Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čechov a skejtař na jedné lodi v Huse na provázku

  10:22aktualizováno  10:22
- Teprve podruhé se ve své více než třicetileté historii brněnské Divadlo Husa na provázku setkalo s dílem Antona Pavloviče Čechova. Po jedné z vůbec prvních inscenací tohoto souboru - Třech sestrách - zvolil nyní režijně-dramaturgický tandem Ivo Krobot a Petr Oslzlý dramatikovu prvotinu Duch lesa. Krobot s Oslzlým si navíc spoře inscenovanou hru, která je jakousi předpodobou Strýčka Váni, sami přeložili a upravili.
Překvapivé námluvy dramaturgie s Čechovem jsou "kompenzovány" značnou provázkovskou svobodou v přístupu k jeho textu. Divák možná zaváhá, zda to v tomto smyslu inscenátoři nepřehnali či zda dílo "četli" ze správného úhlu. Odvážné pokusy se kdysi automaticky od brněnské scény s puncem divadelních experimentátorů očekávaly. Nelze rovnou říci, že by Krobotovo pojetí Čechova bylo extravagantní nebo obrazoborecké. Spíše chvályhodná snaha uvidět Čechova neotřele místy z inscenace vzlíná až násilně a příčí se textu. Kontrastující světy zapškle pasivního profesora, který se dožaduje respektu, a mladého tvořivého doktora, jenž je ekologickým fantastou a romantickým snílkem, tvoří základní půdorys Čechovovy hry. Jinak se i v tomto autorově raném kusu dočkáte několika ubíjejících vztahů, sebevraždy, nasládle zpodobněné nudy a groteskního pohledu na společenskou i lidskou provinčnost.
Ozvláštňující prvky v inscenaci Provázků představují: romantická poezie, množství různé muziky a pestrobarevné svícení. Široká hudební škála od Mahlera, Čajkovského, Vysockého, Bulise má ve finále téměř rapovou koncovku - Puškinovy verše z Oněgina v útočně drkotavém rytmu vyzpívá herec překostýmovaný jako mladý skejtař. Před přestávkou ještě zazní bezmála rockový protestsong, který oplakává sebevražedný skon jednoho z hrdinů. Oba burácivě zpívané vstupy notně zakymácejí večerem, vedeným jinak spíše jako poklidná, čistě herecká záležitost.
K víceméně tradičním, ale paradoxně nejsilnějším okamžikům Krobotovy inscenace totiž patří právě jemně stavěná, jímavá atmosféra. V ní režie citlivě střídá melancholii s nápaditě vystrkovanou groteskou. Všechno lidské snažení je tu dvojlomně směšné i smutné, dojemné i trapné. Herci krouží kolem tiše třaskajících situací. Výtečný je Jiří Pecha jako mírně karikovaný vysloužilý bohém Ivan Orlovský, Pavel Zatloukal zase předvádí zajímavou studii nerudného hypochondra v roli profesora Serebjakova. Podivně zhrublé a vyprahlé ženství přinesla na jeviště Dita Kaplanová - profesorova mladá žena. V satirickém tónu hraje Radim Fiala svého floutkovského mladopodnikatele Želtuchina, herecky přímočarý je Roman Slovák jako duch lesa Michal Chruščov.
Krobot jedenáct aktérů strčil divákům téměř pod nos. Prosté čtvercové molo, z něhož vedou lávky do stran, je téměř bez mobiliáře a ze tří stran je těsně obklopeno publikem, které tak až fyzicky cítí šustot či povlávání kostýmů. Nápadité kostýmy Sylvy Hanákové a Alice Laškové volně citují dobu a jsou v materiálu i střizích prostoupeny módními trendy dneška. Barevné rozlišení jednotlivých dějství ve svícení (podobnou proměnou projdou odstíny šatů, ale i obsah láhve na stole!) je sice nápadité, ale pouze vnějškové. Světelné filtry ve finále sugerují strakatost, proměnlivost i četnost nálad Krobotovy inscenace. Z večera se však v jeho závěru stane pomyslný chameleon, přes jehož všemožné tóny prosvítají Čechovova témata - jak již bylo řečeno - poněkud rozpačitě.

A. P. Čechov - Duch lesa
Divadlo Husa na provázku Brno

překlad a úprava Ivo Krobot a Petr Oslzlý
režie Ivo Krobot
dramaturgie Petr Oslzlý
hudba a hudební montáž Zdeněk Kluka
kostýmy Sylva Hanáková a Alice Lašková
Premiéry 6. února a 8. února v Centru experimentálního divadla
Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz