Bylo jich pět a přinesli šťastný seriál

  1:00aktualizováno  1:00
Ze tří částí sedmidílného seriálu, které měla MF DNES možnost vidět předem, už lze odhadnout celek. A je radostí sdělit, že navenek nenápadný Josef a Ly se povedl. Po letech se konečně vrátil pravý příběh pro celou rodinu, který dětem neublíží a dospělé neurazí.

Jde o příběh napsaný docela úsměvně a natočený s péčí, již umožňuje klasické filmové vyprávění. Působí, jako by Anna Vovsová a Zuzana Zemanová, spojované dosud s intelektuálně výlučnými či feministicky zabarvenými látkami, náhle objevily nenápadný půvab obyčejného života.

Dokonce i na tenký led, jejž představují Vietnamci v Česku, vstoupily přirozeně, bez plakátů a frází.

Rasismus či stín zvědavé vyčkávavé nedůvěry se tu promítá v holčičí žárlivosti a brumlání domovnice, tedy do obrazů podobné samozřejmosti, jakou vyzařují rodinné rituály v české rodině: holčičí hry s róbami a líčidly, klukovská oddanost hasičům, lamentace u věčně vyjedené ledničky. A pod vlídností každodennosti se přelévají vlny smutků a strachů postihující v náznaku, že děti vědí vždy víc, než si myslíme.

Na obrazovku se zkrátka vrací taková normální rodinka - žádná exkluzivní povolání ani politické burcování, žádná okázale drsná melodramata, žádné velké vášně, štvanice ani miliony tu netrčí. Seriál Josef a Ly připomíná Pány kluky či Bylo nás pět - ostatně i tady před příchodem malé Vietnamky tvoří partu pět dětí. Ovšem nepomáhá si retrostylem. Je nevtíravě současný, tudíž nadčasový.

Dětské zásnuby, z nichž by otrávený kluk brzy rád vycouval, pád  přátelství kvůli třídní krásce, pokusy shánět nápadníky dospělým na inzerát, to jsou vděčné situace účinkující v každém prostoru i času. Ženský pohled možná činí klukovské hrdiny o něco mladší a nevinnější než ve skutečnosti, mírné klišé provází dívku typu "bohatá, leč osamělá", ale na druhou stranu dovede scénář sdělit sociální rozdíly nenápadně, třeba větou "my se doma nezouváme".

Půdorys pražského činžáku zjevně svědčí i dospělým hercům. Oldřich Kaiser v roli otce s gustem pokouší druhou mízu, Tatiana Vilhelmová coby svůdná sestřenka je dojemně potrhlá a Simona Stašová, jejíž postava matky se snaží zachovávat klid, je lepší s každou další šancí. Čas velké herečky konečně nastává.

Důvěrně známé záchytné body nabízejí i vietnamské prvky seriálu, ať už jde o sladké kýče z asijských tržišť, kde nakupoval každý Čech, nebo bojová umění, s jejichž módou už děti vyrůstají. A když se přidají mírně praštěné učitelky, záplava zvířátek a pár vánočních rekvizit, je šťastný divácký dárek pohromadě. Možná vypravěčsky pomalejší a s dějem méně nabitým, než diktuje doba - ale jasně přiznaný, zábavně a nezáludně adventní seriál.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

O Vánocích se k Popelce přidá premiérová pohádka Kouzelník Žito

Klip pohádky Kouzelník Žito

Česká televize odvysílá o Vánocích novou pohádku s Jiřinou Bohdalovou Kouzelník Žito, klasické Tři oříšky pro Popelku,...

Jak se Lukáš Pavlásek dostal na policejní stanici? Odpoví Za scénou

Lukáš Pavlásek v silvestrovské verzi pořadu Na stojáka

Lukáš Pavlásek vydal sbírku básní Racek a moře, kterou navíc doprovodil vlastními fotografiemi z cest i každodenního...

RECENZE: Maminko, nebudou střílet? Za svobodou je nese Balón

Záběr z filmu Balón

Příběh, který vypráví novinka kin Balón, se skutečně stal. V roce 1979 se dvě východoněmecké rodiny rozhodly, že...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz