Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byť má chyby, nová Nemocnice na kraji města se nemusí stydět

  0:01aktualizováno  0:01
Jenom dvě "drobnosti" chyběly, aby premiérová řada Nemocnice na kraji města s podtitulem Nové osudy vyšplhala až k sedmdesátiprocentnímu hodnocení. Pohříchu ony dvě "drobnosti" jsou dosti klíčové: první a poslední díl série.

Ze seriálu Nemocnice na kraji města: Nové osudy | foto: © Česká televize

Hlavně slabý úvod může příznivce kultovního seriálu od dalších epizod odradit. Bůhvíproč v ČT přežívá představa z televizního středověku, podle níž se v prvním dílu musí všechny postavy zvolna sejít, představit se či připomenout, pobesedovat v salonně informativním duchu a zavzpomínat, zde i s černobílými vstupy z původního Dietlova příběhu. Až v druhé části se může začít něco dít - byť už třeba bez diváků.

Ze seriálu Nemocnice na kraji města: Nové osudyStart Nových osudů se navíc točí kolem fádní zápletky, jaká tady byla už mnohokrát, pacienta hrozícího soudem. Jinak se pláče a vzdychá. Od druhé epizody se však nemocniční román rozhýbe hlavně díky novým lékařům: drzé razanci Richarda Krajča a životodárné uvolněnosti Vilmy Cibulkové. Podobný rozjezd v sesterně brzdí jen fakt, že ji obsadily zaměnitelné herecké typy.

Se scenáristkou Lucií Konášovou omládl a ožil jazyk; humoru není na rozdávání, ale místy zajiskří, a dokonce zamíří do vlastních řad, když hrdina Josefa Abrháma utrousí "seriálů je jako nas...." nebo když sleduje příznačně slabomyslnou telenovelu, v níž hraje jeho seriálový syn.

Ze seriálu Nemocnice na kraji města: Nové osudyLehčí tón zastupuje ještě potrhlá role Libuše Šafránkové, která uhraje i dost krkolomnou motivaci své postavy, a Jiří Bartoška coby žoviální dobrý skřítek komunální politiky, ke konci zlomený muž. Královnami Nemocnice však jsou její herecké veteránky. Jednak skvostná Jana Štěpánková, jež tak něžně překáží staronovým milencům, páru Eliška Balzerová - Viktor Preiss; jednak Hana Maciuchová, jejíž zralá hrdinka se vrací na někdejší pozice - ale jinak.

Kolem deváté a desáté části je seriál opravdu dobře vyhrocený, dusno vládne na všech frontách a díky silné herecké sestavě utáhne i sociologicky charitativní klišé jako Lékaře bez hranic, adopci, dětské domovy, bezdomovce, boje na radnici či opičí lásku; hůře už - i herecky - domácí násilí. Scénář si opět neodpustil "trendy doby", ale naštěstí je zpracovává šikovněji než v předchozí řadě - včetně koní, kteří minule zrodili bezděčnou parodii lyriky.

Ze seriálu Nemocnice na kraji města: Nové osudyHlavně se však seriál vrací víc na půdu nemocnice, a to zvěcněle: už se míň mluví o poslání a víc prostě o práci, k níž lépe sedí i vzájemné profesní války. Slabší jsou soukromé milostné intriky v čele s přemrštěnou "osudovou" ženou dvou bratrů, ač herecky trojúhelník funguje.

Scény jsou kratší, rychlejší a ostřejší včetně několika hezkých erotických nálad typu "teď a tady to nejde"; režisér Viktor Polesný nevyhrává situace "do mrtě" - až na poslední díl plný vánočních vloček.

Závěr totiž doplácí na stejnou úlitbu tradici jako úvod: vše je nutno uzavřít, usmířit a odpustit. Je to ten typ melodramatu, v němž každý za každým přikvačí s omluvou či s dárkem a slyší dojaté: "Co tu děláš?!" Ale na druhé straně je třeba autorce poděkovat, že ústy svých hrdinů řekla, co nám šlo celé roky na nervy: postavě Balzerové, že je nesnesitelně svatá, a té Abrhámově, ať se jde se svou pseudomorálkou vycpat.

Zkrátka: nový Dietl to není a ani být nemůže, ale rozhodně vznikla lepší série než ta předchozí. Slušná práce, za niž se tvůrci nemusí stydět - jen jestli to ještě stačí. Někdejší zjevení Nemocnice už se totiž od dnešní konkurence tolik neliší.

Nemocnice na kraji města: Nové osudy
ČT, režie V. Polesný, hrají J. Abrhám, E. Balzerová, J. Štěpánková, V. Preiss, R. Krajčo, V. Cibulková. Díly 1., 2., 9., 10. a 13., premiéra 1. části 26. září.
Hodnocení: 60%
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz