Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Být vlkem samotářem žena neumí

  6:14aktualizováno  6:14
Čas dluhů i Čas sluhů, oba úspěšné a klíčové filmy Ireny Pavláskové, měly ženské hrdinky. Stejně je tomu u jejích dvou chystaných projektů, režisérka však tvrdí, že točí pro diváky bez rozdíku pohlaví. Něco je za dveřmi. Světem letí vlna sebeironických pohledů na ženský svět, od seriálů Ally McBealová a Sex ve městě po britský filmový hit Deník Bridget Jonesové. Na ten se Irena Pavlásková teprve těší, Sex ve městě má ráda, nicméně tvrdí, že když s Barborou Nesvadbovou, autorkou knihy Bestiář, psaly scénář stejnojmenného filmu, žádné módní "ženské vlny" si vůbec nevšimly.

"Angloamerické hrdinky se pohybují vesměs kolem třicítky, kdežto ta naše je mladší, pětadvacetiletá," říká o snímku, jehož přípravy k natáčení by se měly začít už v září. "A třebaže příběh vyprávíme ženskýma očima, rozhodně není určen jen pro ženy takové a muže makové. Ve všech svých filmech se  snažím, aby se v nich poznali lidé obecně," tvrdí filmařka.

K anglofonní linii se však hlásí, pokud jde o zlehčující tón vyprávění. "Mám ráda hlavně tragikomedii, kdy se střídá mrazení v zádech s uvolňujícím smíchem - stejně jako v životě. Večer vám nějaká záležitost připadá jako obrovský problém, ráno se jí s kamarádkou zasmějete. Čili s humorem, místy až černým, se chceme dívat na nejintimnější věci včetně trapností. Právě z vlastních trapasů má člověk nejdříve děsivý pocit, o to víc je pak úlevné vidět je z jistého odstupu," připomíná Pavlásková.

Jaká je hrdinka Bestiáře, jejíž představitelku režisérka právě hledá? Prý křehká, půvabná, byť ne vyloženě krasavice, plná vnitřní, vůlí krocené energie, přemýšlivá, inteligentní. Ale také chybující, nezkušená, ve svých činech až dětsky naivní. "Naprosto otevřeně se poddá vztahu s mužem, který si naopak ponechává vlastní svět: je to takový záhadný hráč, jednou jí nabídne vše, vzápětí jí zase vše vezme. Až se dívka rozhodne, že ty tradiční role změní, že teď to bude naopak ona, kdo si bude vybírat, diktovat, ovládat své city. Pro ni to ovšem není hra, nýbrž jen jiný způsob hledání vztahu - a zase někde dělá chybu," líčí režisérka. Ačkoli prý nemá ráda slovo emancipace, tady je použije: "Řekněme, že dívka dosáhla emancipace, a neví, co s ní. Chová se jako muž, ale nepřináší jí to radost ani uspokojení."
Pavlásková ujišťuje, že ani ve filmu, ani osobně žádný útočný feminismus nevyznává. S Nesvadbovou při dlouhých debatách pouze došly k totožnému názoru, který by se dal zobecnit větou: Ačkoli muž a žena už dělají totéž, není to totéž. "Muž si může dovolit svobodnější chování - ale i když se žena chová stejně, získaná svoboda ji tolik netěší. Původní role se hodně vyrovnaly, nicméně na to, aby se cítila šťastná v pozici vlka samotáře, na to prostě ještě nemá," shrnuje režisérka zjištění, k němuž spolu s autorkami filmového Bestiáře dospěje také jeho hrdinka.

Paradoxně půjde tenhle příběh dnešní ženy do výroby dříve než režisérčin starší projekt, věnovaný pohnutým osudům herečky Adiny Mandlové. "Dopsali jsme s Alešem Fuchsem první verzi scénáře, ale protože jde o dobovou podívanou, její rozpočet je dvojnásobný v porovnání se současnou látkou - a byla by škoda to ošidit. Pověřila jsem tedy jiné lidi sháněním peněz a zatím se soutředila na Bestiář," vysvětluje Pavlásková. Když má obě své filmové hrdinky porovnat, překvapivě dokládá, že na oné cestě k "osvobození ženy" došla prvorepubliková hvězda o krůček dál než mladá dívka z počátku třetího tisíciletí. "Adina Mandlová byla v podstatě renesanční bytost, v rámci své doby opravdu překročila pokrytecká pravidla měšťácké morálky. Byla neuvěřitelně moderní, silná, živelná. Druhou stranou téže mince je fakt, že zůstala osamělá a spoustu nocí, hlavně o svátcích, kdy všichni odešli ke svým rodinám, tajně proplakala." Rozdíl generací tu Pavlásková vůbec necítí, právě naopak: když si pustila nahrávky rozhovorů s Mandlovou, které vedl Josef Škvorecký, měla dojem, že naslouchá své kamarádce - vrstevnici. Už proto věří, že po Bestiáři dojde i na barvitý retropříběh kdysi tak slavné české herečky.

Irena Pavlásková

Irena Pavlásková

Irena Pavlásková

Irena Pavlásková

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz