Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brusel objevoval českou kulturu, tleskal, ale byl i v rozpacích

aktualizováno 
Praha - Konec dobrý, všechno dobré? S touto otázkou končí tříměsíční přehlídka české kultury v Bruselu Europalia '98. Brány velkých výtvarných výstav, které tvořily programovou páteř celého festivalu, se o tomto víkendu uzavřou. A definitivně tak spadne opona za dosud největší polistopadovou prezentací české kultury v zahraničí, v rámci níž se v Belgii od října loňského roku uskutečnilo sto šedesát akcí - výstav, koncertů, divadelních představení a seminářů.

Názory na koncepci a vyznění české Europalie, na její ohlas v belgické veřejnosti, jsou sice většinou příznivé, nikoli však bez výhrad a určitých rozpaků.

ZMĚNILI JSME GARD

Na české straně vládne spokojenost. Česká republika byla první zemí "východního bloku", která se představila na prestižním festivalu se čtvrtstoletou historií, a podle zdejších hlasů svoji šanci otevřít Belgičanům pro ně zapomenutý svět za železnou oponou bohatě využila - kulturně, společensky i politicky. "Konečně jsme se v Bruselu představili v opačném gardu. Tedy ne jako ten, kdo jen žádá a očekává, ale jako země, která něco přináší a nabízí," říká k tomu česká velvyslankyně v Bruselu Kateřina Lukešová.
Ovšem úspěchem byla již sama skutečnost, že se naše účast na Europalii vůbec uskutečnila. Přípravu festivalu totiž provázely z naší strany dramatické finanční potíže: soukromá nadace, které stát svěřil veškerou zodpovědnost, nedokázala sehnat slíbené prostředky, a nakonec to byly Tošovského a Zemanova vláda, které vždy na poslední chvíli přihodily peníze. Celkem padesát milionů korun.

JISTOTY NEZKLAMALY, OPATRNÝ RISK VYŠEL

Z ohlasů v belgických médiích i z reakcí, jež zaznamenali čeští organizátoři a náš bruselský diplomatický sbor, je zřejmé, že jednoznačný aplaus sklidili interpreti vážné hudby a že také provedení děl venku méně známých autorů (Zelenka, Vejvanovský, Stamic, Brixi) bylo pro Belgičany objevem. K těmto více méně předvídatelným úspěchům je pak možné přičíst i skvělý ohlas dalších akcí: například koncertů Ivy Bittové, skupiny Laura a její tygři či divadla bratří Formanů Bouda, jehož věhlas se hned po prvních dnech rozkřikl po "hlavním městě" Evropské unie a vyústil ve fronty zájemců o lístky.
V nabídce výstav se organizátoři nemohli zmýlit - a reakce belgické veřejnosti to opět potvrdily - s prezentacemi děl Františka Kupky, Františka Drtikola, Josefa Sudka či s expozicemi české a moravské gotiky nebo šperkařství. Přijetí výstavy secese Praha v proměnách stylů, která představovala klíčový programový bod celé Europalie, bylo mnohem problematičtější. Umělecké vyznění české účasti v Bruselu tak přišlo o cenné body, jež jinak mohly znamenat jednoznačnou výbornou.

NEDOTAŽENÁ SECESE NÁM SPÍŠE UBLÍŽILA

Již vícekráte citovaná recenze deníku Le Soir, otištěná v den zahájení Europalie, mluví o pražské secesi jako o výstavě "poctivé, ale mdlé". Celý článek pak končí dnes již takřka legendární větou recenzentky, která si prý na výstavě připadala "jako na návštěvě u staré tety". Česká strana i belgičtí organizátoři sice po právu poukazují, že jde jen o jeden z mnoha - jinak převážně příznivějších - názorů, ale zároveň připouštějí, že se kdesi stala chyba. Sám autor expozice Petr Wittlich po prvních ohlasech poznamenal, že výstava opravdu mohla být lepší, kdyby bylo více času a peněz na její přípravu. V podstatě to samé řekl ČTK před několika dny i Hubert Matějček, programový šéf české účasti. A ředitel belgické nadace Europalia Luc Stainier pro agenturu uvedl, že výchozím omylem byla sázka právě na secesi.
Co se vlastně stalo? Program Europalie vznikal společně, jako průsečík požadavků Belgičanů a návrhů české strany. Belgičané, kteří obecně ve výtvarné části Europalie preferovali spíše konzervativní, "prověřený a neprovokující" umělecký výraz, chtěli původně do Bruselu přivést - jako ústřední výstavu - úspěšnou pražskou expozici o Rudolfu II. "To ale nebylo možné už jen proto, že řada zapůjčených exponátů byla v té době zpět u majitelů," vysvětluje Dagmar Ševčíková, současná ředitelka Národní galerie. V časové tísni padla volba na pražskou secesi s tím, že Brusel - chlubící se vlastní výraznou a dodnes živou secesí - ji pochopí a přijme. Jak se však ukázalo, i pravý opak mohl být pravdou. Skutečnost, že česká secese působí vedle té bruselské "obyčejně", se navíc sečetla s nevýraznou instalací v poněkud okoralém výstavním prostředí bruselského Paláce krásných umění. A konečně: chyběly finance na nutné zrestaurování několika špičkových děl, která by celé expozici poskytla kritikou postrádané vrcholy.
Byť Europalia nakonec proběhla v původně plánované šíři, organizátoři musí připustit, že se problém s penězi na festivalu podepsal. "Výstava pražské secese stála přes 10 milionů korun. Kdyby jich bylo třináct, mohla být jiná," poznamenal pro ČTK Hubert Matějček.

ČESKÁ ZKUŠENOST POMŮŽE MAĎARŮM

Belgičané již v tuto chvíli žijí přípravami letošní Europalie, kdy se v Bruselu na podzim představí Maďaři. Na detailní zhodnocení české účasti je přesto podle Collete Del Motteové z belgické Nadace Europalia ještě brzo - čeká se na finální ohlas belgických médií i na konečná čísla návštěvnosti. "Já osobně považuji vaši Europalii za úspěch. Pro celou naši nadaci to byl zajímavý začátek nové spolupráce s východoevropskými zeměmi. Mnohé věci jsme si osahali," říká Del Motteová. Což se například promítne do ústřední výstavy maďarské Europalie; ta nabídne reprezentativní historický tisíciletý průřez výtvarným uměním země. A Maďaři již také vědí, že platit bude většinově stát.
"Maďaři se z české Europalie jistě poučí. Však jsou s námi v živém kontaktu," dodává velvyslankyně Kateřina Lukešová. "Já osobně jsem ráda, že právě Česká republika zde předvedla, že s východoevropskými zeměmi je možné spolupracovat. Po Europalii se v Bruselu cítím lépe."

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Najdete na iDNES.cz