Cannes 2006 - Eva Herzigová - Eva Herzigová - 59. filmový festival v Cannes (květen 2006) | foto: Reuters

Cannes netleská Šifře, ale Poitierovi

Výsada získat Šifru mistra Leonarda pro slavnostní premiéru na úvod 59. festivalu v Cannes se organizátorům spíš vymstila.

Snad ještě nikdy tu nesklidil žádný film tolik posměchu a jedovatých poznámek. Mířily zejména na adresu režiséra Rona Howarda, jenž se ostatně na tiskové konferenci jevil jako nepříliš vybavený k obhajobě svého díla.

Neustále jen opakoval, že přece jde o fikci a že chtěl především diváky pobavit. Na otázku, zda osobně věří teorii, že Kristus měl dítě s Maří Magdalénou, zaskočen odpověděl: "Já nevím. Já jsem v té době nežil."

Hanksovi honorář nevadí
Vtipnější byl rozhodně herec Ian McKellen, který poznamenal, že Vatikán by měl ocenit aspoň to, že kniha ani film nedělají z Ježíše homosexuála.

Cannes 2006 - Wilson, Hanks, TatouJeště větší odstup zaujal vůči filmu a své postavě vševědoucího, vždy pohotového vykladače symbolů Tom Hanks. Zdůrazňoval, že on pojímá každou postavu jako výzvu a že ho koneckonců nijak neodpuzuje ani herecký honorář.

Hanks se vůbec projevil jako mimořádně vtipný a zdaleka ne namyšlený. Jeho pohotovost by mu mohla závidět francouzská herečka Audrey Tautou, kterou mezi přítomnými mužskými hvězdami nebylo skoro vidět, tak je maličká.

Cannes 2006 - Audrey TatouOstříhané tmavé vlasy ladily s jejími černými šaty, ale nejednoho novináře v sále napadlo, že ve skutečnosti je méně hezká než na plátně. Na zdvořilé otázky k postavě, již ve filmu vytvořila, nesypala odpovědi z rukávu rozhodně tak rychle jako její hrdinka, dokonce věty za ni raději dokončoval její krajan Jean Reno.

Publicita, jež Šifru provázela, sice přiměla k pohybu celý vlak novinářů, jehož příjezd zablokoval canneské nádraží, ale podle jejich mínění prospěla filmu stejně málo jako jeptiška, která se před uvedením na kolenou modlila na úpatí festivalového schodiště, aby Bůh prominul tvůrcům.

Jak poznamenal kritik Variety Todd McCarthy, kdyby nebylo knihy, kterou četlo 40 milionů lidí, hollywoodští dramaturgové by scénář Šifry nikdy nepustili do výroby.

Rytíř Sidney Poitier
Epizoda mistra Leonarda je však už zapomenuta, protože se naplno rozjela soutěž, podle prvních ukázek tematicky i z pohledu filmové řeči pestrá a zajímavá. Navíc se včera v Cannes konala první pocta.

Cannes 2006 - Sidney PoitierČernošský herec, devětasedmdesátiletý hollywoodský veterán Sidney Poitier, který před plejádou kolegů z celého světa prohlásil festival za zahájený, byl slavnostně povýšen do hodnosti komandéra francouzského Řádu umění a literatury.

Nositel Oscara za snímek Lilie polní děkoval svým rodičům – dělníkům z bahamských plantáží  a režisérům, kteří mu dali šanci, a zlomili tak předsudky, jež označil za "nedemokratické, neamerické, nehumánní".