Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cannes se zaplnilo herci a hovory o filmech

  11:51aktualizováno  11:51
Počáteční dojem, že na letošní filmový festival přijelo do Cannes tentokrát méně lidí, se brzy rozplynul. Novináři spěchající před půl devátou na projekci pro tisk musí denně čelit bláhovým dotazům festivalových turistů, zda pro ně nemají lístek navíc. A hlavní hotely na Croisette jsou obléhány davy dychtícími zahlédnout třeba Jeana-Paula Belmonda, který v minulých letech festival uraženě bojkotoval.

Tentokrát přijel nejen on, ale také Pierre Richard, Philippe Noiret, dokonce i Michelle Morganová plus další velká jména francouzského filmu, aby se zúčastnili slavnostního předávání ceny za celoživotní dílo režiséru Gerardu Ourymu. Na rozdíl od Belmonda, který se v hotelu pohybuje obklopen doprovodem a přemisťuje se jen festivalovými limuzínami, se hned po příjezdu do Cannes prošel po Croisette zcela sám a většinou nepoznán Jean-Luc Godard. Kdo ví, zda se ti dva spolu vůbec potkali a zavzpomínali na legendární film U konce s dechem, který odstartoval jejich kariéru?

Ve festivalových kuloárech i u kavárenských stolků se samozřejmě diskutuje o filmech; někdy i velmi bouřlivě. Rakušan Michael Haneke, který už podruhé přivezl film natočený ve Francii s francouzskými herci, sklidil většinou chválu za pozoruhodnou studii patologické sexuality, ale citlivější povahy jeho snímek Pianista odsoudily jako odpudivý. Nikdo ovšem nepopřel, že Isabelle Huppbertová a Annie Girardotová jsou v rolích dcery a matky, jež se milují i nenávidí, naprosto dokonalé. Obdobně dvojlomný vztah dvou žen, v tomto případě přítelkyň, zkoumá se střídavým úspěchem v dalším soutěžním filmu Zkouška francouzská režisérka Catherine Corsiniová.

Lahůdkami pro labužníky byly na jedné straně nový film Joëla a Ethana Coenových Muž, který tam nebyl, jako vždy výborně napsaný a režírovaný s obrovským smyslem pro využití černobílého materiálu; na druhé straně pak dílo třiadevadesátiletého Portugalce Manoela de Oliveiry Vracím se domů, překvapující prostotou a něhou pohledu na slavného herce v podání Michela Piccoliho, jemuž zármutek a stáří berou půdu pod nohama. Ztráta půdy pod nohama v důsledku stresujících zážitků a stárnutí je v podstatě ústředním tématem i ve filmu Seana Penna Slib.

Příběh policisty, který není s to opustit svou práci a odejít do důchodu, dokud nevyřeší případ bestiální vraždy malého děvčátka, natočil už v roce 1958 pod názvem Stalo se za bílého dne Ladislao Vajda. Tehdy hrál ústřední postavu Heinz Rühmann, ale podle dobové konvence byl případ nakonec uzavřen. Sean Penn našel ideálního představitele pro svůj remake v Jacku Nicholsonovi, který postavě policisty dává antihrdinský charakter a v jeho posedlosti nachází prvky dvojznačnosti, vedoucí k rozpadu osobnosti. V tomhle směru nový film více odpovídá románu, který Friedrich Dürenmatt napsal na základě původního scénáře.

Jack Nicholson se bohužel nedostavil, omluven natáčením na Aljašce, ale přijeli Sean Penn a Robin Wright Pennová, s níž se herec a nyní už i renomovaný režisér po někdejším rozchodu usmířil; žijí spolu a se dvěma dětmi daleko od davu a médií. Režisér byl po projekci rozmrzen nesouhlasným pískáním v sále a vzkázal porotě: "Rád bych, aby byl oceněn hlavně Jackův výkon."

Francouzský režisér Jean Luc Godard pod motivem Mezinárodního filmového festivalu v Cannes.

Americký herec a režisér Sean Penn (vlevo), jeho manželka Robin Wright Pennová (uprostřed) a herec Aaron Eckhart před projekcí filmu The Pledge.

Americký režisér Sean Penn (vlevo) se svojí ženou, herečkou Robin Wright Pennovou, na filmovém festivalu v Cannes.

Švýcarský režisér Jean Luc Godard (vpravo) s herečkou Cecile Campovou před projekcí jejich filmu Eloge de L'Amour na 54. MFF v Cannes.

Francouzská herečka Isabelle Huppertová pózuje fotografům po oficiální představení filmu La Pianiste na 54. MFF v Cannes. Nápisy na hereččiných zádech a pažích zní: Bůh může poděkovat Bachovi, protože Bach je důkazem jeho existence.

Francouzský herec Jean-Paul Belmondo.

Francouzská herečka Isabelle Huppertová na 54. MFF v Cannes.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Najdete na iDNES.cz