Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězda „lososového“ filmu: Revoluci nechme v Egyptě, do Cannes nepatří

  15:45aktualizováno  15:45
Cannes (Od zpravodaje iDNES.cz) - S nezanedbatelným počtem hvězd, které se v těchto dnech nakrucují na červeném koberci v Cannes, se osobně zná. Naposledy si zahrál s Ewanem McGregorem ve filmu Lov lososů v Jemenu. Je pikantní potkat Amru Wakeda jen tak na ulici u bankomatu. S rozhovorem souhlasil okamžitě.

Amr Waked, Ewan McGregor a Emily Bluntová ve filmu Lov lososů v Jemenu | foto: outnow.ch

"Jistě, velmi rád," reaguje charismatický hrdina z filmu Lov lososů v Jemenu na otázku, jestli by měl čas na kraťoučké interview. U rozhovoru kouří a je evidentně v dobrém rozmaru. Dozvídám se, že se během natáčení filmu o šejkovi, který se snaží naučit plavat lososy v jemenských horách, s Ewanem McGregorem spřátelili. McGregora, který je třeba s Diane Krugerovou nebo Jean-Paulem Gautierem členem festivalové poroty, ale nechce zbytečně rušit. Zavolat by teoreticky mohl i Georgi Clooneymu, po jehož boku se objevil jako terorista ve filmu Syriana. 

Na jaké filmy se v Cannes těší Amr Waked

Soutěžní film Amour (Láska) režiséra Michaela Hanekeho vypráví příběh George a Anne, kterým je osmdesát. Učitelé hudby v důchodu žijí osaměle, dcera žije s rodinou v zahraničí. Pouto jejich lásky prověří nemoc, která jednoho dne nečekaně udeří. 

After The Battle (Po bitvě) natočil režisér Yousry Nasrallah. Snímek vypráví příběh jednoho z jezdců, který byl přinucen v únoru minulého roku zaútočit na protestující v Káhiře proti Mubarakově režimu. Teď je bez práce. Je ponížen a vyloučen ze společnosti, žije se svou rodinou poblíž pyramid. Jeho život se změní, když pozná stoupenkyni revoluce Reem. Setkávají se nejen dva lidé, ale také dva zcela odlišné světy.  

Není tolik známo, že byl velmi aktivní během arabského jara v Egyptě, kdy veřejně vystupoval proti režimu diktátora Mubaraka. Kromě toho je Waked také producentem a režisérem. Do Cannes přijel jako profesionál, který žízní po nových vjemech.

Vaše role charismatického šejka byla opravdu působivá. Jak dlouho jste v Cannes?
Tak to vám děkuji, jsem rád. Dorazil jsem už předevčírem.

Na které filmy se těšíte?
Rád bych zhlédl film režiséra Michaela Hanekeho Amour a také snímek svého krajana After Battle a pár dalších filmů.


Vy ale letos v žádném z filmů, které jsou v Cannes, nehrajete?
Ne, tentokrát ne. Jsem tu, abych se setkal s producenty a v podstatě tu probírám další projekty, které vzniknou v budoucnosti.

Co vás tedy čeká?
Připravujeme arabský film jménem Exil, ten se bude natáčet v egyptském Luxoru, a chystá se také snímek In Which Land You Die. Ten se bude natáčet na Sicílii a v Římě. Pracujeme rovněž na filmu o zpěvákovi na Blízkém východě.

Jezdíte na Azurové pobřeží pravidelně?

Ano, jsem tu počtvrté nebo popáté. Rád sem jezdím, abych zjistil, co je ve světě filmu nového, je velmi důležité se tu ukázat. 

Proč je podle vás právě přehlídka v Cannes tak dobrá značka?

To kouzlo je hlavně v počtu lidí od filmu, kteří se festivalu účastní. Je tady největší filmový trh na světě. Množství lidí, kteří sem přijíždějí a mají také ve filmovém průmyslu silnou pozici a jsou velice aktivní, je nesrovnatelné s kterýmkoli jiným festivalem. Je proto nesmírně užitečné sem přijet. Pokud v kinematografii podnikáte, je důležité zhlédnout, co je nového na trhu, je to vlastně naprosto zásadní.

Fotogalerie

Uvidíte svého filmového společníka Ewana McGregora, který je letos v porotě?

Ano, samozřejmě se o tom pokusím. Ale mám pochopení. Jednou jsem zasedal v porotě filmového festivalu v Dubaji. Tam jednoduše není čas na nic jiného, než na sledování filmů a jejich hodnocení. K tomu patří také smlouvání s ostatními členy, komu připadne která cena. Takže se ho pokusím pozdravit, ale nebudu na něj příliš tlačit.

Stali se z vás během natáčení přátelé?

Ano, rozhodně.

Během povstání proti Mubarakovi v Egyptě jste byl velmi aktivní. Využijete pozornosti, která je na festival upřena, abyste upozornil na to, co se ve vaší zemi právě děje?
Jsem tu přece kvůli filmu, ne kvůli politice. Chci se tu něco dozvědět, vzdělat se. Revoluce je v Egyptě, ne v Cannes. 
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Najdete na iDNES.cz