Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cimbál, archivní záběry a pár slov. To bylo rozloučení s Brzobohatým

  8:10aktualizováno  12:29
Stovky smutečních hostů se sjely do pražského krematoria ve Strašnicích rozloučit se s divadelním a filmovým hercem Radoslavem Brzobohatým. Rozloučení to bylo na jeho přání veselé, plné hudby a prakticky beze slov.

Na úvod jen krátce promluvila manželka Hana Gregorová, která poděkovala i předchozím partnerkám svého muže. "Jsme rády, že jsme mohly kus života kráčet vedle něho."

Gregorová poděkovala všem za projevy soustrasti. "Můj milovaný Raduško, lásko moje, všichni mí přátelé, nechci být patetická. Děkuji všem, co přišli, i těm, co nepřišli, protože by to nezvládli." Přílišnými emocemi také vysvětlila, proč rodina nebude na obřadu přijímat kondolence.

Fotogalerie

"Radek nesnášel pohřby z hloubi své duše, proto jsme to nazvali jako rozloučení. V srdcích všech, co ho měli rádi, zůstane navždy a bude tu s námi. Teď se dívá a chce, abychom se dívali a veselili. Byl to chlap, pravý chlap, Valach tělem i duší, a proto je tu cimbálovka, proto jsme to pojali v režii mých dětí, tak to přijměte. Pokud se budete chtít zasmát, tak se zasmějte, nechtěl, abychom truchlili," popsala následný třičtvrtěhodinový program ve strašnickém krematoriu.

Obřad provázela projekce s montážemi rodinných fotografií a ukázek z filmů, doprovázených písněmi Raye Charlese, Karla Gotta, Václava Neckáře nebo Jarka Nohavici. Ze záznamu zazpíval také přímo Brzobohatý, například Sinatrovu My Way. Na obrazovce se objevily záběry z klasik Všichni dobří rodáci, Dáma na kolejích nebo ze seriálu F. L. Věk. Nechyběl ani film Noční jezdci, v němž se Brzobohatý objevil po boku své ženy Hany Gregorové.

K pohnutým momentům patřil i záznam Brzobohatého hlasu, kdy říká: "Smrt je nevyhnutelná, přijde dnes nebo zítra. Ale daleko horší je ta, na kterou dennodenně umíráte, když neumíte vychutnat život." Projekce skončila písní Always Look On The Bright Side Of Life a Brzobohatého zvoláním: "Děkuju všem strašně moc a ať žijou Valaši, jo!?"

Bylo zřejmé, že na úplný závěr musí cimbálovka zahrát Brzobohatého hymnu My sme Valaši. Většina pozůstalých zpívala s kapelou a tleskala. Potlesk zazněl také poté, co byla za rakví zatažena opona. Rodina poté opustila obřadní síť vedlejším vchodem, ale ještě předtím Hana Gregorová poprosila cimbálovku o přídavek.

Řada hostů se v zaplněném krematoriu neubránila slzám. Po rozloučení řada z nich přišla k místu, kde ležely květiny a věnce, a věnovala Brzobohatému poslední vzpomínku. Někteří podepsali kondolenční knihu.

Vzpomínky kolegů: úžasný, citlivý, profesionál

Rozloučit se s Radoslavem Brzobohatým přišla řada přátel a kolegů. "Byl to Valach jako já, proto mu přicházím vzdát hold. Odešel rychle, ale vestoje. Doufám, že tak jednou také odejdu," uvedla herečka Eliška Balzerová.

Na obřad přišel také Kristián Kodet, Jana Štěpánková, Zdeněk Troška, Mirek Vladyka, Ivan Trojan, Helena Vondráčková, Jiří Strach nebo Eva Pilarová. "Bude to znít jako klišé... Byl fantastický, výborný... A prosím, nechte mě, já nemůžu," byla zpěvačka při příchodu do obřadní síně plná emocí.

"Byl to obrovskej mužskej, krásnej chlap, takový se už dneska nerodí," řekla další zpěvačka Marie Rottrová. "Budu na něj věčně vzpomínat, byl to úžasný kolega, který uměl vždycky podat pomocnou ruku," vzpomínal Jan Antonín Duchoslav, který si s Brzobohatým zahrál ve filmu Sněženky a machři.

Prezident herecké asociace Jiří Hromada by přál nastupující herecké generaci takový vzor, jakým byl Radoslav Brzobohatý. "Byl skvělým profesionálem a citlivým chlapem. Celá jeho kariéra vydá za všechna zbytečná slova, která neměl rád," uvedl po obřadu.

Obřad přenášel přímým přenosem po dohodě s rodinou portál iDNES.cz, projekce byla přenášena také na velkoplošné obrazovky před krematoriem. "Chceme, aby to viděli i lidé, kteří se nedostanou dovnitř. Jsou to jeho diváci, kteří ho měli strašně rádi. Považujeme za čest umožnit jim, aby viděli poslední rozlučku," uvedla Gregorová.

Radoslav Brzobohatý zemřel náhle 12. září, den před svými osmdesátinami, takřka uprostřed práce na televizním seriálu a přípravy na další sezonu divadla nesoucího jeho jméno. V pasáži před vchodem se po celý týden zastavovali obdivovatelé jeho herectví u pietního místa s jeho fotografií, pokládali tu květiny a zapalovali svíčky.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Z Kryštůfka Robina vyroste udřený otec rodiny Ewan McGregor

Z filmu Kryštůfek Robin

Pod názvem Kryštůfek Robin vstoupí do kin 23. srpna nová variace slavného příběhu o přátelství chlapce s plyšovým...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz