Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Být vlkem samotářem žena neumí

  6:14aktualizováno  6:14
Čas dluhů i Čas sluhů, oba úspěšné a klíčové filmy Ireny Pavláskové, měly ženské hrdinky. Stejně je tomu u jejích dvou chystaných projektů, režisérka však tvrdí, že točí pro diváky bez rozdíku pohlaví. Něco je za dveřmi. Světem letí vlna sebeironických pohledů na ženský svět, od seriálů Ally McBealová a Sex ve městě po britský filmový hit Deník Bridget Jonesové. Na ten se Irena Pavlásková teprve těší, Sex ve městě má ráda, nicméně tvrdí, že když s Barborou Nesvadbovou, autorkou knihy Bestiář, psaly scénář stejnojmenného filmu, žádné módní "ženské vlny" si vůbec nevšimly.

"Angloamerické hrdinky se pohybují vesměs kolem třicítky, kdežto ta naše je mladší, pětadvacetiletá," říká o snímku, jehož přípravy k natáčení by se měly začít už v září. "A třebaže příběh vyprávíme ženskýma očima, rozhodně není určen jen pro ženy takové a muže makové. Ve všech svých filmech se  snažím, aby se v nich poznali lidé obecně," tvrdí filmařka.

K anglofonní linii se však hlásí, pokud jde o zlehčující tón vyprávění. "Mám ráda hlavně tragikomedii, kdy se střídá mrazení v zádech s uvolňujícím smíchem - stejně jako v životě. Večer vám nějaká záležitost připadá jako obrovský problém, ráno se jí s kamarádkou zasmějete. Čili s humorem, místy až černým, se chceme dívat na nejintimnější věci včetně trapností. Právě z vlastních trapasů má člověk nejdříve děsivý pocit, o to víc je pak úlevné vidět je z jistého odstupu," připomíná Pavlásková.

Jaká je hrdinka Bestiáře, jejíž představitelku režisérka právě hledá? Prý křehká, půvabná, byť ne vyloženě krasavice, plná vnitřní, vůlí krocené energie, přemýšlivá, inteligentní. Ale také chybující, nezkušená, ve svých činech až dětsky naivní. "Naprosto otevřeně se poddá vztahu s mužem, který si naopak ponechává vlastní svět: je to takový záhadný hráč, jednou jí nabídne vše, vzápětí jí zase vše vezme. Až se dívka rozhodne, že ty tradiční role změní, že teď to bude naopak ona, kdo si bude vybírat, diktovat, ovládat své city. Pro ni to ovšem není hra, nýbrž jen jiný způsob hledání vztahu - a zase někde dělá chybu," líčí režisérka. Ačkoli prý nemá ráda slovo emancipace, tady je použije: "Řekněme, že dívka dosáhla emancipace, a neví, co s ní. Chová se jako muž, ale nepřináší jí to radost ani uspokojení."
Pavlásková ujišťuje, že ani ve filmu, ani osobně žádný útočný feminismus nevyznává. S Nesvadbovou při dlouhých debatách pouze došly k totožnému názoru, který by se dal zobecnit větou: Ačkoli muž a žena už dělají totéž, není to totéž. "Muž si může dovolit svobodnější chování - ale i když se žena chová stejně, získaná svoboda ji tolik netěší. Původní role se hodně vyrovnaly, nicméně na to, aby se cítila šťastná v pozici vlka samotáře, na to prostě ještě nemá," shrnuje režisérka zjištění, k němuž spolu s autorkami filmového Bestiáře dospěje také jeho hrdinka.

Paradoxně půjde tenhle příběh dnešní ženy do výroby dříve než režisérčin starší projekt, věnovaný pohnutým osudům herečky Adiny Mandlové. "Dopsali jsme s Alešem Fuchsem první verzi scénáře, ale protože jde o dobovou podívanou, její rozpočet je dvojnásobný v porovnání se současnou látkou - a byla by škoda to ošidit. Pověřila jsem tedy jiné lidi sháněním peněz a zatím se soutředila na Bestiář," vysvětluje Pavlásková. Když má obě své filmové hrdinky porovnat, překvapivě dokládá, že na oné cestě k "osvobození ženy" došla prvorepubliková hvězda o krůček dál než mladá dívka z počátku třetího tisíciletí. "Adina Mandlová byla v podstatě renesanční bytost, v rámci své doby opravdu překročila pokrytecká pravidla měšťácké morálky. Byla neuvěřitelně moderní, silná, živelná. Druhou stranou téže mince je fakt, že zůstala osamělá a spoustu nocí, hlavně o svátcích, kdy všichni odešli ke svým rodinám, tajně proplakala." Rozdíl generací tu Pavlásková vůbec necítí, právě naopak: když si pustila nahrávky rozhovorů s Mandlovou, které vedl Josef Škvorecký, měla dojem, že naslouchá své kamarádce - vrstevnici. Už proto věří, že po Bestiáři dojde i na barvitý retropříběh kdysi tak slavné české herečky.

Irena Pavlásková

Irena Pavlásková

Irena Pavlásková

Irena Pavlásková

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Najdete na iDNES.cz