Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bytosti vždy byly na válečné stezce Siouxů

aktualizováno 
Britské uskupení The Creatures, v jehož centru stojí dva členové dnes již neexistující kultovní post-punkové skupiny Siouxsie And The Banshees, vydalo po desetileté odmlce třetí album Anima Animus. Dnes The Creatures vystoupí v pražském Divadle Archa. Kořeny The Creatures (Bytosti) sahají do roku 1981: tehdy The Banshees natáčeli své "goticky" hrozivé album Ju Ju a během pauzy se zpěvačka Siouxsie Sioux a bubeník Budgie nechali unést momentální inspirací.
Z nezávazného experimentování se zrodily první demosnímky, jež se staly základem pro nečekaně uvolněné a "projasněné" pětipísňové EP Wild Things. Zdánlivě jednorázový projekt získal další hmatatelnou podobu o dva roky později. Tehdy Siouxsie a Budgie odjeli na společnou dovolenou na Havajské ostrovy a natočili tu album Feast, ovlivněné místním folklorem a atmosférou džungle. Rovněž druhé album symbolicky nazvané Boomerang z roku 1989 inspirovala společná dovolená obou uměleckých i životních partnerů (od roku 1991 manželů), kteří si tentokrát vyrazili do španělských hor a na farmu v Andalusii. I tato deska otevřela prostor především pro Budgieho experimentování s exotickými perkusemi.
V té době zpěvačka spekulace o rozkolu své mateřské kapely popírala slovy, že v The Banshees se cítí jako ve stálém manželství, zatímco The Creatures jsou pro ni jen jako občasní milenci. Po dvaceti letech však skupina Siouxsie And The Banshees "rozvod" ohlásila. "Po natočení posledního alba The Rapture a po našem koncertním turné v roce 1995 jsme byli rozhodnuti spálit za sebou mosty," vysvětluje Siouxsie. "Chtěli jsme se pokusit vykřesat jiskru dřívější spontánnosti.
Místo toho ta jiskra stále slábla a slábla. Dokonce jsem jeden čas nechtěla mít ani s hudbou, ani s hudebním průmyslem už nic společného." Na rozchodu The Banshees se zjevně podepsal i nezájem firmy Polydor o jejich budoucnost, a naopak snaha vytěžit v rámci punkového revivalu představovaného skupinami jako Green Day, ale i z hrobu povstavší Sex Pistols - co největší kapitál z minulosti The Banshees.
Manželé našli idylické útočiště v domě se třemi kočkami ve francouzském Toulouse a v domácím studiu začali připravovat materiál pro novou desku. Tyhle nové aktivity předznamenalo loňské EP Eraser Cut a singl 2nd Floor, jenž nyní otevírá album Anima Animus. "Název desky znamená muž uvnitř ženy - a naopak," objasňuje Siouxsie. "Zní to dobře a já si se slovíčky ráda hraji. Navíc spousta lidí má neustále komplexy ze své sexuality nebo z rolí, kterým mají dostát. Když jsme kdysi začínali hrát, chtěli jsme se zbavit všech těch nesmyslných schémat, týkajících se ženských-mužských rolí. Skutečně si myslím, že lidskou přirozeností je bisexualita. Když se oprostíte od všech společenských tlaků, je to váš přirozený stav. Nechápu, že tolik lidí tropí takový povyk právě kolem sexuality a přitom spoustu ohavných nechutností klidně přehlíží." Praktikami hudebního byznysu znechucená "ledová královna" desku vydala na nezávislé značce Sioux Records, která je pouze zaštítěna britským tanečním labelem Hydrogen Dukebox. Anima Animus přitom nesplývá s proudem dance music, byť jistá spřízněnost s elektronickými beaty se zrcadlí v "modernějším" zvuku. Ten není tak exotický ani lehkonohý, jak tomu bylo u předchozích nahrávek The Creatures, a od někdejší kmenové tvorby The Banshees se tentokrát tak příliš neliší.
Deska potvrzuje dřívější slova bývalého spoluhráče Siouxsie a Budgieho, baskytaristy Stevea Severina, že "The Creatures byli vždycky obsaženi v The Banshees - jen to nebylo tak zřejmé". 
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

Najdete na iDNES.cz