Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budoár staré dámy jde potřetí s kůží na trh

  16:39aktualizováno  16:39
Brněnská skupina Budoár staré dámy patří ve své generaci a žánru k nejzajímavějším. Vydala své třetí album Dobrou noc, světlo.

Budoár staré dámy | foto: Budoár staré dámy

Takzvaná "brněnská alternativní scéna", kam je Budoár staré dámy jaksi automaticky řazen, sice už dávno pracuje jinak než v 80. letech, kdy se potácela na hraně oficiality a undergroundu, a také jinak než v následující dekádě, kdy byli jeho přední představitelé v čele s Ivou Bittovou a Dunajem jedním z nejzářivějších exportů české kultury do zahraničí.

Dnešní brněnská alternativa sice na své předchůdce navazuje, udržuje si i jistou soudržnost "klanu" (obě nejznámější kapely této scény, tedy Budoár staré dámy a Květy, jsou, resp. byly i personálně provázány), i dnes se zde však osobnostní i tvůrčí výlučnost vyvažuje zlatem.

Má ale nápřah na určitě širší spektrum posluchačů a rozhodně se alespoň trochu ohlíží na světový kontext, ve kterém tvoří, což jistě není úplně na závadu. Rozhodně se ale nenechává zdaleka tolik válcovat trendy jako nejviditelnější část scény pražské.

Budoár staré dámy začínal jako "hračka" v rukou svérázné party nepřeslechnutelně talentované party v čele se zpěvačkou, kytaristkou a hlavně autorkou Martou Svobodovou, na dvou dosavadních albech osvědčil ale schopnost vývoje a možnosti rozvinutí původního zčásti hravého, zčásti intelektuálního punkového základu.

Už předchozí album My o vlku (2005) kromě neotřelého soundu nabídlo i výborné v pravém slova smyslu písničkářské nápady (jakkoli jejich prezentace občas ježí – v dobrém slova smyslu - všechny chlupy na těle), alfou i omegou kapely ovšem zůstala interpretace. A to platí i pro Dobrou noc, světlo.

Budoár staré dámy: Hluboko v moři (videoklip)

Lze si totiž jen těžko představit, že by písně Budoáru hrál a zpíval někdo jiný než Marta Svobodová a její dvě kolegyně a dva kolegové. Zní to možná banálně, ale coververze téhle kapely jsou nepředstavitelné: natolik jde s kůží na trh.

Svobodová má natolik svérázný hlasový projev a kapela tak jasný rukopis (jehož dominantou jsou zvlášť na tomto albu housle, které se zcela vymaňují ze zavedené tradice používání tohoto nástroje na české scéně, Hrubým počínaje a Holasem konče), že dokonce občas převálcuje samotné písně.

Budoár staré dámy je navíc možná nejdynamičtější českou kapelou, zvraty mezi pasážemi různého energetického náboje, vyjádřeného pomyslnými tempo-rytmickými křivkami, jsou skutečně radikální a jednoznačně právě ony formují originální styl kapely.

Dobrou noc, světlo začíná vcelku nenápadně, možná klidněji, než bylo zvykem, nejpozději od písně Jitrocel (s mimochodem pěkným textovým obratem "Jitrocel léčí/ale kdo léčí jitrocel") ovšem zapadají "kolečka" tam, kam mají a Budoár, jakkoli se zjevně opět posunul k obsažnější skladatelské práci, nabízí svůj charakteristický rukopis.

Ačkoliv na albu není tak prvoplánový a přitom chytrý "hit" jako na minulém albu Náměsíčná, Dobrou noc, světlo je velmi dobré jako celek, který se těžko oposlouchá, a navíc nabízí vcelku zábavné odkazy (ať už zamýšlené, či ne), jako je písnička Tunel, přes moře let pomyslně mávající dávnému společnému projektu Dunaje a Ivy Bittové.

Budoár staré dámy: Dobrou noc, světlo
vyd. Indies, čas 41:15
Hodnocení iDNES.cz: 70 %

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Najdete na iDNES.cz