Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čechomor zahraje osobitý folklor

  18:31aktualizováno  18:31
Zlín - Zlínská kulturní Agentura Velryba Promotion pořádá v Musiclandu A v úterý 23. října večer koncert svérázné pětice muzikantů Českomoravská hudební společnost, která přijede do Zlína v tomto roce již podruhé. V létě sem kapela Čechomor zavítala jako host koncertu písničkáře Jaroslava Nohavici.

Českomoravská hudební společnost se v poslední době stala  fenoménem české hudební scény. Je pověstná svým nekonvenčním přístupem k  tradiční lidové hudbě. V originálních úpravách lidových písní se inspiruje folklorem jiných oblastí, keltskou hudbou, rockem a folkem.

Záměrně přitom překračuje obvyklá schémata a aranžmá. Jejich úpravy moravských lidových písní především ze známé Sušilovy sbírky jsou založeny na spojení současné elektrické kytary a klasických houslí či jiných lidových nástrojů.

Kapela se kvůli tomu ale setkává také s nepochopením či kritikou folkloristů. "Určitě se některým folklorním puristům nelíbíme. Folklor je konzerva už po staletí zakonzervovaná. Dnes ale žijeme v jiné době, tak proč onu konzervu neotevřít...", obhajuje produkci Čechomoru její člen Karel Holas.

Kapela začínala jako nahodilé sdružení hrající posousedsku folklor, nyní výrazně až rockově přitvrdila. Čechomor začal úplně nevinně v roce 1988 v tehdejším Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v Praze, kde hrál řemeslnické písničky ke starým řemeslům.

"Až pak jsme začali přemýšlet o tom, že hrajeme pořád to samé, hledali jsme proto nové prostředky a styl. Došlo k elektrifikaci kapely, přišly bubny, elektrická kytara a cello. Máme několik poloh a zatím nevíme, jestli se budeme vracet, nebo naopak půjdeme ještě dál. Spíše budeme dále experimentovat s materiálem, který máme," charakterizuje spolek muzikantů houslista Karel Holas.

Do povědomí veřejnosti vstoupila kapela svým albem nazvaným Mezi horami, které vyšlo před třemi lety. Na další desce Čechomor, podle které si kapela začala zkráceně říkat, muzikanti ještě více přitvrdili.

Na ní si přizvali hosty, mezi jinými také zpěvačku Lenku Dusilovou. V loňském roce se spojila dravost a živelnost kapely s nadhledem a člověčenstvím folkového barda Jaromíra Nohavici.

Posledním velkým projektem je pak deska Proměny, což je prezentace skladeb Českomoravské hudební společnosti v podání České filharmonie pod vedením dirigenta a vedoucího bývalých punkových Killing Joke Jaze Colemana.

Čechomoři pravidelně spolupracují s divadelními soubory na scénické hudbě, účinkují v projektech bratrů Formanů a před nedávnem dokončili natáčení nového filmu režiséra Petra Zelenky Rok ďábla.

Českomoravská hudební společnost a Lenka Dusilová na charitativní akci Pomozte dětem v rožnovském skanzenu. (16.4.2001)

Svitavsko-pražská skupina tvrdě pracuje. Neustále koncertuje, natáčí film, spolupracuje s Nohavicou a v květnu vydala čtvrté album Proměny. (3. července 2001)

Kapela Čechomor hraje na prvním hlavním koncertu festivalu Zahrada 2001 ve čtvrtek večer v Náměšti na Hané

Kapela Čechomor hraje na prvním hlavním koncertu festivalu Zahrada 2001 ve čtvrtek večer v Náměšti na Hané

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz