Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Všichni jste se na Haiti vykašlali, plísnil Sean Penn novináře v Cannes

  11:15aktualizováno  11:15
Cannes (Od zpravodaje iDNES.cz) - O místy emočně vypjaté vystoupení se v Cannes postaral oscarový herec Sean Penn, který v pátek zorganizoval charitativní večer na pomoc Haiti. Akci mu pomohla představit česká modelka Petra Němcová a kanadský režisér a scénárista Paul Haggis.

Roberta Armani, Petra Němcová a Sean Penn v Cannes | foto: Reuters

Jejich organizace na ostrově dlouhodobě působí. Trojice celebrit tvrdí, že země prožívá renesanci svého druhu, ale potřebuje okamžitě další peníze, jinak nadšení vyprchá.

Zeptejte se Seana Penna na to, co si myslí o hvězdičkách, které se přijely na Haiti ukázat na jediný den a pak se o katastrofami sužovaný ostrov přestaly zajímat, a už létají vzduchem sprostá slova. "Rád bych se takzvaných celebrit zastal. To nebyly jen hvězdy, které se o Haiti zajímaly jen jeden jediný den, ale stejný přístup měl celej tenhle zasr... svět! Stejně jako média, vy všichni!" obrátil se Penn k novinářům.

Penn si může takový odsudek dovolit, bezprostředně po katastrofě se na Haiti vypravil a jako jeden z prvních zorganizoval rychlou a účinnou pomoc. V současnosti stojí za společností J/P Haitian Relief Organization.

Ničivé zemětřesení v lednu 2010 usmrtilo přes tři sta tisíc lidí, přibližně stejný počet zranilo a milion Haiťanů připravilo o přístřeší. Jednapadesátiletý herec a režisér připomíná, že téměř půl milionu lidí se stále tlačí ve stanových táborech. Lidé jsou nuceni spát vestoje, musí se totiž potýkat se záplavami a mnoha dalšími problémy. 

Petra Němcová v Cannes

Petra Němcová v Cannes

Známou tvář a kontakty na movité a mocné vložila do záchrany Haiti i Petra Němcová, česká supermodelka a Pennova staronová přítelkyně. Její organizace Happy Hearts Foundation začala na ostrově působit už před zemětřesením v roce 2007. "Obvykle po prvním výročí od neštěstí lidé zapomínají. Je třeba, aby pomoc byla udržitelná. Problémy se nevyřeší za dva roky, ale potrvá alespoň deset let, než se Haiti podaří postavit na nohy," komentovala situaci v jedné z nejchudších zemí planety česká kráska. 

Haiti pomáhá i Armani

Ruku k dílu přidal hned na začátku také Pennův známý, italský módní návrhář Giorgio Armani, který slíbil dlouhodobou pomoc. Iniciativa je zvláštní nejen podporou třpytivých stars, ale i mimořádnou výjimkou od vedení festivalu. V minulosti převzala přehlídka filmů záštitu jen nad dvěma charitami, ty ale byly vždy spojeny s nějakým filmem. Tentokrát tomu tak není.

Penn, Němcová a Haiti

"Haiti je hrdá země, která neměla až dosud šanci uspět," dodal americký herec a přirovnal karibský stát k dobrému filmu, který marně hledá producenta.

"Otázka tedy zní, jestli budeme stát opodál a čekat, až studio samo uvolní peníze na skvělý snímek, nebo do toho skočíme sami a ukážeme, jak věci fungují a prolomíme to sbírkami, jako tato." 

Penn také upozornil, že má republika nové a velmi kompetentní vedení a vyzval amerického prezidenta Obamu, aby se setkal se svým haitským protějškem Michelem Josephem Martellym. 

"Haiti je v současnosti i díky velkým investicím dynamické jako nikdy předtím. I mezi mladými lidmi z bohatší třídy je znát velký posun v myšlení. Vidíte silnou vůli obětovat se pro dobro ostatních. Haiti může spustit dominový efekt po celém světě a každý kdo tam byl, si toho všiml."

Roberta Armani, Giorgio Armani, Sean Penn, Petra Němcová a Paul Haggis v Cannes

Roberta Armani, Giorgio Armani, Sean Penn, Petra Němcová a Paul Haggis v Cannes

Země teď potřebuje vybudovat základní věci, infrastrukturu, zemědělství, zdravotnictví, ale neobejde se ani bez investic do vzdělání. Režisér Paul Haggis upozorňuje, že na Haiti neexistují střední školy pro ty nejchudší. "Tak si vůdce nevychováte. Nedávno jsme proto postavili úplně první střední školu, která je zdarma a založili jsme také vysokou školu," prozradil muž, který se angažuje v organizaci Artists for Peace and Justice.

Podle Penna jsou teď pro zemi nejdůležitější pracovní příležitosti. "Musí vzniknout střední třída, která nás, co pomáháme, vytlačí z Hatiti a nechá nám jen roli turistů." Odvážně zní plán udělat ze země výkladní skříň zelené technologie. Ostrov Hisponila je navíc jen kousek od amerických břehů a Haiťané by mohli exportovat zboží do Spojených států. Podle Penna je ale třeba chytit příležitost za pačesy během následujících čtyř let. 

Sám se činil na páteční sbírce, kde na sebe záměrně upoutal pozornost další sprškou košilatých prohlášení. Na party byla vydražena řada exkluzivních komodit. Nejvíce vynesl příslib třídenního výletu na Haiti s Pennem coby osobním průvodcem. 

Paul Haggis, Sean Penn, Roberta Armani a Petra Němcová na charitativním večírku...

Paul Haggis, Sean Penn, Roberta Armani a Petra Němcová

Výletníci budou tři a každý za tento zážitek zaplatí sto tisíc eur. Jejich budoucí průvodce návštěvníky večírku (mimo jiné porotkyni Diane Krugerovou či herce Bena Stillera) hned několikrát šokoval, když nutil přítomné, aby přihazovali větou: "Dámy, pohlédněte na muže po svém boku a povězte mu: dneska si to spolu budeme rozdávat tak dlouho, dokud se celý nerozdáš!". Charitativní ráz akce tím ale neutrpěl a její iniciátor sklidil potlesk.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Najdete na iDNES.cz