Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bydžovská a Klepl: špatní herci? Ne, jen je hrají

  4:26aktualizováno  4:26
Režisér, scenárista a dramatik Petr Zelenka se potřetí vrátil ke své hře o dvou hercích, kteří hrají derniéru a současně v zákulisí řeší vlastní komplikovaný vztah. V hlavních rolích se tentokrát objeví Zuzana Bydžovská a Bohumil Klepl.

Z inscenace Herci - Zuzana Bydžovská a Bohumil Klepl - v režii Petra Zelenky | foto: Divadlo Ta Fantastika

Ona a On, bývalí manželé, přicházejí do divadla naposledy zahrát hru celkem pro sedm postav. Čekají ještě na jednoho kolegu, shodou okolností nového přítele ženy. Jenže ten nepřijde. Zoufalá snaha zachránit inscenaci, při níž se dva herci snaží uhrát sedm postav, se prolíná s mizerií jejich osobních životů.

Herce uvádí od čtvrtka Ta Fantastika
Text Zelenka napsal pod názvem Odjezdy vlaků pro slovenské divadlo Astorka Korzo a herce Adyho Hajdu a Annu Šiškovou. Podruhé jej inscenoval v Polsku, kde kus dostal název Jízdní řád. Pod titulem Herci bude mít hra zítra premiéru v pražském divadle Ta Fantastika. Dva herecké nešťastníky ztvární Zuzana Bydžovská a Bohumil Klepl.

Z inscenace Herci - Zuzana BydžovskáZelenkova hořká komedie je pro oba protagonisty velkým zápřahem. Skáčou z role do role, z kostýmu do kostýmu. Po první třetině se scéna otočí, aby divák všechno pozoroval ze zákulisí.

Herci jsou hrou ve hře, k níž si Zelenka vypůjčil skutečnou konverzačku Michaela Frayna Číňani. „Je to vlastně fraška zabalená v psychologické hře,“ objasňuje Zelenka, spletitost textu však nepopírá.

Zmatený zůstává i autor
Prý mu nerozuměl ani spoluautor námětu Michael Frayn, kterému Zelenka anglický překlad textu poslal. „Což je zvláštní, protože sám podobný princip v jiné své hře, Bez roucha, použil, a já jsem si ho dokonce vypůjčil,“ směje se Zelenka.

Určité divácké zmatení může na začátku podpořit skutečnost, že oba hrdinové jsou mizerní herci, kteří berou každý kšeft a na scéně se dopouštějí celé škály nejhorších hereckých zlozvyků.

Z inscenace Herci - Zuzana Bydžovská a Bohumil Klepl„Šmíra se hraje sama. První třetinu budou mít nejspíš diváci pocit, že se Klepl s Bydžovskou zbláznili. Když však naše postavy nejsou v rolích, ale samy za sebe, je třeba je hrát civilně a maximálně upřímně. Věřím, že tak vznikne silný kontrast,“ vysvětluje Bohumil Klepl.

Dramaturgyně Marie Reslová zkoušela dokonce přemluvit režiséra, zda by nevynechal první přestávku, aby se publikum příliš nevyplašilo. Petr Zelenka to však chce risknout. „Ze začátku jsme z toho byli zmatení i my, ale je to, jako když loupete cibuli – s každou slupkou odkrýváte novou vrstvu,“ popisuje Klepl.

Jenže po loupání cibule nakonec zůstane jen vrstva slupek a jinak nic – žádné jádro. „Také však ještě zbudou slzy v očích,“ připomíná Reslová.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Najdete na iDNES.cz