Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bruselu se znelíbil monopol autorských svazů v Česku

  16:50aktualizováno  19:58
Evropské komisi se nelíbí monopol ochranných autorských svazů v Česku a Maďarsku. Oběma zemím proto zaslala takzvané odůvodněné stanovisko, na které musí odpovědět do dvou měsíců. Pokud se Bruselu nebude reakce českých úřadů líbit, hrozí jim jednání u Evropského soudního dvora v Lucemburku.
Evropská komise má výhrady k monopolu autorských svazů v Česku a Maďarsku.

Evropská komise má výhrady k monopolu autorských svazů v Česku a Maďarsku. | foto: Profimedia.cz

České ministerstvo kultury situaci nepovažuje za monopolní. "Oblast autorských práv není běžný segment trhu, proto nemůže jít o monopol," řekl mluvčí ministerstva Jan Cieslar. Fakticky je podle něj situace obdobná ve většině zemí EU, někde je to dáno zákonem, jinde nikoli.

"České a maďarské zákony stanoví, že pro každý druh práva či díla může být na jejich území oprávněna k výkonu činnosti pouze jedna organizace pro kolektivní správu. Toto monopolní postavení udělené vnitrostátním organizacím zakazuje organizacím pro kolektivní správu usazeným v ostatních členských státech veškerou činnost," uvedla komise.

Má pochybnosti o odůvodněnosti těchto opatření, protože "mají negativní účinky" na dvě základní svobody, které stanovuje evropské právo. Jde o svobodu usazování, tedy svobodou podnikatelů zvolit si místo svého podnikání a vykonávat činnost tam, kde jsou hospodářské podmínky nejpříznivější, a svobodu volného pohybu služeb.

Podle některých spekulací stojí za pochybnostmi Evropské komise o kolektivní správě autorských práv v Česku konkurenční boj. V tuzemsku by ráda působila ve stejné oblasti zahraniční organizace, která údajně dala komisi podnět k prošetření situace.

Podle vyjádření Evropské komise například české zákony znemožňují správu autorských práv přes hranice firmou či sdružením sídlícími v jiném státu.

Přeshraniční správa přitom podle komise může být výhodná pro správu práv na platformách, které jsou svou podstatou přeshraniční, například internet či satelitní vysílání. "Přeshraniční správa dále usnadňuje distribuci početnějšímu publiku, což má přínos jak pro distributory a uživatele, tak pro držitele práv," uvedla komise.

V Česku zastupuje autory například Ochranný svaz autorský, který je občanským sdružením skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a jiných nositelů práv, zejména dědiců.

Má oprávnění od ministerstva kultury a vykonává kolektivní správu autorských majetkových práv k hudebním dílům; zastupuje přes 5 800 tuzemských tvůrců. Na základě recipročních smluv s obdobnými zahraničními organizacemi reprezentuje i zahraniční autory při uvádění jejich děl v České republice.

Podle předsedy představenstva OSA Romana Strejčka je argumentace Evropské komise velmi zjednodušující. "Pro nás je velmi zarážející fakt, že Evropské komisi se nelíbí monopol kolektivních správců právě na území České republiky nebo Maďarska a současně tento toleruje v jiných západoevropských zemích, byť v různých podobách," řekl.

Argumentace, že přeshraniční správa práv může být výhodná pro platformy na přeshraniční bázi, je podle OSA také značně zavádějící. Pro uživatele hudebních děl je rozhodující repertoár spravovaný příslušným kolektivním správcem, nikoliv sama skutečnost, na jakém území se tento kolektivní správce nachází, uvedl Strejček. Podle něj existuje efektivní systém recipročních smluv mezi kolektivními správci, který již dnes umožňuje přeshraniční licencování.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Najdete na iDNES.cz