Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budoucnost patří diskžokejům, říká Sedloň

  13:53aktualizováno  13:53
Dva gramofony a mixážní pult jsou hudební nástroje nastupujícího století. A diskžokej, který je ovládá, je muzikantem budoucnosti. To si myslí Josef Sedloň, dlouholetý moderátor pražského Radia 1 - zejména jeho nedělních večerů, pořadatel tanečních akcí, vydavatel, diskžokej a vlivný muž domácí scény, která má typicky malé české rozměry. I to by se však mělo změnit. Podle Sedloně, který spřádá vazby českých projektů na londýnské kluby, čeká domácí taneční hudbu rozmach a jasné zasazení do mezinárodního kontextu.
Který tuzemský diskžokej nebo skupina jsou pro zahraniční scénu zajímaví?
Například Ohm Square, kteří se stále zlepšují. Angličané u jejich muziky oceňovali, že je do detailu propracovaná, a líbila se jim její hravost.

Proč vaše agentura začala vydávat vinylové desky?
Je to hlavně služba pro diskžokeje. Víme, že doma takových desek moc neprodáme. Počítáme s tím, že díky našim kontaktům se s nimi dostaneme i do zahraniční nabídky. V Anglii se tento typ desek prodá třeba v nákladu padesát tisíc kusů - pokud jde ovšem o hodně známé jméno.

JOSEF SEDLOŇ
Vystudoval zahraniční obchod na VŠE v Praze. Od mládí poslouchal elektronické nebo elektronikou silně ovlivněné skupiny, například německé Kraftwerk nebo slovinské Laibach. Počátkem devadesátých let, kdy začal vysílat na vlnách pražského Radia 1, propadl moderní taneční muzice. V Londýně získal cenné kontakty, které se mu hodily, když s kolegy založili koncertní agenturu Lighthouse. Loni v létě pořádali festival u Proboštských jezer a letos by jej chtěli zopakovat. Kromě toho založili vlastní vydavatelskou značku. Sedloň také připravil albovou taneční kompilaci Pure Future.

Jak se vyvíjí domácí taneční scéna?
Myslím si, že tento a příští rok bude její nástup kulminovat. Vezměte si, kolik přibylo festivalů taneční hudby, na které přišlo pět a více tisíc lidí. Jen loni zde proběhlo asi sedm takových akcí. Ale netýká se to jenom festivalů - doufám, že časem bude i u nás běžné to, co se děje ve světě: styly nebo postupy, které byly ještě včera nezvyklé, se takřka přes noc stanou středním proudem populární hudby.

Ovšem loňská divoká technoparty u Lipnice si moc velkou oblibu nezískala a taneční hudbě jméno u nezasvěcené veřejnosti neudělala...
... To je pravda, rozběhla se kolem toho negativní reklama, která paradoxně zviditelnila fenomén technoparty před veřejností. Lidé obvykle mají zkreslený pohled na taneční scénu. Například snahy pořádat českou obdobu berlínské Love Parade tady už byly. Jde o to najít vhodnou lokalitu a získat pro akci skeptické úřady. Já jsem zastánce legálních podniků. Je důležité, aby za ně byl někdo odpovědný. A jsem přesvědčen, že většina návštěvníků tanečních festivalů nechce devastovat přírodu. Tvrdím, že smysl těchto akcí má být přesně opačný, pozitivní. Taneční muzika přece má spojení s přírodou. I když to zní jako fráze, tahle hudba je o porozumění.

Říká se, že diskžokejové se od hvězd pop-music distancují, ale přitom mají snad ještě větší ego. Je to tak?
I diskžokejové jsou jen lidi. Někdo si může připadat důležitější a k tomu se přidávají rostoucí komerční tlaky. Honoráře diskžokejů se třeba vyrovnají částkám, které berou skupiny za koncert. Komunikace diskžokeje s publikem je však trochu jiná, než bývá u popových hvězd. Diskžokej není idol a publikum ho nemusí zbožňovat. V taneční hudbě nejde tolik o melodii nebo píseň, ale o předávání pocitů. Když toto říkám, nejsem zaujatý vůči muzikantům. Mám rád kytarovou hudbu a myslím, že vývoj směřuje k fúzím technologické a živé muziky.

Strojová taneční hudba prý vede k nivelizaci zvuku. Je pravda, že nahrávky pak zní jedna jako druhá a těžko se v nich hledá originalita?
Vše, co dříve člověk nahrál s kapelou, zvládne nyní počítač, který se už stal hudebním nástrojem. S ním je možné dělat muziku doma a v klidu. Je to rychlejší, jednodušší, ale zároveň v něčem náročnější. Musíte ovládat programy, hledat nové zvuky, přitom výměna hudebních stylů nebo trendů se stále zrychluje. Avšak ze všeho nejtěžší je dostat do muziky svůj opravdový pocit. Pak máte původní hudbu, protože každý z nás je originál.

Česká taneční scéna bude mít svoje ceny

Nejen "klasické" hudební žánry jazz, folk & country nebo rock mají své výroční ceny. Letos k nim přibudou Czech Dance Music Awards, tedy ceny za moderní taneční hudbu, které budou vyhlášeny 29. března v pražském klubu Radost FX.

Trofeje budou uděleny v osmi kategoriích: DJ roku, album, kompilace, singl nebo remix roku, dále událost roku, nejlepší klub a objev roku. O držitelích cen rozhodnou posluchači, kteří musí vyplnit příslušný kupon vytištěný v hudebním časopise Tripmag nebo se zúčastnit hlasování na internetové adrese www.cdma2000.cz, která bude spuštěna 19. února. "Při rozhodování si mohou vybrat podle tipů, které připravili novináři a lidé z branže, nebo napíšou na anketní lístek jiné návrhy," říká manažer Petr Čáp, bývalý zaměstnanec gramofonové firmy BMG, který se o taneční hudební ceny stará.

Vítězové nedostanou žádné peněžité nebo hmotné ceny, avšak vyrazí na společné turné po českých městech. Pořadatelé si vzali za vzor holandský model tamější taneční ceny LSDA, jejž přenesli do tuzemských podmínek. Účast firem specializovaných na dění okolo taneční hudby svědčí o tom, že tento styl už je i v tuzemsku vážným předmětem podnikání.

"Klubová scéna opouští pozici menšinového žánru a stává se masovější záležitostí. To se promítá i do životního stylu," souhlasí Čáp. Josef Sedloň, diskžokej a pořadatel festivalu u Proboštských jezer, tipuje, že příští rok taneční scéna poroste a její vazby na zahraniční kluby nebo studia se budou posilovat. Akce Czech Dance Music Awards, která má spojení na Holanďany, k tomu může přispět.

Své taneční ankety vyhlašují i tuzemské časopisy, jako je zmíněný Tripmag nebo magazín Bassline. Ten vybízí čtenáře k vyplnění dotazníku o třiceti otázkách z oblasti taneční scény. Kromě Czech Dance Music Awards se taneční hudbě věnují české výroční ceny, které mají pro tuto oblast vymezenu jednu žánrovou kategorii.

Josef Sedloň

Josef Sedloň

Josef Sedloň

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

Najdete na iDNES.cz