Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byl malý, ten František, a tím spíš mocný

  9:28aktualizováno  9:28
Životopis svatého Františka z pera francouzského spisovatele Juliena Greena čteme v době emotivně velice rozbouřené, kdy se mnohým našim současníkům zdá, že trestné výpravy proti fundamentalistům islámu zmenší zlo na světě - a ani se ty výpravy nemusí nazývat křižácké. Historie má nicméně v tomto ohledu nejedno poučení a nejedno překvapení!

František z Assisi se vypravil s křižáky do Egypta v roce 1219 dobrovolně, veden myšlenkou obrátit na víru sultána Kamela (a jeho synovce Malika el-Kámila) a také touhou po mučednické smrti. Tím, co uviděl, byl zděšen. Vojsko, které si říkalo křesťanské, byla "fauna podezřelých bytostí, všechno, co zločin a krádež naseje na cesty s courami a ničemy, kteří táhnou s vojskem..." Julien Green, konvertita, který před nedávnem jako stoletý zemřel, píše: "Stačil jediný pohled, aby František poznal svůj úkol: bylo potřeba obracet především křesťany."

Arabské velitele nicméně František navštívil; bylo to uprostřed krvavých bojů. Křižáci právě utrpěli porážku. Přednesl statečně své požadavky, ale byl zdvořile odmítnut. Avšak důležitý byl dobrý dojem, který si o sobě obě strany udělaly. "František objevil v osobě svého hostitele novou lidskost. Názor, který si utvořil o islámu, byl pozměněn: víra ve své podstatě, víra v Boha, mohla být i jinde než v křesťanství a tuto víru bylo nutno respektovat. Tak široký pohled na tento problém měl v sobě nesmírnou sílu, téměř revoluční," píše Green a dodává, že setkání nebylo úplně bezvýsledné. O deset let později, možná, že ještě pod dojmem názorů a osobnosti světce, Malik el-Kámil bez boje vydává Jeruzalém křesťanům.

Život tohoto světce z přelomu 12. a 13. století rozhodně nebyl nudný. František žil v době zásadních proměn. Románský oblouk se právě tehdy začal lomit v gotický. Byl čas trubadúrů a minesengrů: jedním z nich až do svých pětadvaceti let byl i soukeníkův syn, František Bernardone. Ještě více byl údajně oslněn ideálem rytíře, ve zbroji se dokonce účastnil křížové výpravy, ale nevyjel, neboť těžce onemocněl.

Green vychází z historie, z kronik a záznamů očitých svědků. Mravní zkaženost prý dosáhla vrcholu právě kolem roku 1200. Vládla obrovská bída, ale také se rozmohla lichva, nestřídmost a sexuální bezuzdnost, a to nejen v četných heretických společnostech, ale především v církvi. "Zpívaly se posměšné písně na chlípné mnichy. Odpadlí kněží táhli po cestách a rozšiřovali písně, v nichž napadali duchovní hodnostáře." Autor uvádí příklad švédského biskupa, který posílá papeži do Říma vážně míněný dotaz, zda v situaci, kdy žije se dvěma konkubínami, se nedopouští bigamie! A to vše v zemi a krajích, kde neustále zuřily války a i v době míru se páchaly krutosti: nepřizpůsobiví papežové, ale také nevítaní následníci trůnu byli často mučeni ohněm nebo zbavováni zraku. Jak píše jiný kronikář a kritik té doby, spisovatel Jaroslav Durych, byla tehdy "záliba v oslepování něčím trvalým, co se nezmenšovalo lety".

Uvědomíme-li si toto pozadí, pochopíme rovněž nutnost nápravy, o niž se sice pokoušel i papež Innocenc III. a jiní mocní toho světa, ale proveditelná byla právě jen tím nejmenším z nejmenších, bratrem Františkem. Bůh je Bohem chudých a všechna reformní energie středověku se řídí tímto heslem: Deus est Deus pauperum. Je nasnadě, že Julien Green je zásadním nepřítelem všeho životopisného falšování a literární výroby supermanů Morálky, sacharinových svatých; na více místech kritizuje tedy i sv. Bonaventuru, který obraz pěkně vyřezávaného svatého vyrobil již čtvrtstoletí po Františkově smrti.


Julien Green: Bratr František
přeložila Anděla Janoušková
Cesta, Brno 2001, 375 stran, náklad a cena neuvedeny

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Diváci berlínské olympiády roku 1936 svorně zdraví v nacistickém pozdravu.
RECENZE: Jak se Hitlerova olympiáda stala lekcí manipulace a lži

Berlínská olympiáda je dodnes velmi atraktivní téma: fantastické výkony Jesseho Owense, Hitlerovy hákové kříže a především zfanatizované davy pochodující...  celý článek

Motiv z obalu českého vydání knihy Otrok
RECENZE: Otrok se podobá dílu Paula Coelha. Chybí mu humor

Jak moc jsme otroky vlastních negativních myšlenek, obav, problémů, křivd a provinění? Útlý bestseller Otrok spisovatele Ananda Dilvara nachází prostřednictvím...  celý článek

Americký spisovatel Dan Brown představil na knižním veletrhu ve Frankfurtu svou...
Šifru mistra Trumpa nezvládnu napsat ani já, vtipkoval Dan Brown

Frankfurt (Od naší zpravodajky) Spisovatel Dan Brown je hvězdným hostem knižního veletrhu ve Frankfurtu, kde uvedl svou novinku Origin. Jeho příjezdu předcházely manévry podobné příjezdu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.