Bruce Willis velí v zajateckém táboře

  • 1
Podle románu Johna Katzenbacha natočil režisér Gregory Hoblit válečný snímek Hartova válka, který se však neodehrává na bitevních polích, ale v zajateckém táboře. I zde se američtí vojáci chovají tak, jak jim velí vojenská i lidská čest. Do hlavních rolí filmu, jenž se natáčel v České republice, obsadil režisér Hoblit Bruce Willise a Colina Farrela.

Důstojník Hart (Colin Farrell) je studentem práv na špičkové americké univerzitě a syn senátora. Jenže píše se rok 1944, vrcholí druhá světová válka... Nedostudovaný právník Hart, který byl zajat při operaci v Ardenách, se ocitá s dalšími americkými vojáky v německém zajateckém táboře. Takřka přes noc se z něj musí stát hotový právník, obhájce a také dospělý a statečný muž, který ví, co je jeho povinnost.

Plukovník William McNamara (Bruce Willis) má v krvi nejen smysl pro disciplínu, ale i pro odvahu a čest. Snaží se za každou cenu udržet v táboře pořádek. Je pověřen velením nad americkými vojáky, kteří jsou v zajateckém táboře uvězněni. Jeho úkolem je rovněž čelit  rasistickým projevům vojáků, ve kterých jde o život.

Jednoho dne v táboře dojde k vraždě. Je z ní obviněn jeden z černých vojáků. Německý správce tábora plukovník Werner Vissera (Marcel Iures) dá povolení k vojenskému soudu. Obhajobou kolegy je pověřen Hart.

Během procesu připraví plukovník McNamara nebezpečný plán, jak zničit nedalekou továrnu na střelivo. Je to důmyslná hra o čas, ale i o životy a každý z vojáků v ní má svou nebezpečnou roli.

Hartova válka
USA, 2002

režie Gregory Hoblit
námět podle románu Johna Katzenbacha
scénář Billy Ray
Terry George
kamera Alan Kivilo
hrají Bruce Willis
Colin Farell
Terrence Dashon Howard
Cole Hauser
a další
hudba Rachel Portmanová
původní název Hart´s War
délka 124 minut
žánr thriller

Hartova válka - premiéry

kina 4. dubna 2002

RECENZI najdete ZDE

Autor John Katzenbach napsal román Hartova válka částečně na základě zážitků svého otce.
Nicholas Katzenbach byl válečným zajatcem II. světové války v táboře Stalag Luft III. Poté, co přežil své zajetí, pracoval jako ministr spravedlnosti za vlády prezidenta Lyndona Johnsona.

„Když můj otec zestárnul, uvědomil jsem si, že jsme nikdy nemluvili o jeho  zážitcích v zajateckém táboře,“ říká John Katzenbach. „Tak jsem se ho začal na toto období jeho života vyptávat. Jako spisovatel a vypravěč, jsem začal chápat, že některé věci, které mi vyprávěl,  by se mohly proměnit ve vzrušující, napínavý a tajemný příběh. Netrvalo dlouho a já jsem usedl a napsal úvodní řádky Hartovy války,“ říká autor předlohy.

Zajatecký tábor, postavený na  400 akrech, s tucty kasáren a  strážních věží, byl blátivý, zasněžený a mrazivý. Štáb čekalo šest týdnů převážně nočního natáčení. Tábor byl postaven v malé české obci Milovice, hodinu cesty autem od Prahy, v bývalém bydlišti poslední ruské armády v této zemi.

"I když jsem byl v sebelepší náladě, asi deset minut před tím než naše auto vjelo do Milovic, jsem začal cítit depresi,“ říká Bruce Willis. „ Uvědomil jsem si, že je to tím, že tábor je bezútěšný a ohavný. Proto byla tato role fyzicky nejnáročnější ze všech, které jsem vytvořil.“

Fotografie z filmu Hartova válka.

Fotografie z filmu Hartova válka.

Fotografie z filmu Hartova válka.

Fotografie z filmu Hartova válka.

Fotografie z filmu Hartova válka.

Fotografie z filmu Hartova válka.

Fotografie z filmu Hartova válka.

Fotografie z filmu Hartova válka.

Fotografie z filmu Hartova válka.

Fotografie z filmu Hartova válka.