Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cecilia Bartoliová za pomoci Vivaldiho málem zbourala Rudolfinum

  9:16aktualizováno  9:16
Záplavou květin, trojími ovacemi vstoje a dvěma přídavky skončil ve čtvrtek pražský koncert italské operní hvězdy Cecilie Bartoliové. Ve zcela zaplněné Dvořákově síni Rudolfina poprvé zazpívala před českým publikem na koncertě zvaném Vivaldi ritrovato.

Cecilia Bartoliová a dirigent Jean-Christophe Spinosi | foto: ČTK

Představila árie z oper Antonia Vivaldiho plné emocí, vášně, lásky i smutku. V premiéře ji doprovázel renomovaný francouzský soubor Ensemble Matheus, věnující se poučené interpretaci staré hudby. Řídil ho jeho zakladatel, francouzský dirigent a houslista Jean-Christophe Spinosi.

Pětačtyřicetiletá operní diva září na světové hudební scéně již víc než dvě desetiletí a s osmi miliony prodaných desek patří k nejprodávanějším klasickým umělcům.

Již příchod Bartoliové, oblečené do elegantní zelené róby, provázel dlouhý potlesk publika, které ji netrpělivě očekávalo. Uznání sklízela pokaždé. Během téměř tříhodinového koncertu přednesla čtrnáct árií, orchestr ji doplnil v kratších instrumentálních skladbách pouze čtyřikrát.

Cecilia Bartoliová

Cecilia Bartoliová

Bezprostřední Bartoliová s neokázalostí a zcela přirozeně představila pravé umění koloratury s perlivými ozdobami, zejména v árii Z rozličných šílenství...Jsme jako lodi z opery Olimpiade, árii Zdá se, že moře pohltí z opery Bajazet nebo Ach, uteč honem z opery Orlando furioso.

Koncertní síň rozzářil její pověstný, nádherně barevný mezzosoprán s mimořádně velkým záběrem do hloubek, jímž s naprostou samozřejmostí umí vyjádřit celou škálu emocí. Publikum naopak tajilo dech v dramatických "kusech", v nichž citlivě zpívala v nízké dynamice.

První část koncertu byla věnována úspěšnému CD Vivaldi Album, které vyšlo v roce 1999 a za první tři roky prodeje si ho koupilo přes půl milionu lidí. Vivaldi je v současnosti znám především svou instrumentální tvorbou, ve 20. a 30. letech 18. století byl ale také uznávaným autorem benátských oper seria. Složil jich téměř pět desítek, dochovala se však pouze polovina.

Cecilia Bartoliová a dirigent Jean-Christophe Spinosi

Cecilia Bartoliová a dirigent Jean-Christophe Spinosi

Ve druhé části večera se Bartoliová převlékla do róby jasně červené barvy a zazpívala árie, které objevila s dirigentem Spinosim, z oper Orlando furioso, Catone in Utica, La Silva nebo Argippo. Bartoliová ráda oprašuje zašlou slávu barokních komponistů, jejichž zapomenutá díla nachází s muzikology v archivech. Většina z dnešních árií se uvádí na veřejnosti velmi vzácně. Některé Bartoliová zpívala veřejně poprvé, a proto si vypomohla partiturou. Koncert ukončila árií Pokud blesk zvolna z opery Argippo, která vyvolala bouřlivé Bravo! a nekončící potlesk.

Šarmantní pěvkyně se dočkala trojích ovací vstoje a přidala dvě Händelovy árie. V nich se sólového partu ujala trubka a hoboj, aby její zpěv doplnily. Nadšení posluchači nakonec ještě několik minut po skončení aplaudovali.

Praha je zastávkou krátkého turné. Před dvěma dny se uskutečnil koncert v Mnichově, do začátku července Bartoliová zavítá ještě na zámek ve Versailles a do Baden-Badenu. Světově žádaná pěvkyně se do Prahy vrátí 16. října, kdy přednese repertoár italských kastrátů, známý z CD Sacrificium, letos vyznamenaného cenou Grammy.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Když Andrew Lloyd Webber slaví, i Deep Purple se pustí do Jesuse

Deep Purple (O2 arena, Praha, 22. května 2017)

Autora muzikálů Evita či Jesus Christ Superstar není třeba dlouze představovat. Skladatel Andrew Lloyd Webber oslavil...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

Najdete na iDNES.cz