Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byl jsem transport BS 402, říká fotograf

  15:49aktualizováno  15:49
Třebíč - Přestože strávil několik let v terezínském ghettu, těžce tam onemocněl, jeho život visel na vlásku a ani po konci války se s ním osud nemazlil, je dnes dvaasedmdesátiletý Egon Jordan (autor fotografické expozice v třebíčské synagoze) nesmírně vitální člověk. I tak je ale jeho život těžce poznamenán životem v Terezíně. Jako syn židovské matky byl ve svých dvanácti letech v roce 1942 zařazen do terezínského transportu s číslem BS 402.

"Po příjezdu nás rozdělili podle pohlaví a věku. Já jsem šel samozřejmě k chlapcům. V té době nás tam bylo 138. Když jsem Terezín opouštěl, zbylo nás osmnáct dětí," dokazuje Egon Jordan tímto číslem hrůzy války a zároveň i štěstí které měl.

Hned v roce, kdy přijel do terezínského ghetta, totiž těžce onemocněl oboustranným zánětem středního ucha. Kluci, kteří s dvanáctiletým Egonem sdíleli jeho osud si jeho nemoci všimli a na káře jej odvezli k vězni - lékaři, který jej operoval. "Jedno ucho mi úplně vypálili a druhé podrobili radikální trepanaci," vzpomíná Jordan. "Nebyly žádné obvazy, a tak jsem měl asi osm měsíců otevřenou ránu ovázanou pouze papírem. Až potom těsně před transportem mi ji při plném vědomí zašili. To byla taková bolest, že jsem se potom několik dnů válel v šílených bolestech."

Když končil Egon Jordan v Terezíně svůj pobyt, již prakticky neslyšel. Tam ho jedna učitelka začala učit odezírat ze rtů.  Teprve v roce 1954 dostal svůj první naslouchací přístroj. "Musel jsem se znovu učit mluvit. Když dlouho neslyšíte a chcete mluvit, nekontrolujete potom to, co říkáte. Když jsem dostal a parát, pomocí kterého jsem mohl slyšet, ta řeč byla potom do jisté míry i zklamání a šok. Byl jsem totiž zvyklý na klasickou mluvu z knih," popisuje své pocity. Egon Jordan vzpomíná i na pochody smrti, které v závěru války procházely přes Terezín. "Většina z těch lidí byla tak vyčerpaná, že se jim už nedalo nijak pomoci. Zemřeli vyčerpáním," říká se smutkem v hlase.

To, co se Egonu Jordanovi vrylo rovněž do paměti, byly i poslední dny v Terezíně. Se zbytkem dětí, které v Terezíně zůstaly, byl totiž i při likvidaci posledních ostatků terezínských vězňů. "Jejich popel byl v papírových krabicích, které rozmokly. Z nás, osmnácti dětí, vytvořili živý řetěz a tyto krabice jsme potom házeli na traktor. Když byl plný, jeden příslušník SS ho odvezl k řece. Všechny ty kameny a náhrobky v Terezíně, to je jenom fikce. Nikdo tam není pohřbený. Všechny ty lidské osudy jsou pohřbeny v řece," zdůrazňuje fakta Egon Jordan.

Ví, že je nutné o tom, co se dělo za války, stále povídat. "Lidi strašně zapomínají. Nesmíme dopustit, aby se něco podobného zase událo," říká Jordan.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz