Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brožíkova díla ze soukromé sbírky přibližují život šlechty

  11:29aktualizováno  11:29
Veřejnost má opět možnost vidět některá z děl Václava Brožíka, autora historické malby i krajin 19. století. Menší expozici několika obrazů zapůjčila ze své soukromé sbírky finanční skupina PPF Art.

Václav Brožík - Sedící šlechtic - olej na plátně | foto: © PPF Art

Tvůrci slavného obrazu Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém byla před pěti lety věnována velká výstava v Praze, jež se setkala s nadšením veřejnosti. Nynější výstava v Galerii České pojišťovny ve Spálené ulici v Praze je skromnější a potrvá do 31. srpna.

Život jednoho z nejznámějších českých malířů historického žánru připomíná pohádku o tom, jak chudý chlapec ke štěstí přišel. Brožík se narodil do chudé rodiny v roce 1851 na samotě v Třemošné nedaleko Plzně a zemřel jako bohatý a slavný v roce 1901 v Paříži.

V mládí se mu splnil sen, když se dostal na akademii v Praze. Při studiích si vydělával jako malíř ve smíchovské porcelánce. Později přešel na Akademii výtvarných umění v Drážďanech a v Mnichově, až v šestadvaceti letech zamířil do Paříže. V tamním centru uměleckého dění se proslavil rychle, a to i přesto, že do Paříže přijel bez peněz i bez znalostí francouzštiny.

. Sbohem od Muchy

Za svůj život si Brožík vysloužil mnoho záslužných řádů, stal se členem české akademie umění a v roce 1896 se jako jediný český malíř stal členem francouzské Akademie umění. Brožík byl nesmírně pracovitý - maloval až dvanáct hodin denně. Vysoké pracovní vypětí však nejspíš urychlilo nástup Meniérovy choroby, která u něj propukla brzy naplno. Když Brožík v roce 1901 v Paříži krátce po svých padesátých narozeninách zemřel, přišli se s ním na hřbitov Montmartre rozloučit starosta města, členové francouzské akademie či třeba Alfons Mucha.

Dveře do světa umělecké smetánky mu otevřela v roce 1878 účast na pařížském Salonu - slavné výtvarné přehlídce s milionovou návštěvností. Brožíkův obraz Svatební poselství krále Ladislava na francouzském dvoře Karla VII. byl obávaným kritikem Paulem Mantzem prohlášen za nejlepší historický obraz salonu.

Dílo oceněné zlatou medailí pro zahraničního umělce koupil pařížský bohatý obchodník Sedelmeyer, který začal s Brožíkem spolupracovat a dopomohl mu k jeho pozdější slávě a úspěchům. S jeho dcerou se později malíř oženil.

Z tchánova podnětu Brožík namaloval obraz Tu felix Austria nube, oslavující rakouského císaře. S dílem uspěl a císař ho povýšil do šlechtického stavu. Brožík se tak rázem stal nejznámějším českým malířem v Evropě poslední čtvrtiny 19. století.

Obrovského úspěchu se mu ovšem dostávalo i doma. V Praze byl přizván k výzdobě Národního divadla a podílel se na výzdobě reprezentačních místností Pražského hradu. Roku 1893 byl jmenován profesorem na Akademii výtvarného umění v Praze a od té doby žil mezi Prahou a Paříží, kde měl rodinu.

Modernisté považovali Brožíkovu tvorbu za úpadek akademismu, na milost však brali jeho krajiny a žánrové výjevy z venkovského života. Na výstavě si však divák Brožíkův krajinářský talent příliš nevychutná.

Mezi jedenácti olejomalbami je v expozici krajina zastoupena pouze jednou. Nese název Podvečer na pastvě a podle kurátora Pavla Lagnera je navíc její autorství sporné. Brožík v portrétech - na výstavě prezentovaných ve velmi zdobných pozlacených dobových rámech - nezachycoval ani tak psychologickou charakteristiku malovaných osob, spíše divákovi zprostředkovává atmosféru, ve které se pohybovala šlechta 18. století.

Například jeden z velkoformátových obrazů nazvaný Předvedení zpěvačky diváka vtahuje přímo do prostředí francouzského královského dvora. Dobové kostýmy a paruky prozrazují, že by mohlo jít o francouzského krále Ludvíka XV. a jeho milenku Madame de Pompadour. Krále, obklopeného poddanými, je na obraze možné poznat nejen kvůli jeho středovému umístění v celkové kompozici, ale také kvůli červeným podpatkům bot.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz