Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Filmy z letošního Cannes, které si nesmíte nechat ujít

  16:05aktualizováno  16:05
Které filmy si pamatujete z loňského Cannes? Melancholii pošpiněnou nekorektními projevy Larse von Triera, nebo Mallickův vítězný existenciální experiment Strom života? I ty nejhůře přijaté snímky v letošní soutěži představují to nejlepší ze světové kinematografie.

Opravdový milovník filmu by je neměl přehlédnout, ať už v neděli získá Zlatou palmu kdokoliv. Hned na začátku vyrazil divákům dech snímek Jacquese Audiarda se svým příběhem o vztahu znetvořené trenérky kosatek a vyhazovače Rez a kost (Rust and Bone). Marion Cottilardová a Matthias Schoenarts rozvíjejí nepravděpodobný vztah dvou zcela odlišných naturelů.

Ji fascinuje jeho fyzická síla, on se od ženy, která skončila po amputaci nohou na vozíku, učí, jak projevit své city. Je to vlastně dojáček a režisér v něm v závěru začne trochu příliš tlačit na pilu (scéna, v níž otec zachraňuje syna před utonutím je téměř vyděračská), přesto je krásný a zaujme hlavně hereckými výkony.

Amour rakouského matadora Michala Hanekeho má lásku přímo v názvu a někteří kritici prohlásili, že svou kvalitou převyšuje většinu filmů v soutěži. Snímek se takřka celý odehrává v kulisách bytu stárnoucích učitelů hudby Georgese a Anne a je hereckou symfonií Jeana-Louise Trintignata  a Emmanuelle Rivy.

Anne, krásná kultivovaná žena, umírá. I když projevům nemoci vzdoruje, postupně ztrácí schopnost se o sebe postarat a s tím i svou důstojnost. I když se o ni Georges láskyplně stará, nechce už žít dál. Hanekeho film ukazuje smrt bez příkras a diváka nešetří. V civilizaci, která myšlenky na konec úplně vytěsnila, je důležité ho vidět, možná vás pak příchod smrt tolik nepřekvapí. Amour je horkým kandidátem na Zlatou palmu za hlavní film. Osobním tipem autora článku je hlavní cena pro Emmanuelle Rivu.

Film Amour (Láska) režiséra Michaela Hanekeho, Emmanuelle Riva

Film Amour režiséra Michaela Hanekeho, Emmanuelle Riva

Marion Cotillardová a Matthias Schoenaerts ve filmu Rust and Bone

Marion Cotillardová a Matthias Schoenaerts ve filmu Rust and Bone

"Nic nás tak nepřinutí cítit se naživu, jako vidět někoho umírat." Tato věta zazní v experimentu Holy Motors, který natočil enfant terrible francouzského filmu Leos Carax. Bizarní snímek si zatím vysloužil pozitivní hodnocení, i nespokojenost diváků v sále. Film je podle deníku The Guardian divný i nádherný, bohatý a šílený. Holy Motors je příběhem bílé limuzíny, která projíždí Paříži.

Jejím pasažérem je Denis Lavant, hrající herce jménem Oscar. S pojízdnou šatnou, v níž má své šminky a kostýmy, jezdí od schůzky ke schůzce. Zjevuje se jako žena, vrah i stařec, v jedné ze svých rolí uléhá na smrtelnou postel, v další unáší modelku z focení. Lynchovská bizarnost může být metaforou samsáry, nebo jen bláznivou hrou fantazie. Rozhodně je ale pozoruhodná, nejen kvůli tomu, že v něm hraje i Kylie Minogue

Film Holy Motors

Holy Motors

Pozornost novinářů získal film rumunského filmaře Cristiana Mungiu Za kopci (După Dealuri). Že je těžké žárlit na Boha se dozvídá Alina, která se vrací z Německa do Rumunska s úmyslem získat zpět svou lásku. Voichita je ale klášterní jeptiška. Dobře byl přijat film Andrew Dominika s Bradem Pittem v hlavní roli Killing Them Softly. Pro sebezahleděnost nesplnil očekávání fim On The Road podle slavného románu Jacka Kerouacka. Víc se čekalo i od zahajovacího filmu Moonrise Kingdom Wese Andersona.

Velká pozornost je upřena na Davida Cronenberga a jeho Cosmopolis, který pojednává o soumraku kapitalismu. I v tomto filmu hraje roli bílá limuzína, v níž se nechává vozit podivínský pasažér. Eric Parker (upíří miláček Robert Pattinson) je multimilionář, který zoufale shání holiče. V New Yorku jsou ale ten den manévry kvůli návštěvě prezidenta. V průběhu dne svět ovládne chaos a Parker bezmocně sleduje, jak se jeho svět bortí.

Režisér filmu Cosmpolis David Cronenberg

Režisér filmu Cosmopolis David Cronenberg

Navíc si je jist, že ho chce někdo zavraždit. A proč si Cronenberg vybral právě Pattinsona? "Robert je tak trochu upír, který saje krev z Wall Street. Herec ale nemůže hrát abstraktní koncept, ale skutečnou postavu s minulostí. Cosmopolis připomíná ducha kapitalismu. Téměř přesně jsme citovali Komunistický manifest Karla Marxe," uvedl Cronenberg.

Uniknout byste si neměli nechat film o tom, jak televize mění vnímání skutečnosti s názvem Reality, od italského režiséra Mattea Garroneho. Hvězdičky sbírá Ráj: Láska (Paradise: Love) o padesátileté Terese, která hledá lásku v náručí ebenových mladíků na africké pláži. Skutečný fenomén ukazuje Rakušan Ulrich Seidl velmi realisticky. Podle diváků je sice snímek o vzájemném vykořisťování kontroverzní, ale velice poutavý. 

Jak se Egypt chová ke zrádcům revoluce uvidíte ve filmu Po bitvě (After The Battle). Režisér Yousry Nasrallah s ním zřejmě nezvítězí, přináší ale živou zprávu o tom, jak se bývalá Mubarakova diktatura snaží vyrovnat se svobodou.

Fotogalerie

Mads Mikkelsen a špatný film? Nesmysl. Dánský herec znovu září ve filmu svého krajana Thomase Vintenberga. Učitel v mateřské školce je nespravedlivě obviněn, že zneužíval své svěřence.

Vesnicí se šíří pomluvy a nevinný Lucas brzy zakusí nenávist svých sousedů. Podle režiséra je Lucas prototypem uťáplého Dána, který až díky extrémní situaci pochopí, co to znamená být mužem. Čtyřicetiletý štvanec se rozhodne pomluvě vzdorovat a trvá na své důstojnosti.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz