Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Glosa: Co nás učí festival snobismu v Cannes

  16:35aktualizováno  16:35
Cannes (Od zpravodaje iDNES.cz) - Filmová přehlídka odtržená od vkusu běžného diváka. Pompézní a zbytečné dostaveníčko hvězd, které se jednou ročně sejdou na červeném tepichu, aby se spokojeně poplácaly po zádech a následně se pustily do víru prostopášností na jedné z miliardářských jachet nedaleko Palais des Festivals.

Brad Pitt (Cannes 2012) | foto: Reuters

Takhle vidí nejprestižnější svátek kinematografie část české veřejnosti. Samozřejmě že nelze dělat závěry z několika málo výkřiků na internetu. Podle nezájmu o nedělní vyhlášení vítěze Zlaté palmy v Cannes se ale dá odhadnout, že je Čechům dění v Cannes více méně ukradené.

Červený běhoun, na kterém se dvakrát denně promenují filmaři, je vlastně ta méně významná část, která Cannes dodává třpyt. Ač to zní banálně, pořád se bavíme o festivalu, kde jsou tím hlavním filmy. Nejpatrnější je to na filmovém trhu v přízemí Palais des Festivals, kde se nabízí tisíce nových snímků z celého světa.

Fotogalerie

Baťůžkáře jako ve Varech ve frontách na soutěžní snímky nepotkáte, jsou tu hlavně novináři. I ti jsou ale zarytí filmoví fandové, kteří mezi sebou živě diskutují a těší se na to, s čím novým ti nejbáječnější muži s klikou přijdou.

Dočkali se hned na začátku. O vítězné Lásce rakouského režiséra Michaela Hanekeho se začalo okamžitě mluvit jako o favoritovi. Někteří diváci se po projekci nechali slyšet, že je překvapilo, jak málo lidí během promítání odešlo. Haneke se s divákem vůbec nemazlí. Příběh učitele hudby Georgese a jeho ženy Anne, která se z okouzlující ženy mění v bezmocný uzlíček, je otřesným připomenutím smrti i nádherným vyprávěním o lásce.

Mads Mikkelsen (uprostřed) ve filmu Jagten (Lov) režiséra Thomase Vintenberga

Mads Mikkelsen (uprostřed) ve filmu Jagten (Lov) režiséra Thomase Vintenberga

Ať se budeme ošívat, jak chceme, morální imperativ oslovil porotu i v případě filmu o nespravedlivě očerněném učiteli s názvem Lov (Jagten). Jak rychle se šíří pomluva a jakou má moc? Dá se vůbec vzdorovat obvinění ze sexuálního zneužívání dítěte? Porotou oceněný za hlavní roli Mads Mikkelsen prohlásil, že pokud by se dostal do totožné situace, opustil by město během deseti minut. Postava, kterou ztvárnil, ale tvrdošíjně trvá na svém postoji a odmítá vinu, i když kvůli tomu krvácí.

O morálce je i film Mattea Garroneho o neapolském prodavači ryb, který se tak upne na svět reality show, až ztratí kontakt se skutečností. Za zobrazení šíleného světa masmédií, která vytvářejí falešný obraz reality, dostal snímek Reality Velkou cenu.  Ocenění za ženský herecký výkon si odnesly hned dvě herečky za výkon ve filmu Za kopci. Rumunky Cosmina Strataová a Cristina Fluturová ohromily porotu ve filmu o střetu lásky a víry, které inspirovala skutečná událost v rumunském klášteře. V roce 2005 při vymítání ďábla zahynula mladá dívka.

Z filmu După Dealuri (Za kopci)

Z filmu După Dealuri (Za kopci)

Vavříny získaly také filmy Andělský podíl (The Angels' Share), Po Lucii (Después de Lucia) a hodně se mluvilo o snímcích Holy Motors, Killing Them Softly, Lawless nebo Moonrise Kingdom.

To nejsou díla pro prominentní smetánku, ale skvělé snímky se silným příběhem, které mohou oslovit jak filmovou primadonu, tak průměrného diváka, pokud si na ně udělá čas. Řada lahůdek z letošní přehlídky dorazí v průběhu letošního roku do Česka, byla by velká škoda toto pozvání na červený koberec světového filmu odmítnout.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Najdete na iDNES.cz