Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čechomor zahraje osobitý folklor

  18:31aktualizováno  18:31
Zlín - Zlínská kulturní Agentura Velryba Promotion pořádá v Musiclandu A v úterý 23. října večer koncert svérázné pětice muzikantů Českomoravská hudební společnost, která přijede do Zlína v tomto roce již podruhé. V létě sem kapela Čechomor zavítala jako host koncertu písničkáře Jaroslava Nohavici.

Českomoravská hudební společnost se v poslední době stala  fenoménem české hudební scény. Je pověstná svým nekonvenčním přístupem k  tradiční lidové hudbě. V originálních úpravách lidových písní se inspiruje folklorem jiných oblastí, keltskou hudbou, rockem a folkem.

Záměrně přitom překračuje obvyklá schémata a aranžmá. Jejich úpravy moravských lidových písní především ze známé Sušilovy sbírky jsou založeny na spojení současné elektrické kytary a klasických houslí či jiných lidových nástrojů.

Kapela se kvůli tomu ale setkává také s nepochopením či kritikou folkloristů. "Určitě se některým folklorním puristům nelíbíme. Folklor je konzerva už po staletí zakonzervovaná. Dnes ale žijeme v jiné době, tak proč onu konzervu neotevřít...", obhajuje produkci Čechomoru její člen Karel Holas.

Kapela začínala jako nahodilé sdružení hrající posousedsku folklor, nyní výrazně až rockově přitvrdila. Čechomor začal úplně nevinně v roce 1988 v tehdejším Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v Praze, kde hrál řemeslnické písničky ke starým řemeslům.

"Až pak jsme začali přemýšlet o tom, že hrajeme pořád to samé, hledali jsme proto nové prostředky a styl. Došlo k elektrifikaci kapely, přišly bubny, elektrická kytara a cello. Máme několik poloh a zatím nevíme, jestli se budeme vracet, nebo naopak půjdeme ještě dál. Spíše budeme dále experimentovat s materiálem, který máme," charakterizuje spolek muzikantů houslista Karel Holas.

Do povědomí veřejnosti vstoupila kapela svým albem nazvaným Mezi horami, které vyšlo před třemi lety. Na další desce Čechomor, podle které si kapela začala zkráceně říkat, muzikanti ještě více přitvrdili.

Na ní si přizvali hosty, mezi jinými také zpěvačku Lenku Dusilovou. V loňském roce se spojila dravost a živelnost kapely s nadhledem a člověčenstvím folkového barda Jaromíra Nohavici.

Posledním velkým projektem je pak deska Proměny, což je prezentace skladeb Českomoravské hudební společnosti v podání České filharmonie pod vedením dirigenta a vedoucího bývalých punkových Killing Joke Jaze Colemana.

Čechomoři pravidelně spolupracují s divadelními soubory na scénické hudbě, účinkují v projektech bratrů Formanů a před nedávnem dokončili natáčení nového filmu režiséra Petra Zelenky Rok ďábla.

Českomoravská hudební společnost a Lenka Dusilová na charitativní akci Pomozte dětem v rožnovském skanzenu. (16.4.2001)

Svitavsko-pražská skupina tvrdě pracuje. Neustále koncertuje, natáčí film, spolupracuje s Nohavicou a v květnu vydala čtvrté album Proměny. (3. července 2001)

Kapela Čechomor hraje na prvním hlavním koncertu festivalu Zahrada 2001 ve čtvrtek večer v Náměšti na Hané

Kapela Čechomor hraje na prvním hlavním koncertu festivalu Zahrada 2001 ve čtvrtek večer v Náměšti na Hané

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz