Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O tvrdou hudbu je zájem. Brutal Assault bude mít rekord v návštěvnosti

  15:58aktualizováno  15:58
Fanoušci extrémního metalu se od 10. do 13. srpna sejdou v pevnosti v Jaroměři na festivalu Brutal Assault. Ten loni pokořil návštěvnický rekord a už teď je jisté, že jej letos překoná. „Blížíme se hranici vyprodání, na místě už nebudou jednodenní vstupenky,“ říká za pořadatele Radek Pavlovič.

Behemoth | foto: behemoth.pl

Jaká je vůbec horní hranice kapacity areálu barokní pevnosti?
Je to kolem dvaceti tisíc lidí, ale to je opravdu maximální číslo. A je otázka, zda na něj vůbec chceme jít, komfort návštěvníků by se tím snížil. Nicméně vysoká návštěva je samozřejmě dobrá zpráva, i další velké metalové festivaly letos měly rekordní čísla. Je vidět, že o tvrdou hudbu je pořád zájem.

Stále platí, že kolem sedmdesáti procent účastníků Brutalu přijíždí ze zahraničí?
Tohle číslo je konstantní. Nejvíce cizinců je z nedalekého Polska, i v počtu akreditací pro média jsou tamější novináři nejvíce zastoupení. V Polsku se říká, že Brutal Assault je největší polský festival v Česku.

Přivezete přes stovku kapel z celého světa a stejně jako loni chybí výrazná hvězda, naopak je line-up poskládaný ze špičkových jmen jednotlivých metalových subžánrů. Je to vaše strategie i do budoucnosti?
Ano, naše dramaturgická vize je postavená na tom, že chceme nabídnout vyrovnanou soupisku. To nás odlišuje od konkurence, která hodně sází na velké hvězdy. My už máme věrnou základnu fanoušků, kteří na Brutal jezdí pravidelně za atmosférou a vědí, co tady mohou očekávat. Cestou vyloženého headlinera asi nepůjdeme, i když už teď je pro příští rok potvrzeno jedno velké jméno.

Které koncerty byste doporučil nevynechat?
Skvělý zážitek určitě budou Neurosis na velkém pódiu, velká očekávání jsou cítit od vystoupení amerických industriálních metalistů Ministry. Velkým jménem jsou Mastodon, kteří měli hrát už loni, ale turné bohužel museli zrušit. Plno bude na Arch Enemy, také na polských dethmetalistech a jedné z nejúspěšnějších současných extrémně metalových kapel Behemoth, výborný bude Abbath a dalo by se pokračovat.

Na časovém rozpisu je poznat také dramaturgická odvaha, třeba ve čtvrtek hrají Dark Tranquillity ve stanu a na hlavním pódiu se chvíli po půlnoci objeví elektronický šílenec Perturbator. A podobných případů je víc.
Konkrétně tady to má logiku. Perturbator měl loni na třetím pódiu velký ohlas a třeba na Západě už má velké jméno. Koncerty Dark Tranquillity v klubovém prostředí jsou zase velmi intenzivní. Důležitá je pro nás hlavně zpětná vazba od fanoušků, kteří často podobně nezvyklé kroky oceňují.

Fotogalerie

Skládáte seznam kapel i podle jejich přání?
Každý rok děláme anketu, jaká skupina se lidem líbila nejvíc a koho by si přáli do budoucna. Letos byli nejžádanější Bolt Thrower, kteří ale nehrají, a Master’s Hammer, což je naprosto nereálné. Názory fanoušků jsou však i vodítkem a ukazatelem toho, jestli je program festivalu poskládaný podle jejich vkusu.

Velkým tématem letošního ročníku je novinka spočívající v tom, že Brutal Assault bude zcela bezhotovostní akcí. Jak to bude vypadat v praxi?
Je to důležitá novinka, na jejíž fungování klademe stejný důraz jako na výběr kapel. Ve zkratce řečeno: končí dosavadní systém žetonů, místo něj návštěvníci dostanou u vstupu náramek s čipem, na který si u pokladny vedle vstupu nebo předem doma přes internet nabijí kredit. Ten budou odčerpávat v areálu a při každém placení uvidí, kolik peněz jim zbývá. U vstupu budou i turnikety, na nichž si „odpípnou“ příchod a odchod. Díky tomu budeme vědět, kolik lidí máme v určitý čas v areálu. Podrobné informace jsou na našem webu.

Autor:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Se synem nejsem v kontaktu. Marcela z Manželských etud byla hostem Za scénou

Za scénou: Helena Třeštíková a Marcela Haverlandová - celý záznam

Rozvedla se po dvou letech, dceru Ivanu, kterou vychovala sama, zabil vlak a se synem Tomášem z druhého vztahu má...

RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

KOMENTÁŘ: Churchill, který nekorektnost snídal i večeřel, by dnes neobstál

Oprah Winfreyová na předávání cen Zlaté glóby

Marná sláva, ať už to ve finále za pár dnů dopadne jakkoli, na první prezidentku to u nás opětovně nevypadá. Kdežto v...

Další z rubriky

VIDEO: Věčně nevěrnou psal Xindl X do tanečních kroků zumby

Xindl X a Sabina Křováková

Na konci února přijde do kin film Milana Cieslara Věčně tvá nevěrná, ze kterého je sestříhaný i videoklip k aktuálnímu...

V opeře dnes musíme ovládat i motorovou pilu, přibližuje Štefan Margita

Záběr z opery Billy Bud

Štefan Margita zpívá na největších scénách, ale počítá s tím, že za pár let kariéru ukončí. „Nechci, aby mě diváci na...

Krásná zpěvačka, která zpívala krásné písně, vzpomínají na Dolores umělci

Cranberries jsou zpět v původní sestavě.

Překvapivá smrt šestačtyřicetileté irské zpěvačky a tváře skupiny Cranberries nenechala chladným umělecký svět. Vedle...

Najdete na iDNES.cz