Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bubílková: Zkusím vás bavit sama

  16:15aktualizováno  16:15
V sobotu ji čeká těžká zkouška. Poprvé bude uvádět Politické harašení bez Miloslava Šimka. Pořad, který spolu dělali osm let, potáhne po jeho smrti sama. Když se tak rozhodla, ozvali se pochybovači: To nemůže zvládnout! Vždyť všechny vtipy dělal Šimek...

V minulých dnech si to Zuzana Bubílková zkusila nanečisto: se svým představením navštívila sedm českých měst a testovala, jak lidi reagují na její vtipy a scénky. Podle toho je upravila do podoby, jaká se tuto sobotu objeví na Nově.

Premiéru měla 9. dubna v Děčíně. Poprvé stála v Politickém harašení na jevišti sama. Sál byl vyprodaný, diváci se smáli a dlouho tleskali.

"Vím, že přišli hlavně proto, že byli zvědaví, jak to sama zvládnu," říká Zuzana Bubílková.
Politické harašení, to byl vždycky rozhovor. Bubílková byla ta hloupější, Šimek moudřejší. Shazoval ji, urážel, ona si to nechala líbit a sem tam mu to vrátila. Tak to u dvojic komiků bývá rozdělené - jeden je hlavní, druhý nahrávačem.

Jenže Šimek už jí na jevišti nepomůže. Co teď? Bubílkové zbyla jediná věc: upravit pořad tak, aby diváky nenudilo, že před nimi stojí sama.

Přibyla velkoplošná obrazovka, na které se objeví záznamy vystoupení politiků a anketa, kterou autorka natočila s náhodnými lidmi na ulici. "Vím, že nemůžu jen tak stát na jevišti a sama hodinu mluvit," uvědomuje si.

A sama jako by opravdu zůstat nechtěla. Divákům několikrát během večera připomene: "Pan Šimek by na to řekl..."

Jisté je, že pro Zuzanu Bubílkovou to bude těžký, riskantní krok. Ovšem riskovat je zvyklá. Je to zhruba deset let, co slýchávala: "Jidáš!" Anebo: "Zaprodankyně jedna!"

Tak na ni volali lidé v Bratislavě, když se Československo dělilo na dva státy. Už tehdy byla známou televizní tváří, ale nejásala ani nad samostatným Slovenskem, ani nad vítězstvím Mečiarovy strany. A to se samozřejmě neodpouštělo.

Zbývalo se tedy přestěhovat do Prahy, ale ani tady ji neměl (a dodnes nemá) každý rád. "Jestli ta Slovenka nezačne mluvit česky, přestanu platit poplatky. Ať táhne domů," začali diváci psát v dopisech České televizi.

"Pro Slováky jsem byla příliš česká, pro Čechy příliš slovenská," vzpomíná dnes Bubílková.
Je zvyklá být středem pozornosti, je zvyklá, že lidem vadí.

Politikům, protože dává drsné otázky a nepřijímá pozvání na jejich večírky. Kolegům, protože svým nezaměnitelným pronikavým hlasem říká, co si myslí.

Zuzana Bubílková není typ ženy sympatické na první pohled. Provokuje. "Ale je ryzí profesionál," říká Pavel Zuna, programový ředitel Novy, který ji zná dvanáct let, ještě z dob Československé televize. "Vážím si jí už jen proto, že dělat zpravodajství pro federální televizi hraničilo na Slovensku s osobní statečností. Skoro nemohla vyjít na ulici."

Osudové setkání se Šimkem

Nahoře i dole byla vícekrát. Zlomem v jejím životě je rok 1993. Za sebou měla odchod ze Slovenské i České televize, oba provázené konflikty a neshodami s nadřízenými a kolegy. Zdálo se, že její kariéra už moc strmě stoupat nebude.

Moderovala pořad na Frekvenci 1 a v rozhlase se seznámila s Miloslavem Šimkem. Setkání, jakým se říká osudové.

Šimek právě přemýšlel nad novým projektem a zjišťoval, že si s Bubílkovou dobře rozumí. Ona toho tolik věděla o slabostech politiků! Vyznala se v jejich světě, který byl jemu spíše cizí, a dokázala si ze sebe dělat legraci, jakou snese málokterý muž. Zkrátka, ideální parťák na jeviště.

Začali tedy připravovat show, ve které vtipně komentovali výroky a činy politiků. To doplnili hudbou, scénkami a někoho z politiků vždy pozvali jako hosta.

Pořad S politiky netančím, který dávala Česká televize, sledovalo hodně lidí. Dobře se bavili. Kdo to kdy viděl, aby si někdo tak drsně utahoval z Václava Klause, Václava Havla, Miloše Zemana a dalších? Bubílková se Šimkem je parodovali, shazovali, ale stejně si dělali i legraci sami ze sebe.

Jistě, někomu to přišlo hloupé a laciné, ale Bubílková se znovu dostala na vrchol popularity. Do té doby se na žádné české televizní stanici neobjevila žena, ze které by sršely tolik jedovaté vtipy (někdo by řekl rádobyvtipy) a zároveň se nechala svým partnerem na jevišti urážet a shazovat.

"Je trochu chlap," říká Otakar Černý, se kterým v České televizi moderovala pořad Co týden dal. "V jednom díle jsem měli jako hosta odborářského bosse, který měl diskutovat s Klausem. Než Klaus přišel do studia, vytahoval se, jak mu to nandá. Když přišel, už na jeho první větu reagoval: Ano, pane premiére. A tak to šlo dál. Zuzana mu po pořadu tak vynadala, že jsem do té doby nic takového neviděl. Nikdy bych si netroufal někoho tak seřvat. V tu chvíli jsem já byl ženská," vzpomíná.

Na svou bývalou kolegyni dodnes nedá dopustit. "Na čem jsme se domluvili, platilo. Je férová, ambiciózní, pracovitá. Akorát kapánek lakomá - pořád pila vídeňskou kávu a jedla zrní."

Na Nově se změnila

Politická satira měla úspěch. Takový, že se ji rozhodla získat Nova. Šimek se sice původně zdráhal spojit své jméno s komerční televizí, ale Nova nabídla mnohem víc peněz i větší volnost při sestavování pořadu.

"Jednala jsem s nimi téměř tři roky a vždy s oběma najednou. Nepamatuju, že by někdy přišel jeden z nich sám," vzpomíná Libuše Šmuclerová, výkonná ředitelka Novy.

"Byli skvěle sehraní, není to jen jejich nacvičená role pro jeviště. Žádný z nich nebyl dominantní a skvěle se doplňovali. Přesně věděli, co chtějí a hlavně byli seriózní. Co slíbili, to dodrželi."

Nový název: Politické harašení. Další změna: Zuzana Bubílková zkrásněla.
Na Nově jí nabídli služby známého plastického chirurga Jana Měšťáka, který ji upravil nos. Začala pravidelně cvičit, dala na rady vizážistů a změnila styl oblékání.

Zkrátila vlasy, odložila nánosy blýskavých očních stínů, místo přeplácaných šatů oblékla elegantnější a jednodušší modely.

"Neznám člověka, který by byl pracovitější než ona," tvrdí dramaturg pořadu Petr Svárovský. Také domluva byla s Bubílkovou mnohdy snazší než se Šimkem. Když režisér Jiří Adamec chtěl, aby se z jeviště každý díval do své kamery, ona hned poslechla.

"On to pořád bral jako divadlo a mluvil k lidem v sálu," popisuje dramaturg.
Časem se Bubílková a Šimek stali nerozlučnou dvojicí. Dokonce tak nerozlučnou, že se nevyhnuli dohadům, zda jejich vztah není důvěrnější než jen pracovní.

Důvod? Každému přece bylo jasné, jak dobře si ti dva rozumějí. Stejný smysl pro humor, společná práce, při které tráví hodně času. Svůj pořad připravovali celý měsíc - společně se dívali na televizi, pročítali novinové výstřižky, hledali výroky politiků.

Bubílková se dokonce nastěhovala do Šimkova rekreačního domu v Levém Hradci. Jeho manželka a dcery bydlí v pražské vile, on ale zůstával často několik dnů v kuse v Hradci.

Tam vznikal televizní pořad. "Ať jsme psali kdekoliv, vždycky se začalo říkat, že to je hnízdečko lásky. To je přece směšné... Museli jsme to všichni tři, i s paní Šimkovou, překousnout," vzpomíná Bubílková.

Skončit nebo pokračovat?

Když byli na vrcholu popularity, začala se zhoršovat Šimkova nemoc. V době, kdy býval v nemocnici, psala většinu pořadu sama. To ještě Miloslav Šimek zvládal vystupovat na pódiu tak, že diváci nepoznali jeho trápení.

Letos v únoru ale zemřel a Zuzana Bubílková stála před přetěžkým rozhodnutím.
Měla tři možnosti. Skončit. Najít si do pořadu nového partnera. Dělat ho dál sama.
"Zrušit? O tom jsme neuvažovali ani na chvíli," říká Pavel Zuna. "Bylo by to lidsky i profesně hloupé, vždyť poslední díl roztrhal předávání cen TýTý."

Politické harašení je pro Novu nejúspěšnějším zábavným pořadem, průměrně se na něj dívá 2,9 milionu lidí. Existovala jediná možnost, kdy by pořad zmizel ze světa. Pokud by si to přála sama Bubílková. Jenže ona byla rozhodnutá jet dál.

"Kdybych skončila, lidé by řekli, že jsem rychle zapomněla. Když budu pokračovat, budou říkat, že se dál vezu," tvrdí. A proč nehledala nového kolegu?

"Ukažte mi chlapa, který by vzal roli přihrávače a nechal se mnou urážet. Navíc by ho všichni srovnávali s panem Šimkem. (Ano, Zuzana Bubílková o něm vždycky mluví jako o panu Šimkovi).

Do toho se nikomu známému nechce. A najít někoho úplně nového? Lidé by říkali: Kdo to je? Kde se vzal a kde bere tu odvahu kritizovat politiky? A proč bych se měla od někoho úplně cizího a nového nechat shazovat já? Pan Šimek byl osobnost, od které to všichni vzali. Jiný takový není."

Bubílková je přesvědčená, že ať by si našla jakéhokoliv parťáka, diváci by ho nepřijali. Prý by poznali, že cosi chybí, že mezi nimi nic nejiskří. Dokonce se radila s paní Šimkovou. Co mám dělat? Pokračovat?

"Řekla mi něco, co mě velmi povzbudilo. Když v roce 1971 zemřel Jiří Grossmann, měl její manžel podobné pocity jako já teď. Nevěděl, jestli s tím seknout nebo pokračovat. A tehdy mu prý režisér Ján Roháč poradil: Pro Jirku uděláš nejvíc, když budeš dál pracovat a rozvíjet váš společný humor."

Jestli si někdo myslí, že Bubílková byla ve dvojici jen do počtu a sama nic nevymyslela, umlčí ho následující údaj: čtyři pětiny všech vtipů z posledního dílu napsala sama. Také scénář pro nový díl musela předělat: scénky byly totiž psány pro dva.

"Věřím, že to Zuzana zvládne. Je vtipná a má cit pro suchý anglický humor," tvrdí Otakar Černý. "Umí si udělat srandu ze sebe, z ostatních a v kanceláři nás často bavila."

Podobně mluví o Bubílkové, která se na svůj nový úkol znovu chystala v Šimkově pracovně v Levém Hradci, většina lidí, kteří ji znají. Jsou však i opačné názory.

"Myslím, že intelekt a duši dával Šimek. Bubílková dobře hrála tetky z venkova, ale on byl duchem pořadu," říká kritik Vladimír Just. "Trochu mi vadilo, jak se odbourávala při jeho vtipech a teď nevím, jak se bude odbourávat při těch vlastních."

Zuzana Bubílková

Pochází ze Zlína, ale vyrůstala na Slovensku; rodiče se odstěhovali do Martina. Vystudovala žurnalistiku a pracovala v časopise Populár, pak v rozhlasovém pořadu Pozor, zákruta. Když její manžel emigroval, dostala výpověď. Od roku 1989 pracovala ve Slovenské televizi, kde byla zástupkyní šéfredaktora zpravodajství. Pak se stala zpravodajkou z Federálního shromáždění. Když se dělila Československá republika, začala pracovat v České televizi. Stala se známá především díky pořadu Co týden dal, který moderovala s Otakarem Černým. V září 1993 přestoupila do rádia Frekvence 1, tehdy se seznámila s Miloslavem Šimkem. Jejich pořad S politiky netančím vysílala od roku 1995 Česká televize. Po šesti letech přešli na Novu, kde pořad dostal název Politické harašení. Je jí 51 let, je rozvedená, její syn Tomáš studuje v USA.

Anno 2001 - Zuzana Bubílková a Miloslav Šimek.

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Liberecká knihovna začala registrovaným čtenářům půjčovat česky psané...
Nesbo, Kotleta, Vondruška. Hity čteček roku 2014.

Nejvíce čtenářů si získala napjatě očekávaná skandinávská detektivka s policejním komisařem Harry Holem v hlavní roli. Román Přízrak je již devátý díl temné...  celý článek

Divadlo Ungelt, Praha
OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo festivaly. Podívejte se, co a jak přejí do...  celý článek

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...
KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti předvádějí školní hru o Jezulátku. Může to...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.