Jedním z portrétů

Jedním z portrétů | foto: Joel Peter Witkin

Brno propadlo dekadenci a vystaví Witkinovy fotky transsexuálů i mrtvol

  • 9
Dílo slavného fotografa Joela Petera Witkina obsahuje nejbizarnější portréty, které si dokážete představit. Američan si před objektiv postavil lidi s abnormálními genitáliemi i mrtvá těla. Jeho tvorbu si můžete od 30. září prohlédnout v Domě umění města Brna, kde ji kurátoři uvedou v české premiéře v rámci mezinárodního projektu Decadence Now!.

Witkinovy fotky jsou černobílé, působí zašlým dojmem a stylizací připomínají ateliérové záběry z počátku 20. století. Podle teoretiků umění dokáže Witkin pracovat s ošklivostí jako s pozitivní výtvarnou kvalitou.

"Witkinovy fotografie jsou jistě originální právě touto chytře namíchanou kombinací staromilské estetiky a technické preciznosti na jedné straně a křiklavě 'skandálních' motivů a svou souvislostí s uměním předchozích desetiletí na straně druhé," napsal o Witkinovi historik umění Hynek Látal z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Joel Peter Witkin

Joel Peter Witkin se narodil v roce 1939 v Brooklynu

Joel Peter Witkin - Man Reflected (2007)

Joel Peter Witkin - Man Reflected (2007)

Na svých fotografiích Witkin zachycoval tělesně postižené lidi, masochistické výjevy, transsexuály, trpaslíky, hrbáče, vousaté ženy, tělesně postižené nebo lidi s abnormálními genitáliemi.

Snímky však nejsou prvoplánově šokující, podle autora mají také spirituální a náboženský rozměr. Witkin se inspiruje u velkých malířů jako byli Bosch, Goya, Velázquez i Botticelli.

Joel Peter Witkin - Collector of Fluids (1982)

Joel Peter Witkin - Collector of Fluids (1982)

Svým dílem ovlivnil například estetiku takzvaného gotického rocku.

Dekadence po pražsku: svázaná ňadra i Hirstovy lebky

Výstava, jejímž kurátorem je Otto M. Urban, je součástí mezinárodního projektu Dekadence Now! koncipovaného pro Galerii Rudolfinum, Dům umění města Brna, Západočeskou galerii v Plzni a Centrum umění DOX. Část projektu bude také v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Každá z institucí představí dekadenci z jiného úhlu.

Projekt Dekadence Now! je podle organizátorů prvním podobným mezinárodním projektem, který se snaží koncepčně pracovat s pojmem dekadence v současném umění.

Damien Hirst - The Fate of Man, 2005

Damien Hirst - The Fate of Man, 2005

Cindy Sherman - Untitled # 255, 1992

Cindy Sherman - Untitled # 255, 1992

"Dekadentní tematika je v současné kultuře opět aktuální. Apokalyptický pocit zmaru a krize naší civilizace podněcuje zvýšený zájem o temnou stránku lidského nitra i samotného světa," uvedl Dům umění města Brna v propagačních materiálech.

Kromě Witkina představí jednotlivé výstavy projektu Dekadence Now! také dílo britského umělce Damiena Hirsta, americké fotografky Cindy Shermanové nebo britské bratrské dvojice Jakea a Dinose Chapmanových (více ZDE). Chybět nebudou ani čeští umělci, například Josef Bolf a Ivan Pinkava.

Nobuyoshi Araki - Bondages

Nobuyoshi Araki - Bondages

,