Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cannes 2001: Česko opět nesoutěží

  9:34aktualizováno  9:34
Patrně málokdo si povšimne změn ve vedení mezinárodního filmového festivalu v Cannes, jehož 54. ročník začíná dnes večer. Gilles Jacob, který ho řídil skoro čtvrt století, se sice ujal žezla prezidenta po Pierru Viotovi odcházejícím do penze, ale zdaleka se nehodlá spokojit s formální čestnou pozicí. Rozhodl se ředitelskou funkci rozdělit. Organizace se ujala Veronique Caylaová a uměleckým ředitelem se stal Thierry Fremaux, jehož vkus pochválil Gilles Jacob lehce protektorsky už v dubnu v Paříži, kde představil své dva nástupce i letošní program.

To, zda bude spokojeno publikum a co řekne porota, v jejímž čele zasedne norská herečka a režisérka Liv Ullmannová, bude jasné až 20. května, kdy festival končí. O Zlatou palmu a další ceny se tu bude ucházet dvaadvacet celovečerních filmů z jedenácti zemí. Jako obvykle jsou nejvíce zastoupeny Francie a USA, ale také asijské státy Japonsko, Korea, Tchaj-wan, Írán. A opět jako obvykle jsou popelkou kinematografie východní Evropy: z nich se do soutěže dostal jen ruský Býk a prvotina bosenského režiséra Danise Tanovice No Man's Land.

Podle Jacoba není cílem canneského festivalu honba za slavnými jmény, ale snaha uvádět hodnotné filmy, případně objevovat nové talenty. Slavná jména ovšem v soutěžní selekci nechybějí: po delší odmlce se ohlásil sedmdesátiletý Ital Ermanno

Program letošního
ročníku festivalu
v Cannes najdete
ZDE

Olmi s filmem Řemeslo zbraní, jedenasedmdesátiletý, ale vždy znovu překvapivý Jean-Luc Godard tu představí svou novinku Chvála lásky. Jeho o dva roky starší krajan Jacques Rivette uvede dvouapůlhodinový film Kdož ví, ještě starší slavný Japonec Šohej Imamura, nositel Zlaté palmy za Baladu o Narajamě, se připomene filmem Vlahá voda pod Červeným mostem.

A Manoel de Oliveira, v třiadevadesáti letech určitě nejstarší a možná nejvitálnější režisér nejen v Portugalsku, ale v celém světě, přiveze do Cannes své nejnovější dílo Vracím se domů. Přítomni budou i tvůrci střední generace David Lynch, Michael Haneke, Raoul Ruiz a z těch mladších Joel Coen, Sean Penn, Nanni Moretti, Baz Luhrmann. Právě nejnovější film Australana Baze Luhrmanna, který před časem uchvátil i pohoršil aktualizovanou verzí Romea a Julie, zahájí dnes večer festival. Jeho název Moulin Rouge odkazuje rovněž do minulosti, byť ne tak dávné jako Shakespearovo drama.

O slavné kabaretní scéně navštěvované pařížskou bohémou konce 19. století, zejména malířem Henrim Toulouse-Lautrekem, natočil slavný stejnojmenný film bezmála před půl stoletím John Huston. Bude zajímavé srovnat, jak přistoupil k tématu prozatím velmi nekonformní tvůrce, do něhož tentokrát vložil naděje jeden z hollywoodských "majors" - obří společnost 20th Century Fox. V Cannes nesoutěží pouze celovečerní hrané filmy, ale i snímky krátké, posuzované stejnou porotou.

Jiná porota pak uváží kvality studentských filmů zařazených do programu Cinéfondation. A tady kyne šance našinci: do tohoto programu byl vybrán sedmiminutový snímek Světlo, který natočil David Soukup, student pražské FAMU. Uvidíme, zda si poradí s konkurencí dvou desítek prací filmových škol tří kontinentů stejně úspěšně jako jeho kolegové, kteří si nedávno odvezli všechny ceny za studentské filmy z festivalu goEast v německém Wiesbadenu. A ještě jeden český student se v Cannes představí - snímek Jana Bubeníčka Tři Fuové vybral Kodak na svou festivalovou přehlídku nových evropských talentů.

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Cannes.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Objímá mě plyšák Pú, vylíčil Ewan McGregor v roli Kryštůfka Robina

Ewan McGregor s medvídkem Pú ve filmu Kryštůfek Robin

Ewan McGregor hraje ve filmu Kryštůfek Robin titulního hrdinu už v dospělosti, kdy znovu potká své kamarády z knih A....

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz