Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bytosti vždy byly na válečné stezce Siouxů

aktualizováno 
Britské uskupení The Creatures, v jehož centru stojí dva členové dnes již neexistující kultovní post-punkové skupiny Siouxsie And The Banshees, vydalo po desetileté odmlce třetí album Anima Animus. Dnes The Creatures vystoupí v pražském Divadle Archa. Kořeny The Creatures (Bytosti) sahají do roku 1981: tehdy The Banshees natáčeli své "goticky" hrozivé album Ju Ju a během pauzy se zpěvačka Siouxsie Sioux a bubeník Budgie nechali unést momentální inspirací.
Z nezávazného experimentování se zrodily první demosnímky, jež se staly základem pro nečekaně uvolněné a "projasněné" pětipísňové EP Wild Things. Zdánlivě jednorázový projekt získal další hmatatelnou podobu o dva roky později. Tehdy Siouxsie a Budgie odjeli na společnou dovolenou na Havajské ostrovy a natočili tu album Feast, ovlivněné místním folklorem a atmosférou džungle. Rovněž druhé album symbolicky nazvané Boomerang z roku 1989 inspirovala společná dovolená obou uměleckých i životních partnerů (od roku 1991 manželů), kteří si tentokrát vyrazili do španělských hor a na farmu v Andalusii. I tato deska otevřela prostor především pro Budgieho experimentování s exotickými perkusemi.
V té době zpěvačka spekulace o rozkolu své mateřské kapely popírala slovy, že v The Banshees se cítí jako ve stálém manželství, zatímco The Creatures jsou pro ni jen jako občasní milenci. Po dvaceti letech však skupina Siouxsie And The Banshees "rozvod" ohlásila. "Po natočení posledního alba The Rapture a po našem koncertním turné v roce 1995 jsme byli rozhodnuti spálit za sebou mosty," vysvětluje Siouxsie. "Chtěli jsme se pokusit vykřesat jiskru dřívější spontánnosti.
Místo toho ta jiskra stále slábla a slábla. Dokonce jsem jeden čas nechtěla mít ani s hudbou, ani s hudebním průmyslem už nic společného." Na rozchodu The Banshees se zjevně podepsal i nezájem firmy Polydor o jejich budoucnost, a naopak snaha vytěžit v rámci punkového revivalu představovaného skupinami jako Green Day, ale i z hrobu povstavší Sex Pistols - co největší kapitál z minulosti The Banshees.
Manželé našli idylické útočiště v domě se třemi kočkami ve francouzském Toulouse a v domácím studiu začali připravovat materiál pro novou desku. Tyhle nové aktivity předznamenalo loňské EP Eraser Cut a singl 2nd Floor, jenž nyní otevírá album Anima Animus. "Název desky znamená muž uvnitř ženy - a naopak," objasňuje Siouxsie. "Zní to dobře a já si se slovíčky ráda hraji. Navíc spousta lidí má neustále komplexy ze své sexuality nebo z rolí, kterým mají dostát. Když jsme kdysi začínali hrát, chtěli jsme se zbavit všech těch nesmyslných schémat, týkajících se ženských-mužských rolí. Skutečně si myslím, že lidskou přirozeností je bisexualita. Když se oprostíte od všech společenských tlaků, je to váš přirozený stav. Nechápu, že tolik lidí tropí takový povyk právě kolem sexuality a přitom spoustu ohavných nechutností klidně přehlíží." Praktikami hudebního byznysu znechucená "ledová královna" desku vydala na nezávislé značce Sioux Records, která je pouze zaštítěna britským tanečním labelem Hydrogen Dukebox. Anima Animus přitom nesplývá s proudem dance music, byť jistá spřízněnost s elektronickými beaty se zrcadlí v "modernějším" zvuku. Ten není tak exotický ani lehkonohý, jak tomu bylo u předchozích nahrávek The Creatures, a od někdejší kmenové tvorby The Banshees se tentokrát tak příliš neliší.
Deska potvrzuje dřívější slova bývalého spoluhráče Siouxsie a Budgieho, baskytaristy Stevea Severina, že "The Creatures byli vždycky obsaženi v The Banshees - jen to nebylo tak zřejmé". 
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz