Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oscarová Králova řeč z Brna: koktajícího hrdinu povede Stropnický

  13:01aktualizováno  13:01
Do brněnských divadle míří filmová klasika. Královu řeč, podle níž vznikl britský oscarový film, nastuduje s textem Davida Seidlera v Národním divadle Brno hostující režisér Martin Stropnický. Na programu bude i dramatizace filmu Sedmá pečeť a dále muzikál Kočky nebo další číslo scénického časopisu Rozrazil.

"Královu řeč uvede Národní divadlo Brno 15. března v české premiéře," řekla mluvčí Šárka Motalová. Anglického krále, který bojuje s vadou řeči, ztvární Martin Sláma. Pro roli svérázného logopeda přizval Stropnický hostujícího Ladislava Freje.

Herec Ladislav Frej

Herec Ladislav Frej si v Králově řeči pod vedením Martina Stropnického...

Z filmu Králova řeč - Geoffrey Rush jako Lionel Logue

... zahraje part Geoffreyho Rushe. Ten za svůj výkon získal nominaci na Oscara.

Činoherní soubor Národního divadla Brno připravuje také dramatizaci filmu Ingmara Bergmana Sedmá pečeť. Mysteriózní příběh o putování rytíře krajinou postiženou morem nastuduje režisér Jiří Nekvasil. "Zkoušky už začaly, premiéra bude 8. února v Mahenově divadle," uvedla Motalová.

Netradiční přístup ke klasické látce slibuje inscenace Lišky Bystroušky v pojetí režijního tandemu Skutr s premiérou v poslední květnový den.

Operní soubor postupně uvede Sicilské nešpory od Giuseppa Verdiho, Sen noci svatojánské od Benjamina Brittena a Dona Giovanniho od Wolfganga Amadea Mozarta. Balet připravuje večer složený ze tří choreografií různých autorů včetně slavného Izraelce Ramiho Beera.

Brno připravuje...

Dvě premiéry v režii Jana Mikuláška čekají na jaře také Redutu, experimentální scénu Národního divadla Brno. Nejprve převede na jeviště deníkové zápisy filmaře Pavla Juráčka, poté nastuduje původní hru Gurmáni, která zpracuje ze všech možných úhlů téma jídla.

Městské divadlo Brno znovu potěší hlavně milovníky hudebního divadla. Připravuje pro ně muzikály Kočky, Zorro, Donaha! a druhý díl hudební trilogie Osudová komedie, tentokrát pod názvem Očistec. Nabídku doplňuje drama Mefisto a původní hra Cyril a Metoděj.

Soubory Centra experimentálního divadla v lednu znovu spojí síly při pátém "vydání" scénického časopisu Rozrazil. Tentokrát vznikne představení věnované tématu ekonomické i společenské krize. Rozrazil je specifická forma publicistického a dokumentárního divadla. Texty pro scénický časopis i tentokrát připravili přední současní dramatici.

Básník, publicista a kritik Ivan Martin Jirous (na snímku z 25. května 2011)

Básník, publicista a kritik Ivan Martin Jirous (na snímku z 25. května 2011)

Husa na provázku v druhé polovině sezony dovrší své putování po stopách Karla Čapka inscenacemi Život a dílo skladatele Foltýna a Dášenka.

HaDivadlo prozkoumá odkaz 90. let minulého století v inscenaci s podtitulem Puberta naší současnosti, dále pak chystá novou divadelní verzi hororového Frankensteina a text Wolframa Lotze Velký pochod. Divadlo U stolu v komorní inscenaci Magor připomene život básníka Ivana Martina Jirouse.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Připadali si jako idioti, tak začali víc poskakovat

Záběr z představení Idiot Syncrasy souboru Igor and Moreno

Jedním ze zahraničních hostů letošního ročníku festivalu Nultý bod byla dvojice Igor and Moreno. Do pražského Divadla v...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Najdete na iDNES.cz