Luis Buňuel: Andaluský pes (snímek z filmu)

Luis Buňuel: Andaluský pes (snímek z filmu) | foto: archiv

Buňuelovy filmy se vracejí v Projektu 100

Dvě změny postihly putovní festival výběrových filmů Projekt 100, jehož čtrnáctý ročník od 10. ledna do konce května 2008 projede na sto kin v Česku a na podzim přesídlí na Slovensko.

Bude chybět autor myšlenky Jiří Králík, odvolaný z vedení filmových klubů. A kvůli technicky špatné kopii chybí také plánovaný legendární film Wima Wenderse Paříž, Texas, jejž nahradilo polské Náměstí Spasitele, drama o dnešním domácím násilí, známé už z karlovarského festivalu.

Jinak se nabídka drží tradice, podle níž desítka nově zakoupených děl spojuje vždy ceněné novinky s poklady ze zlatého fondu kinematografie.

K současným objevům patří také zahajovací snímek pražské části putovní přehlídky Želvy mohou létat – první irácký film natočený po pádu Saddáma Husajna, jehož hrdiny jsou děti obchodující s nášlapnými minami.

Současnou tvorbu zastupuje též Nový svět, ve kterém legendu o indiánské princezně Pocahontas převyprávěl režisér Terrence Malick, a švédský experimentátor Roy Andersson s dalším ze svých "zvláštních" filmů, jenž má název Ty, který žiješ.

Ostatní přírůstky kolekce náležejí k legendám. Například expresionistický snímek Kabinet doktora Caligariho, označovaný za první horor v dějinách filmu, bizarní Svatá hora kultovního mexického režiséra Alejandra Jodorowského nebo první společné dílo německého filmaře Wernera Herzoga s hercem Klausem Kinskim Aguirre, hněv boží, líčící výpravu šíleného dobyvatele za poklady bájného El Dorada.

K nejvyhledávanějším bude asi patřit blok věnovaný Luisi Buňuelovi. Jeho rané dílo Andaluský pes totiž běží jako předfilm Nenápadného půvabu buržoazie, za nějž zralý tvůrce dostal Oscara. Mezi zrodem obou děl mistra surrealismu uplynulo více než čtyřicet let.

Na plátno se vrátí rovněž pohled italského vypravěče Michelangela Antonioniho na americké studentské rebely Zabriskie Point a československou tvorbu zastoupí ceněný dokument Dušana Hanáka Obrazy starého světa, který byl dlouho v trezoru.

Film inspirovaný soubory portrétních fotografií starých lidí z Liptova, jejichž autorem byl slovenský fotograf Martin Martincek, měl premiéru až v roce 1989.