Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čas ukáže, zda se Pražské jaro poučilo natrvalo

aktualizováno 
Jako koncepčně nejvyváženější a umělecky nejintenzivnější za posledních několik roků lze označit letošní ročník Pražského jara. Festivalová dramaturgie se pro tentokrát vyvarovala zbytečného natahování a vycpávání programu, v podstatě žádný večer nebyl nadbytečný.
Potvrdilo se, že Pražské jaro by mělo především dodávat ty zahraniční umělce, orchestry, soubory a sólisty, které nenabízí běžná koncertní sezona.
Festival také konečně dospěl k poznatku, že do divadelní řady patří dramaturgicky či umělecky podnětná představení, a nikoli kdejaká inscenace z repertoáru našich scén. Mimopražská tělesa by měla přijíždět pouze s výjimečnými projekty; tak jako Janáčkova filharmonie Ostrava přivezla spolu s Petrem Kotíkem projekt, jehož součástí byly Stockhausenovy Gruppen. Domácí umělci by účast rozhodně neměli mít předem jistou kvůli jménu. Jejich místo je v zajímavé, dramaturgicky přesně vytyčené konfrontaci se světovou špičkou - což se letos podařilo například v pozoruhodné houslové řadě. V jejím rámci měli posluchači možnost porovnat umění houslistů několika národností, stylů, ale i generací: Maxima Vengerova, Gidona Kremera, Catheriny Mackintoshové, Vadima Repina, Gila Shahama, Josefa Suka či Ivana Ženatého.
Z pomyslné soutěže symfonických orchestrů letos vyšel vítězně Royal Concertgebouw Amsterdam se svým šéfdirigentem Riccardem Chaillym, který za sebou nechal i orchestr Metropolitní opery, jehož kvality přece jen nejlépe vyniknou ve spojení s jevištěm. Česká filharmonie s Vladimirem Ashkenazym poněkud doplatila na malý počet zkoušek, takže její provedení Messiaenovy a Šostakovičovy hudby nemělo takový dopad, jaký se dal očekávat. K pozoruhodnému dramatickému výkonu se naopak vzepjal orchestr FOK pod taktovkou našeho v současnosti jediného skutečně světového dirigenta Jiřího Kouta. Tohoto umělce by bylo záhodno dále využívat pro vokálně-instrumentální hudbu; jistě by bylo také zajímavé slyšet ho někdy řídit úvodní Mou vlast.
Některé věci se ovšem předvídat nedají - od doby, kdy sopranistka Galina Gorčakovová dobývala svět krásným slovanským témbrem, uplynulo už několik let a v současnosti tato pěvkyně nedosahuje někdejších kvalit. Vokální zážitky tak poskytli hlavně pěvci Deborah Voigtová se Straussovými písněmi, Linda Watsonová jako Sieglinde a Sergej Kopčák v Šostakovičově Třinácté symfonii. Propast mezi technickou výzbrojí, jakož i profesionalitou takovýchto jedniček a domácích pěvců je stále obrovská.
Za zmínku stojí velmi slušná obsahová i grafická úroveň tištěných programů, jakož i skutečnost, že přes rostoucí vstupné si festival udržuje dobrou návštěvnost.
Právě uplynulý vynikající ročník je posledním, kdy Pražské jaro funguje jako státní příspěvková organizace. Otázka samozřejmě je, zda byl skutečně zároveň počátkem nové éry. Zda se zrodem obecně prospěšné společnosti i nové správní a umělecké rady bude napříště koncepčnost a promyšlenost samozřejmostí, anebo zda se prostě tento rok umělci a nápady tak nějak samovolně sešli dohromady.


Témata: Umělec

Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Kabaret z kufru nabízí zábavu, ale s lokomotivami nesouvisí

Záběr z vystoupení Kabaret z kufru

I letos Pražské jaro vyvedlo diváky z tradičních koncertních sálů do Národního technického muzea. Tentokrát na Kabaret...

GLOSA: Právě končící Pražské jaro se trefuje. Tedy alespoň střídavě

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana a dirigent Jonathan Notte

Koncert Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru uzavřel 69. ročník Pražského jara. Posluchač každoroční...

Rockeři klasiku milují, tvrdí pianista Lang Lang před koncertem roku

Metallica a Lang Lang (Grammy 2013)

Nejočekávanější koncert letošního ročníku má ve čtvrtek na programu Pražské jaro. V Obecním domě vystoupí Vídeňští...

Najdete na iDNES.cz