Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Všichni jste se na Haiti vykašlali, plísnil Sean Penn novináře v Cannes

  11:15aktualizováno  11:15
Cannes (Od zpravodaje iDNES.cz) - O místy emočně vypjaté vystoupení se v Cannes postaral oscarový herec Sean Penn, který v pátek zorganizoval charitativní večer na pomoc Haiti. Akci mu pomohla představit česká modelka Petra Němcová a kanadský režisér a scénárista Paul Haggis.

Roberta Armani, Petra Němcová a Sean Penn v Cannes | foto: Reuters

Jejich organizace na ostrově dlouhodobě působí. Trojice celebrit tvrdí, že země prožívá renesanci svého druhu, ale potřebuje okamžitě další peníze, jinak nadšení vyprchá.

Zeptejte se Seana Penna na to, co si myslí o hvězdičkách, které se přijely na Haiti ukázat na jediný den a pak se o katastrofami sužovaný ostrov přestaly zajímat, a už létají vzduchem sprostá slova. "Rád bych se takzvaných celebrit zastal. To nebyly jen hvězdy, které se o Haiti zajímaly jen jeden jediný den, ale stejný přístup měl celej tenhle zasr... svět! Stejně jako média, vy všichni!" obrátil se Penn k novinářům.

Penn si může takový odsudek dovolit, bezprostředně po katastrofě se na Haiti vypravil a jako jeden z prvních zorganizoval rychlou a účinnou pomoc. V současnosti stojí za společností J/P Haitian Relief Organization.

Ničivé zemětřesení v lednu 2010 usmrtilo přes tři sta tisíc lidí, přibližně stejný počet zranilo a milion Haiťanů připravilo o přístřeší. Jednapadesátiletý herec a režisér připomíná, že téměř půl milionu lidí se stále tlačí ve stanových táborech. Lidé jsou nuceni spát vestoje, musí se totiž potýkat se záplavami a mnoha dalšími problémy. 

Petra Němcová v Cannes

Petra Němcová v Cannes

Známou tvář a kontakty na movité a mocné vložila do záchrany Haiti i Petra Němcová, česká supermodelka a Pennova staronová přítelkyně. Její organizace Happy Hearts Foundation začala na ostrově působit už před zemětřesením v roce 2007. "Obvykle po prvním výročí od neštěstí lidé zapomínají. Je třeba, aby pomoc byla udržitelná. Problémy se nevyřeší za dva roky, ale potrvá alespoň deset let, než se Haiti podaří postavit na nohy," komentovala situaci v jedné z nejchudších zemí planety česká kráska. 

Haiti pomáhá i Armani

Ruku k dílu přidal hned na začátku také Pennův známý, italský módní návrhář Giorgio Armani, který slíbil dlouhodobou pomoc. Iniciativa je zvláštní nejen podporou třpytivých stars, ale i mimořádnou výjimkou od vedení festivalu. V minulosti převzala přehlídka filmů záštitu jen nad dvěma charitami, ty ale byly vždy spojeny s nějakým filmem. Tentokrát tomu tak není.

Penn, Němcová a Haiti

"Haiti je hrdá země, která neměla až dosud šanci uspět," dodal americký herec a přirovnal karibský stát k dobrému filmu, který marně hledá producenta.

"Otázka tedy zní, jestli budeme stát opodál a čekat, až studio samo uvolní peníze na skvělý snímek, nebo do toho skočíme sami a ukážeme, jak věci fungují a prolomíme to sbírkami, jako tato." 

Penn také upozornil, že má republika nové a velmi kompetentní vedení a vyzval amerického prezidenta Obamu, aby se setkal se svým haitským protějškem Michelem Josephem Martellym. 

"Haiti je v současnosti i díky velkým investicím dynamické jako nikdy předtím. I mezi mladými lidmi z bohatší třídy je znát velký posun v myšlení. Vidíte silnou vůli obětovat se pro dobro ostatních. Haiti může spustit dominový efekt po celém světě a každý kdo tam byl, si toho všiml."

Roberta Armani, Giorgio Armani, Sean Penn, Petra Němcová a Paul Haggis v Cannes

Roberta Armani, Giorgio Armani, Sean Penn, Petra Němcová a Paul Haggis v Cannes

Země teď potřebuje vybudovat základní věci, infrastrukturu, zemědělství, zdravotnictví, ale neobejde se ani bez investic do vzdělání. Režisér Paul Haggis upozorňuje, že na Haiti neexistují střední školy pro ty nejchudší. "Tak si vůdce nevychováte. Nedávno jsme proto postavili úplně první střední školu, která je zdarma a založili jsme také vysokou školu," prozradil muž, který se angažuje v organizaci Artists for Peace and Justice.

Podle Penna jsou teď pro zemi nejdůležitější pracovní příležitosti. "Musí vzniknout střední třída, která nás, co pomáháme, vytlačí z Hatiti a nechá nám jen roli turistů." Odvážně zní plán udělat ze země výkladní skříň zelené technologie. Ostrov Hisponila je navíc jen kousek od amerických břehů a Haiťané by mohli exportovat zboží do Spojených států. Podle Penna je ale třeba chytit příležitost za pačesy během následujících čtyř let. 

Sám se činil na páteční sbírce, kde na sebe záměrně upoutal pozornost další sprškou košilatých prohlášení. Na party byla vydražena řada exkluzivních komodit. Nejvíce vynesl příslib třídenního výletu na Haiti s Pennem coby osobním průvodcem. 

Paul Haggis, Sean Penn, Roberta Armani a Petra Němcová na charitativním večírku...

Paul Haggis, Sean Penn, Roberta Armani a Petra Němcová

Výletníci budou tři a každý za tento zážitek zaplatí sto tisíc eur. Jejich budoucí průvodce návštěvníky večírku (mimo jiné porotkyni Diane Krugerovou či herce Bena Stillera) hned několikrát šokoval, když nutil přítomné, aby přihazovali větou: "Dámy, pohlédněte na muže po svém boku a povězte mu: dneska si to spolu budeme rozdávat tak dlouho, dokud se celý nerozdáš!". Charitativní ráz akce tím ale neutrpěl a její iniciátor sklidil potlesk.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Najdete na iDNES.cz