Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bruselu se znelíbil monopol autorských svazů v Česku

  16:50aktualizováno  19:58
Evropské komisi se nelíbí monopol ochranných autorských svazů v Česku a Maďarsku. Oběma zemím proto zaslala takzvané odůvodněné stanovisko, na které musí odpovědět do dvou měsíců. Pokud se Bruselu nebude reakce českých úřadů líbit, hrozí jim jednání u Evropského soudního dvora v Lucemburku.
Evropská komise má výhrady k monopolu autorských svazů v Česku a Maďarsku.

Evropská komise má výhrady k monopolu autorských svazů v Česku a Maďarsku. | foto: Profimedia.cz

České ministerstvo kultury situaci nepovažuje za monopolní. "Oblast autorských práv není běžný segment trhu, proto nemůže jít o monopol," řekl mluvčí ministerstva Jan Cieslar. Fakticky je podle něj situace obdobná ve většině zemí EU, někde je to dáno zákonem, jinde nikoli.

"České a maďarské zákony stanoví, že pro každý druh práva či díla může být na jejich území oprávněna k výkonu činnosti pouze jedna organizace pro kolektivní správu. Toto monopolní postavení udělené vnitrostátním organizacím zakazuje organizacím pro kolektivní správu usazeným v ostatních členských státech veškerou činnost," uvedla komise.

Má pochybnosti o odůvodněnosti těchto opatření, protože "mají negativní účinky" na dvě základní svobody, které stanovuje evropské právo. Jde o svobodu usazování, tedy svobodou podnikatelů zvolit si místo svého podnikání a vykonávat činnost tam, kde jsou hospodářské podmínky nejpříznivější, a svobodu volného pohybu služeb.

Podle některých spekulací stojí za pochybnostmi Evropské komise o kolektivní správě autorských práv v Česku konkurenční boj. V tuzemsku by ráda působila ve stejné oblasti zahraniční organizace, která údajně dala komisi podnět k prošetření situace.

Podle vyjádření Evropské komise například české zákony znemožňují správu autorských práv přes hranice firmou či sdružením sídlícími v jiném státu.

Přeshraniční správa přitom podle komise může být výhodná pro správu práv na platformách, které jsou svou podstatou přeshraniční, například internet či satelitní vysílání. "Přeshraniční správa dále usnadňuje distribuci početnějšímu publiku, což má přínos jak pro distributory a uživatele, tak pro držitele práv," uvedla komise.

V Česku zastupuje autory například Ochranný svaz autorský, který je občanským sdružením skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a jiných nositelů práv, zejména dědiců.

Má oprávnění od ministerstva kultury a vykonává kolektivní správu autorských majetkových práv k hudebním dílům; zastupuje přes 5 800 tuzemských tvůrců. Na základě recipročních smluv s obdobnými zahraničními organizacemi reprezentuje i zahraniční autory při uvádění jejich děl v České republice.

Podle předsedy představenstva OSA Romana Strejčka je argumentace Evropské komise velmi zjednodušující. "Pro nás je velmi zarážející fakt, že Evropské komisi se nelíbí monopol kolektivních správců právě na území České republiky nebo Maďarska a současně tento toleruje v jiných západoevropských zemích, byť v různých podobách," řekl.

Argumentace, že přeshraniční správa práv může být výhodná pro platformy na přeshraniční bázi, je podle OSA také značně zavádějící. Pro uživatele hudebních děl je rozhodující repertoár spravovaný příslušným kolektivním správcem, nikoliv sama skutečnost, na jakém území se tento kolektivní správce nachází, uvedl Strejček. Podle něj existuje efektivní systém recipročních smluv mezi kolektivními správci, který již dnes umožňuje přeshraniční licencování.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

VIDEO: Dotýkat se hvězd zpíváme líp než kdysi, vzpomíná Gott s Pilarovou

Eva Pilarová pokřtila své nové CD

Zpěvačka Eva Pilarová pokřtila svou desku duetů nazvanou Pilarka a přátelé. Kromě nových skladeb také s Karlem Gottem...

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

Najdete na iDNES.cz