Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bylo by to vážně skvělé, kdyby...

  9:57aktualizováno  9:57
Mysli pozitivně, velí doba. A podle této strategie pak vypadá růžověji i televize. Proč hned lát, že něco pokazila? Lze to přece otočit: kdyby nebylo té jediné malé vady, vznikl by zázrak. Jenže kdyby jsou chyby. Třeba film České televize Chytit vítr, který vzešel z dílny dvojice Drbohlav - Polišenský, mohl být zajímavou moralitou o příliš silných otcích a synech v jejich stínu.
Tedy kdyby příběh nevyhrotil střety hrdinů na půdě profese i sexu teprve po hodině zaplevelené (Václav Klaus dovolí) falešnými větičkami typu "to není fráze, to je život" či "ve špatném filmu bychom se spolu vyspali, ale tohle je dobrý film". Navíc tu autoři tepali novodobé zlořády - proč ne, jen kdyby si za půdorys temných nitek, starých struktur, spiklenců "přes marketink", lásek na prvý pohled a roznášení kávy zvolili jakékoli jiné prostředí, jen ne média. Takhle si čelem naběhli kritikům, kteří se umělým představám o novinářích roku 2001 mohou jen tiše usmívat.

Štinglův dokument Jakou řečí mluví pánbůh (opět ČT) si zejména obrazově dal obrovskou práci, aby nevyzněl monotónně. Stavěl na vděčném modelu "malého člověka ve velkých dějinách" - tentokrát sudetského Němce, jenž několikrát přežil vlastní smrt. Vlastivěda, dějepis a rodinná kronika se prolnuly v jednom silném osudu, byl by však celistvější, kdyby jej netříštil jazyk. V knižním komentáři zazní slova "hospodářství čelila rozmarům drsné přírody" a část hrdinových vzpomínek byla převyprávěna v uhlazenější podobě; jeho rázovitý slovník byl upraven i v podtitulcích, nutných kvůli srozumitelnosti. Proč však "překládat" živobytí jako jídlo a výrok "pánbů je potřeba" větou "bez pánaboha to nepůjde"?

Americký dokument Hon na bin Ládina předvedl, jak lze aktuální téma podat věcně, přehledně, názorně, leč ne hloupě. Z množství faktů a soudů vyšel nejednoznačně teroristův portrét - prý je charismatický, štědrý, něžný, bojovník, muž v ústraní -, ale i korektní a překvapivě kritický pohled Američanů na vlastní zemi. Za rychlé zařazení pořadu by ČT zasloužila jedničku - kdyby mu za oběť nepadl portrét z nosného cyklu Předčasná úmrtí. V programu byla přece spousta hlušších míst, kam se dal dokument bez újmy zařadit.

Na všem najde šťoural chybičku, jen zábava na Nově už za to ani nestojí. Ta spíše potřebuje útrpnou celonárodní sbírku na nové nápady. Musí být hodně v úzkých, když pro estrádu Václava mám nejradši oprášila chudáky gumáky a v Politickém harašení přešla přes krkolomný oslí můstek od americké tragédie hupky dupky k pláži s Buzkovou, romanci s Březinou a Fenclovu hovězímu.

V tak řídké konkurenci poskytl nový pořad Primy Na scénu! krapet úlevy: není to sice žádný objev století, aspoň však nezve pořád dokola pár provařených obličejů, které už roky předvádějí jedno a totéž. Pán, který sestavil za hodinku auto schopné odjezdu, či host, jenž vyzunkl láhev piva pod vodou, si jednou užili svou čtvrthodinu slávy a šli domů. Jiní křepčí na pódiu věčně a pivo zvládnou leda na souši.
Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz