Radikální změny ale nikdy nejdou snadno.

. Křemen

Rusko, 2007, 82 min, režie: Alexey Mizgirev

Z filmu KřemenSoučasná Moskva má mnoho tváří. Anton, který sem přijíždí rozdychtěný láskou a plný nadějí, je pozná všechny. A z nadějí rychle vystřízliví. "Léčba", kterou podstoupí, je ovšem více než sporná. Nebo snad věříte, že svět se dá napravit vstupem do zkorumpované policie?

. Mao Ce-tung

Albánie, 2007, 91 min, režie: Besnik Bisha

Z filmu Mao Ce-tungNenechte se zmást názvem - autorem  předlohy této vtipné politické metafory není ani čínský emigrant, ani odbojný komunista.  Komedii o tom, co se stane, když své dítě pojmenujete po vůdci vůdců, je albánský básník, prozaik, esejista a diplomat Besnik Mustafaj.

. Muzika

Slovenská republika, Německo, 2007, 99 min, režie: Juraj Nvota

Z filmu MuzikaRežisér Krutých radostí, které na MFFKV soutěžily před pěti lety, přichází s intimně laděným příběhem z přelomu 70. a 80. let. Hlavní hrdina, jazzový saxofonista Martin, je ve své době trochu za exota: "jeho" hudbě nerozumí ani kolegové z vodárny, ani manželčini rodiče. Má svůj svět a v tom je šťastný. Tomu venku ale překáží.

. O rodičích a dětech

Česko, 2008, 112 min, režie: Vladimír Michálek

Z filmu O rodičích a dětechOtec a syn na procházce. Koho by napadlo, kolik se dá z tak obyčejné situace vytěžit? Nenápadný film, který se dokáže nad životem pousmát tak hořce, až nás rozpláče,  je horkým želízkem ve festivalové soutěži. Nejen díky hereckým výkonům Josefa Somra, Davida Novotného a Luba Kostelného.

. Ptačí sezona

Lotyšsko, 2007, 93 min, režie: Janis Kalejs, Gatis Smits, Janis Putnins, Anna Viduleja

Z filmu Ptačí sezonaČtyři režiséři, čtyři pohledy a jeden hrdina. Lotyšský povídkový film popisuje život muže jménem Teodors, respektive Teoderse samotného: jako chlapce, dospívajícího idealistu, osamělého sebestředného manažera a nakonec jako venkovského lovce dravců.

. Rokle

Rusko, 2007, 103 min, režie: Marina Razbezhkina

Z filmu RokleZapadlá ruská ves na počátku 20. století, pozadí příběhu, který se inspiroval ranou prózou básníka Sergeje Jesenina, má zvláštní kouzlo. Snad proto, že se tu stále věří na kouzla a čáry, respektive na magické propojení života a místní rokle. Jediný, kdo se mu postaví, je místní vzdělanec Karev. A pěkně si tím zavaří...

. Sběratelka

Litva, 2008, 84 min, režie: Kristina Buožyte

Z filmu SběratelkaKamera dokáže zázraky. Například umí vrátit paměť. Přesvědčí se o tom hrdinka litevského snímku, logopedka Gaile, která se díky záznamům z minulosti rozpomene na život, jež jednoho dne ztratila. Jenže realita je něco jiného než záznam...

. Šičky

Bulharsko, 2007, 87 min, Režie: Lyudmil Todorov

Z filmu ŠičkySešívat díly luxusního spodního prádla jistě nebylo snem žádné z nich, ale někdy zkrátka nemáme na výběr. Šičky ceněného bulharského režiséra popisují, co všechno může obnášet jediné rozhodnutí: najít si práci. Jakoukoli.

. Tablo

Maďarsko, 2008, 120 min, režie: Gábor Dettre

Z filmu TabloTemné, groteskní krimi svým laděním v lecčems připomene loňského karlovarského vítěze Severní blata. Příběh filmu, který je prostoupený sympatickým černým humorem, začíná jako každá detektivka: romský policista, který žije se Švédkou, je jednoho dne přivolán k vraždě bohatého kšeftaře.

. Tulpan

Německo, Švýcarsko, Kazachstán, Rusko, Polsko, 2008, 100 min, režie: Sergey Dvortsevoy

Z filmu TulpanZvláštní směsice zemí vyprodukovala snímek, který se odehrává na rozlehlé stepi a řeší problém s odstávajícíma ušima. Mimo jiné samozřejmě... Vtip, exotika a fotogenie kazašských pustin, to jsou hlavní devízy filmu  natočeného absolventem ukrajinské letecké školy.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VE VARU S MIRKOU: Zůstalo to v rodině od Lásek po Duklu 61. Bez výbuchu

Robert Pattinson nastoupil na pódium karlovarského divadla s hodně ležérním...

Příslovečné nůžky mezi kritiky a diváky se zase jednou rozevřely. Zatímco mezinárodní porota recenzentů oslavovala...

Housle jsou ve futrálu a herecký idol Stmívání Robert Pattinson ve Varech

Robert Pattinson se poslední den karlovarského festivalu představil v divadle,...

Nač měli jiní několik dnů, stihl poslední host karlovarského festivalu za čtyřiadvacet hodin. Před sobotním obědem...

TELEVIZIONÁŘ: Nejlepší film dějin vyšel zkrátka, teď má zase zpoždění

Tim Robbins v letním kině uvedl svůj patrně nejslavnější film Vykoupení z...

Vypadá to stylově: na ČT1 se večer předvede závěrečný ceremoniál 52. karlovarského festivalu a na ČT2 nejzářivější host...

Najdete na iDNES.cz