Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cave: Mezi mnou a Bohem je tiché porozumění

  11:11aktualizováno  11:11
No More Shall We Part, Už nikdy se nerozejdeme, pojmenoval svou jedenáctou studiovou deska Nick Cave. Australan, který zakotvil v Londýně, má v Česku stálou obec příznivců už od raných desek s punkovou kapelou The Birthday Party. Naživo jsme si Cavea užili několikrát během devadesátých let, když přijel se současnou skupinou The Bad Seeds. I když po vydání milostné komorní desky The Boatman's Call v roce 1997 Cave prohlašoval, že bude raději psát knížky, muzika ho znovu přitáhla. Slova Už nikdy se nerozejdeme platí i pro skupinu The Bad Seeds, již Cave znovu přiveze do Prahy 26. května.
Jsou na desce nějaké starší věci, nebo jen takové, které vznikaly v posledních čtyřech letech?

Mám kancelář nebo spíš pracovnu s klavírem a psacím stolem. Kromě soboty a neděle tam chodím každý den a skládám. Všechny písničky pro tuto desku vznikaly u toho jednoho stolu, díval jsem se ze stejného okna. Jenom skladba Loveletter je na světě už několik let.

Proč jste si k nahrávání vybrali známé londýnské studio Abbey Road?

Je to skvělé studio s ohromnou místností a neuvěřitelně vysokými stropy. Všechno, co tam člověk nahraje, zní překrásně. Proto jsme tam šli. Nepátrali jsme po duchovi Johna Lennona.

Nick Cave

Narodil se v Austrálii v roce 1957, hudebně vyrůstal z blues, gospelu i punku. Divoké heroinové období prožil v Londýně a Berlíně. Začátkem 80. let shromáždil skupinu The Bad Seeds s přítelem Mickem Harveyem, basistou Barry Adamsonem či německým kytaristou Blixou Bargeldem (jinak též členem Einstürzende Neubauten). První desku From Her To Eternity vydali v roce 1984. Cave napsal i několik knih, z nichž King Ink a And The Ass Saw The Angel vyšly i česky. Komerčně nejúspěšnějším albem zatím byly Mordýřské balady (The Murder Ballads), písně o násilné smrti, vydané v roce 1996. Pak už Cave zpíval hlavně o lásce, boží i té pozemské.
Ve vašich textech se několikrát objeví postava pacienta a zdravotní sestry, která o něj pečuje. Proč jste si vybral tak groteskního hrdinu?

Zdravotní sestra mi do textů vždycky odněkud přiletí, napochoduje na jeviště. Docela se mi ta představa zamlouvá. Sestra představuje jistotou, symbolizuje konec nějakého dobrodružství. Hrdina písně Hallelujah se ve chvíli rozhodnutí stáhne a vrátí se k té sestře. Nepustí se do neznámého, třebaže úžasného dobrodružství. Ta písnička má vlastně typický caveovský scénář. Je hodně podobná starší skladbě Papa Won't Leave You Henry, kde chlapík přijde k domečku, kouká na něj, ale pak se stáhne zpátky, tam, kde nic neriskuje. Vrátí se na bezpečné místo. Takovéhle písničky se mi moc líbí.

Kritické hlasy na vaši tvorbu vám opravdu tolik vadí, že je musíte zmiňovat i ve svých písňových textech?

Víte, tohle je nevýhoda mé povahy. Jsem citlivý na kritiku. Cítím se jako obnažený kvůli tomu, co dělám.

Už nikdy se nerozejdeme
Už to nebude nutné
A už nikdy nebudu říkat, moje milá,
Že jsem sám a že jsi mě opustila

A už nikdy se neopustíme
Smlouvy jsou sepsány, prsten je na prstu uzamčen
A už nikdy nezačnu psát své dopisy smutně nebo v hloubkách zimy

Už nikdy se nerozejdeme
Všechny válečné sekery byly zakopány
Všichni ptáci sedí ve větvích a zpívají tvému krásnému srdci
...
Na vaší předchozí desce The  Boatman's Call jsem cítil oddanost Bohu, pokud to mohu tak formulovat. Na tomto albu je Bůh láskou ještě mnohem víc...

Ano. Tak to je. Ale nemyslím si, že se nějak moc změnil můj koncept. Mezi mnou a Bohem panuje tiché porozumění. Ovšem není nutné, abych byl jeho reklamním agentem.

Kterou píseň na desce považujete za ústřední?

To je těžké. Nebylo by to fér vůči dalším písničkám. I když možná by to byla píseň No More Shall We Part, která dala desce jméno.

Ta skladba je o sňatku. Žena, kterou jste miloval, si vzala jiného?

Doufám, že nikoliv. Vzala si mě. "Nikdy se už nerozejdeme" je můj zpěv mé ženě. O naší svatbě. "Prsten je na prstě uzamčen..."

Takže vy jste se oženil? Proč je tedy píseň pochmurná?

Zpívám: "Smlouvy jsou sepsány." Moc se mi líbí tíže celého procesu svatby, ale zároveň je to velice romantické, když "ptáci sedí ve větvích a zpívají tvému krásnému srdci". Celou píseň prodchla taková tíseň, a to se mi moc líbí. A vezměte si ten závěr o svobodě! Je to taková hezká písnička. S gospelem na konci. Haleluja! Chvalme Pána!

Australský hudebník Nick Cave.

Australský hudebník Nick Cave.

Australský hudebník Nick Cave.

Australský hudebník Nick Cave.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Sziget znamená maďarsky ostrov. A také týdenní festival plný zábavy

Dua Lipa na festivalu Sziget 2018

Tisíc koncertů a jiných představení v sedmi dnech, hvězdy od Kendricka Lamara po Arctic Monkeys a 565 tisíc návštěvníků...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Najdete na iDNES.cz