Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brno vystavuje židovskou kulturu

  13:33aktualizováno  13:33
Výstava Židovská Morava, Židovské Brno, jež se koná v brněnském Domě umění, je součástí dlouhodobého projektu sdružení K2001 - společnost pro kulturu a dialog. Ta chce připomínat bohatství židovské kultury a její přínos pro Moravu. Že o této historické etapě víme málo a že si zaslouží větší pozornost, není pochyb. Takto nazíráno, je projekt K2001 záslužný. Pokud však máme hodnotit samu výstavu, nezbývá než konstatovat, že ušlechtilý záměr ještě nezaručil kvalitní výsledek.
Dějiny Moravy jsou s dějinami židovského národa dávno úzce spojeny: první zmínka o židovských obchodnících na moravských tržištích pochází z roku 903 a trvale se Židé na Moravě začali usazovat od 12. století. Mezi významná sídla patřily Holešov, Boskovice, Dolní Kounice, Mikulov, Uherský Brod, Brno a další. Ale až zrušením diskriminačních zákonů v polovině 19. století se otevřel prostor pro plnou emancipaci židovských obyvatel. Řada osobností se pak výrazně uplatnila v obchodu, průmyslu, vědě a umění. Byla to právě kultura, jež sehrála v procesu emancipace a asimilace evropských Židů nejdůležitější roli. Kultura a umělecký věhlas se totiž staly prostředkem k překonání přetrvávajícího antisemitismu a k začlenění se do společnosti.

Výstava Židovská Morava, Židovské Brno

Dům umění města Brna

Výstava trvá do 11. února 2001

Podrobnosti o výstavě naleznete ZDE.

Moravští Židé, většinou německy jazykově orientovaní, byli součástí tohoto procesu v rámci Rakouska-Uherska a důležitou roli ve všech oblastech kulturního života hráli i po celé období první republiky. Předválečné Brno přitahovalo pro svou geopolitickou polohu množství významných světových literátů, architektů a umělců, kteří zásadním způsobem ovlivnili kulturní život města a celého regionu. Nacistickému tzv. konečnému řešení padlo za oběť celých 90 procent populace moravských Židů a spolu s nimi zanikla také naprostá většina židovských obcí, jejichž kořeny často sahaly až do středověku. Dnes jsou na Moravě pouze tři aktivní židovské obce - v Brně, Olomouci a Ostravě.

Ale zpět k výstavě. Jejím hlavním nedostatkem je, že se autoři ani v náznaku nepokusili vymezit, co rozumějí pod pojmem židovská kultura. Stejně tak nechali stranou problém náboženského a národnostního významu židovství a rozlišení kultury ortodoxních obcí a asimilovaných Židů. Vedle historických dokumentů a krátkých portrétů význačných moravských Židů tak na výstavě vedle sebe najdeme synagogální vybavení, košerovací nůž či vál na macesy, stejně jako model brněnské vily Tugendhat nebo kostým z inscenace HaDivadla Jób. Expozice budí pocit, že kurátoři pouze snesli na hromadu řadu artefaktů, které lze nějakým způsobem označit přívlastkem židovský, a opatřili je popisky.

Jistě, jediná výstava nemůže nahradit chybějící vědeckou práci. Ale chci-li připomenout přínos židovské kultury, měl bych se alespoň pokusit jasně pojmenovat, v čem tkví její specifičnost.

Z výstavy Židovská Morava, Židovské Brno.

Z výstavy Židovská Morava, Židovské Brno.

Z výstavy Židovská Morava, Židovské Brno.

Z výstavy Židovská Morava, Židovské Brno.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Najdete na iDNES.cz