Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brussig: Zkušenost s komunismem je nezastupitelná

  17:42aktualizováno  17:42
Mluví potichu, takřka špitá. Jeden z nejúspěšnějších německých prozaiků současnosti Thomas Brussig vůbec nepůsobí jako hvězda, a to se jeho román Hrdinové jako my (česky vydal loni Labyrint) doma prodal v třísettisícovém nákladu, dočkal se dramatizace i zfilmování. Jeho další dílo, novela Na kratším konci ulice, právě česky vychází v Odeonu. Filmová verze tohoto laskavého příběhu o touhách a smutcích mladých lidí, vyrůstajících v osmdesátých letech na východní straně Berlína přímo u hraniční zdi, se již v českých kinech objevila pod názvem Eastie Boys. Thomas Brussig četl ze svých knih tento týden v pražském Goethe-institutu.

Hrdinové jako my nelitují, píšete ve svém nejúspěšnějším románu. Co jste cítil, když berlínská zeď padla?
Byl a je to nejkrásnější zážitek mého života.

Litoval jste něčeho ve svém "endéráckém" životě?
Dovedu si představit, že bych předtím vedl jiný život... Socialistická doba byla docela smutná. Nicméně zůstala i spousta krásných zážitků - nic víc, nic méně.

Styděl jste se za něco?
Tehdy mi bylo kolem dvaceti, snad jsem byl v něčem naivní, snad jsem měl strach... (mlčení)... nemůžu ale říci jednoznačně, že jsem měl strach před konflikty. Co jsem však nemohl přestát, že najednou všichni Němci začali vytahovat historky o svém hrdinství, jak bojovali proti režimu. Přitom pro většinu z nich by byla na místě věta: Já už nikdy nechci dělat něco podobného! Román Hrdinové jako my jsem napsal jako provokaci. Nechtěl jsem, aby ta diskuse padla pod stůl. Bohužel se objevil moc pozdě.

Nicméně nějaké ohlasy určitě byly, sám jste říkal, že jste po Německu  absolvoval několik set čtení...
Ve východní zóně lidé kroutili hlavou: Může se tomu v Západním Německu vůbec někdo smát? Vždyť té atmosféře nemohou porozumět! Na Západě se také divili, ale trochu jinak: Co tomu asi řeknou Výchoďáci, ti se tomu nezasmějí - jsou tam o nich dost ošklivý věci. A já jako autor jsem z toho měl báječný pocit: na obou stranách myslí v prvé řadě na ty druhé.

Nikdo se na vás zuřivě nevrhl?
Zažil jsem bouře pochvalného jásotu, ale také si pamatuji chvíle, kdy posluchači vstali a - samým vztekem nemohli ani mluvit. Bylo obojí, což také být mělo.

V osmdesátých letech jste pracoval jako stěhovák, vrátný v muzeu, hotelový portýr. Měl jste už tenkrát literární ambice?
Psal jsem si deník, ale to jsem na literaturu ještě nijak nepomýšlel. S románem Wasserfarben jsem začal v polovině osmdesátých let, pracoval jsem na něm čtyři roky. Odpoledne devátého listopadu roku osmdesát devět jsem se s ním pyšně vypravil do nakladatelství a nevěřil jsem svým očím: ze všech stran se tyčily obrovské hory rukopisů. Tady jedna, tamhle druhá, ani chodit se tam nedalo. (Brussig naznačuje výšku takové rukopisné hory, sahala mu asi ke krku). Všichni autoři, kteří své texty psali do šuplíků, je z těch šuplíků tehdy vytáhli - nebo už mohli vytáhnout. Bylo to jako sen, když si z toho neuvěřitelného množství textů vybrali ten můj.

Jenže váš román pak docela zapadl...
Ano, byl to neúspěch, ale v určité době. Tehdy nebyli v kursu mladí autoři, čtenáři spíše sahali po etablovaných spisovatelích. V polovině devadesátých let se situace proměnila: lidé chtěli číst o pocitech poválečné generace, což jsem si ověřil právě na tomhle jakoby neúspěšném románu. Vyšel znovu a najednou je fantasticky úspěšný: původní náklad činil deset tisíc výtisků, teď přidáváme dotisky: měsíc po měsíci.

Na rozdíl od vašich dalších próz prý není tak veselý.
Odehrává se v Berlíně v osmdesátých letech a je to v podstatě autentický příběh: je v něm spousta nejistot a pochybností, vzdoru, až kruté upřímnosti. Inspiroval mě Salingerův román Kdo chytá v žitě. Tu knihu jsem si přečetl, a tak mě nadchla, že jsem si řekl: Něco podobného musím napsat taky!

Píšete knihy podobné těm, které rád čtete?
Přesně tak. Píšu knihy, které bych si sám rád přečetl.

Ale především jste znám jako autor knih zabývajících se bývalou  NDR. Co vás na těch socialistických časech láká?
Myslím, že jsou příběhy, které dokážou vyprávět jen Němci - počkejte, teď mám dobrý příklad. Jsou Češi hrdí na oscarový film Kolja?

Zaznívají i hlasy, že je vychytrale udělaný pro Hollywood.
To je komické. Byla by ohromná škoda, kdyby ten příběh nevznikl. Něco podobného by v Hollywoodu nikdy nenatočili. To je stejné s berlínskou zdí: pokud bychom o ní nenapsali my, tak už nikdo, zmizí to v nenávratnu. Nejde mi o to analyzovat minulost, dělat seznamy: tenhle byl dobrý a ten špatný. To mě nezajímá. Pro mě jsou důležité lidské touhy, vášně - a režim je omezoval.

A nebojíte se, že zůstanete u čtenářů a kritiků zapsán jako "mistr východoněmeckého retra?"
To je takový šuplík, kam vás kritici zastrčí. Abych se z toho vymanil, pustil jsem se do divadelní hry - vůbec není zábavná, je to tragédie. Nemůžu však dneska říct, jak to se mnou bude dál: možná bude další "dédéer" román, možná napíšu něco o sportu. To je taky vášeň.

Německý spisovatel Thomas Brussig

Německý spisovatel Thomas Brussig
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Najdete na iDNES.cz