Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Glosa: Co nás učí festival snobismu v Cannes

  16:35aktualizováno  16:35
Cannes (Od zpravodaje iDNES.cz) - Filmová přehlídka odtržená od vkusu běžného diváka. Pompézní a zbytečné dostaveníčko hvězd, které se jednou ročně sejdou na červeném tepichu, aby se spokojeně poplácaly po zádech a následně se pustily do víru prostopášností na jedné z miliardářských jachet nedaleko Palais des Festivals.

Brad Pitt (Cannes 2012) | foto: Reuters

Takhle vidí nejprestižnější svátek kinematografie část české veřejnosti. Samozřejmě že nelze dělat závěry z několika málo výkřiků na internetu. Podle nezájmu o nedělní vyhlášení vítěze Zlaté palmy v Cannes se ale dá odhadnout, že je Čechům dění v Cannes více méně ukradené.

Červený běhoun, na kterém se dvakrát denně promenují filmaři, je vlastně ta méně významná část, která Cannes dodává třpyt. Ač to zní banálně, pořád se bavíme o festivalu, kde jsou tím hlavním filmy. Nejpatrnější je to na filmovém trhu v přízemí Palais des Festivals, kde se nabízí tisíce nových snímků z celého světa.

Fotogalerie

Baťůžkáře jako ve Varech ve frontách na soutěžní snímky nepotkáte, jsou tu hlavně novináři. I ti jsou ale zarytí filmoví fandové, kteří mezi sebou živě diskutují a těší se na to, s čím novým ti nejbáječnější muži s klikou přijdou.

Dočkali se hned na začátku. O vítězné Lásce rakouského režiséra Michaela Hanekeho se začalo okamžitě mluvit jako o favoritovi. Někteří diváci se po projekci nechali slyšet, že je překvapilo, jak málo lidí během promítání odešlo. Haneke se s divákem vůbec nemazlí. Příběh učitele hudby Georgese a jeho ženy Anne, která se z okouzlující ženy mění v bezmocný uzlíček, je otřesným připomenutím smrti i nádherným vyprávěním o lásce.

Mads Mikkelsen (uprostřed) ve filmu Jagten (Lov) režiséra Thomase Vintenberga

Mads Mikkelsen (uprostřed) ve filmu Jagten (Lov) režiséra Thomase Vintenberga

Ať se budeme ošívat, jak chceme, morální imperativ oslovil porotu i v případě filmu o nespravedlivě očerněném učiteli s názvem Lov (Jagten). Jak rychle se šíří pomluva a jakou má moc? Dá se vůbec vzdorovat obvinění ze sexuálního zneužívání dítěte? Porotou oceněný za hlavní roli Mads Mikkelsen prohlásil, že pokud by se dostal do totožné situace, opustil by město během deseti minut. Postava, kterou ztvárnil, ale tvrdošíjně trvá na svém postoji a odmítá vinu, i když kvůli tomu krvácí.

O morálce je i film Mattea Garroneho o neapolském prodavači ryb, který se tak upne na svět reality show, až ztratí kontakt se skutečností. Za zobrazení šíleného světa masmédií, která vytvářejí falešný obraz reality, dostal snímek Reality Velkou cenu.  Ocenění za ženský herecký výkon si odnesly hned dvě herečky za výkon ve filmu Za kopci. Rumunky Cosmina Strataová a Cristina Fluturová ohromily porotu ve filmu o střetu lásky a víry, které inspirovala skutečná událost v rumunském klášteře. V roce 2005 při vymítání ďábla zahynula mladá dívka.

Z filmu După Dealuri (Za kopci)

Z filmu După Dealuri (Za kopci)

Vavříny získaly také filmy Andělský podíl (The Angels' Share), Po Lucii (Después de Lucia) a hodně se mluvilo o snímcích Holy Motors, Killing Them Softly, Lawless nebo Moonrise Kingdom.

To nejsou díla pro prominentní smetánku, ale skvělé snímky se silným příběhem, které mohou oslovit jak filmovou primadonu, tak průměrného diváka, pokud si na ně udělá čas. Řada lahůdek z letošní přehlídky dorazí v průběhu letošního roku do Česka, byla by velká škoda toto pozvání na červený koberec světového filmu odmítnout.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Najdete na iDNES.cz