Časopis Harmonie ocenil nejlepší nahrávky

Posedmé byly včera rozdány ceny nejlepším nahrávkám klasické hudby, jazzu a world music, které uděluje časopis Harmonie. Umělci a zástupci gramofonových firem je převzali na slavnostním večeru v kostele sv. Šimona a Judy, během něhož vystoupily pěvkyně Dagmar Pecková, Vlachovo kvarteto a jazzový soubor Mark Aanderud Trio.

O vítězích patnácti kategorií rozhodovali hudební kritici a publicisté píšící pro Harmonii; v prvním kole nominovali na 150 titulů, v druhém kole pak tříčlenné odborné komise vybíraly nejlepší snímky. Publicisté též udělili šestnáctou cenu za celoživotní přínos, o vítězi sedmnácté kategorie rozhodovali čtenáři Harmonie.

"V současnosti vzniká méně nahrávek než kdysi, to ale neznamená, že by klesl počet špičkových snímků," říká šéfredaktor Harmonie Luboš Stehlík. Celosvětový trend v nahrávacím průmyslu podle něj směřuje od mamutích společností spíše k menším firmám, které se často pouštějí do dramaturgicky nevšedních projektů. "Příkladem takové firmy je například německá ECM," uvádí Stehlík. Právě ECM vyhrála tři kategorie a s dalšími nahrávkami pronikla do užší nominace.

Z českých firem si udržuje výsadní postavení Supraphon, který si odnesl dvě ceny a další mu těsně unikly. Například v kategorii Hudba bez hranic jeho snímek Echoes s Ivou Bittovou překonala pouze nahrávka souboru Le Orfanelle della Pieta, jenž pro firmu Virgin přetvořil hudbu Antonia Vivaldiho. Naopak mediálně nejsledovanější supraphonská nahrávka poslední doby, Janáčkova operní prvotina Šárka dirigovaná sirem Charlesem Mackerrasem, nakonec neuspěla ani v užších nominacích. Kategorii nejlepší nahrávky českého vydavatelství však Supraphon ovládl: kromě vítězného snímku se nejvíce líbily jeho nahrávky Škampova kvarteta a Dagmar Peckové.

V operní kategorii dominoval Falstaff: vyhrál Verdi a třetí skončilo málo známé zpracování příběhu tohoto rytíře z pera Ralpha Vaughana Williamse, jež vyšlo na anglické značce Chandos. Na druhém místě je Vivaldiho Juditha s Magdalenou Koženou, natočená pro francouzskou firmu Opus 111.

Ceny Harmonie za rok 2001

1. Středověk, renesance: Food, Wine And Song (Harmonia Mundi France)
2. Baroko: Johann Sebastian Bach: Matoušovy pašije (Teldec)
3. Komorní hudba: Leoš Janáček: String Quartets (Supraphon)
4. Orchestrální hudba: Hector Berlioz: Lélio, Tristia, Symphonie fantastique (Decca)
5. Opera, oratorium: G. Verdi: Falstaff (Deutsche Grammophon)
6. Umělec roku: András Schiff (Leoš Janáček: A Recollection. ECM New Series)
7. Umělkyně roku: Cecilia Bartoli (Christoph Willibald Gluck: Italian Arias. Decca)
8. Soudobá hudba po roce 1945: Luciano Berio: Voci (ECM New Series)
9. Hudba bez hranic: O´stravaganza (Virgin Classics)
10. Nejlepší nahrávka klasické hudby českého vydavatelství: Mendelssohn, Rossini, Bruch (Ludmila Peterková, Nicolas Baldeyrou, Alexander Besa. Supraphon)
11. Jazz: Dave Holland Quintet: Not For Nothin´ (ECM)
12. Jazzové fúze: Mike Stern: Voices (Atlantic)
13. Jazzové reedice: Charles Mingus: Tijuana Mood (RCA/Blue Bird)
14. Česká jazzová nahrávka: Najponk: Just About Love (Cube Metier)
15. World music: George Mraz: Morava (Milestone)
16. Cena za celoživotní přínos pro českou kulturu: Libor Pešek
17. Cena čtenářů Harmonie: Antonín Dvořák: Songs (Dagmar Pecková, Irwin Gage. Supraphon