Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cannes ovládly ženy, Zlatou palmu získali Francouzi

  0:30aktualizováno  0:30
Slavný filmový festival se včera uzavřel. Triumfoval herec Benicio del Toro, Slováci získali ocenění za dokument. Mnoha filmům 61. festivalu v Cannes dominovaly ženy: včetně vítězného francouzského snímku Laurenta Canteta Mezi stěnami.

Cannes 2008 - herečka Catherine Deneuveová | foto: Reuters

Příběh, v němž jsou žačky střední školy partnerkami v dialogu s učitelem prosazujícím neobvyklé metody, včera vyhrál Zlatou palmu.

Příjemné i méně sympatické
Cannes 2008 - herec Benicio Del ToroNejlepším hercem se stal Benicio del Toro za titulní roli legendárního revolucionáře ve filmu Che, nejlepší herečkou byla vyhlášena Sandra Corveloni z brazilského díla Linha de passe. Cenu za režii Tří opic dostal Nuri Bilge Ceylan a zvláštní trofej převzala herecká legenda Catherine Deneuve.

Jak lze charakterizovat soutěž, jejíž vítěze oznámila mezinárodní porota vedená americkým hercem a režisérem Seanem Pennem? Několik pozoruhodných filmů, ale žádný jednoznačně vyčnívající.


Cena pro Slovensko

Slovenský dokument Slepé lásky, který bude soutěžit také na karlovarském festivalu, získal v Cannes cenu jménem Art Cinema – pro Slovensko historicky první.
Udílí ji mezinárodní asociace artkin jako jednu ze tří trofejí dílčí festivalové soutěže pro mladé talenty nazvané Quinzaine des réalisateurs.
Celovečerní dokumentární snímek režiséra Juraje Lehotského líčí tři různé podoby lásky a štěstí ve světě nevidomých.

V canneské sekci Quinzaine des réalisateurs byl slovenský film naposledy před sedmatřiceti lety: Juraj Jakubisko tu uvedl snímek Vtáčkovia, siroty a blázni.


Zařazení některých filmů vyvolalo kritiku, s jejíž oprávněností by asi polemizoval ředitel festivalu Thierry Frémaux a jeho spolupracovníci snahou zachytit v soutěži co nejširší spektrum tendencí současného filmu a poskytnout prostor i dílům, jimž by slušelo uvedení v paralelním programu.

Místo pro ženy i muže
Více než zvažovat, zda měli pravdu, když v soutěži uvedli filmy filipínského režiséra Briliante Mendozy a singapurského tvůrce Erika Khoo, jež se vskutku značně vymykaly parametrům obvyklým pro festivalovou soutěž, má smysl shrnout, jaká témata letošní soutěž nabízela.

Cannes 2008 - bratři Luc a Jean-Peirre DadennovéMnoha filmům dominovala postava ženy: v argentinském filmu Leonera či v belgickém Mlčení Lorny od Jean-Pierra a Luc Dardennových, nositelů ceny za scénář,  hrdinky bojují za své právo na mateřství. V díle Clinta Eastwooda Výměna se nešťastná matka ztvárněná Angelinou Jolie pustí do zápasu s policejní mocí.


Vítězové Cannes

Zlatá palma
Mezi stěnami, Francie

Velká cena poroty
Gomorra, Matteo Garrone

Nejlepší režie
Nuri Bilge Ceylan, Tři opice

Nejlepší herečka
Sandra Corveloni, Linha de passe

Nejlepší herec
Benicio del Toro, Che

Nejlepší scénář
bratři Dardennové, Mlčení Lorny

Cena Jury
Hvězda, Paolo Sorrentino

Zvláštní cena
Catherine Deneuve, Clint Eastwood


V brazilském filmu Linha de passe, který natočili Walter Salles a Daniela Thomasová, je chudá hrdinka v podání oceněné herečky svým čtyřem synům matkou i otcem. Morální silou ovlivňují situaci ženy i ve Vánočním příběhu, Slepotě či v šarádě Atoma Egoyana Klanění králů.

Cannes 2008 - předseda poroty Sean PennMéně sympatická je postava ženy a matky z tureckého filmu Tři opice, za nějž byl vyznamenán režisér Nuri Bilge Ceylan – ale i ona budí respekt odhodláním prosadit své právo na pozdní lásku, podobně jako postava z maďarského filmu Delta.

Je zajímavé, že k těmto filmům jako by tvořily kontrast snímky výrazně mužské. Ve skvělém animovaném dokumentu Valčík s Baširem není ve vzpomínkách na válku pro ženu místo, ve fresce Stevena Soderbergha Che o ikoně kubánské revoluce Che Guevarovi, v níž září vyznamenaný Benicio del Toro, má žena místo jen podružné.

Cannes 2008 - herečka a členka poroty Natalie PortmanováStejně jako v dalších dvou oceněných filmech, v originálním italském portrétu politika Hvězda či v apokalyptickém obrazu praktik neapolské mafie Gomora.

Většina děl nabízela realistický pohled na skutečnost. Výjimkou byl vedle Meirellesovy Slepoty ještě režijní debut scenáristy Charlieho Kaufmana Synekdocha, New York vystavěný jako metaforický obraz komplexnosti a nejistot lidského bytí, který byl označován za nejpesimističtější film soutěže 61. festivalu v Cannes.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Najdete na iDNES.cz