Al-Yaman

Al-Yaman | foto: Indies Scope

Brněnští Indies slaví 20 let. Mimo jiné i křtem nové desky Al-Yaman

  • 5
Brněnské hudební vydavatelství Indies, které patří na českém trhu k zásadním průkopníkům svobodné a nezávislé produkce hudebních nosičů, slaví dvacáté výraočí svého vzniku. V neděli 14. února se jeho příznivci sejdou v brněnském klubu Fléda.

Oslava a koncert s názvem Lp MAM 20 aneb dvacet let Indies proběhne přesně dvacet let poté, co byla pod názvem Indies otevřena na brněnské ulici Milady Horákové prodejna a půjčovna hudebních nosičů. O rok později se slůvko "Indies" poprvé objevilo coby název vydavatele na prvním hudebním nosiči, debutu Steak! vynikající královéhradecké hardcoreové kapely Meat-House Chicago I.R.A.

Zdeněk Bína (-123 min.)Klub Fléda v neděli otevře již v 16 hodin, od 17 pak bude odstartována série koncertů. Tu zahájí bývalý frontman čerstvě rozpadlých -123 min. Zdeněk Bína s basistou Janem Urbancem svým "acoustic projectem". Po něm bude následovat vynikající brněnská alternativní kapela Květy.

Debutem Fonók vzbudila kapela DVA až nekritické nadšení. Na večírku představí nejen známé písně z tohoto úspěšného alba, ale i novinky z připravované druhé desky, jež má vyjít na podzim letošního roku. Závěrečný koncert na hlavním pódiu bude patřit kapele Al-Yaman, jež zde navíc pokřtí své nové album Insanyya. Hostem kapely na pódiu a kmotrem alba bude Zdeněk Bína.

Jaké je album Al-Yaman

Zvuk kapely je fúzí akustických nástrojů a elektroniky a spojuje tradiční postupy s novými prvky taneční hudby. Proud arabského vlivu skupiny Al-Yaman přináší zpěvačka Ashwaq Abdulla Kulaib z Adenu (Jemen). Díky jejímu nezaměnitelnému vokálu a výtečnému propojení tanečních motivů, elektroniky a arabských písní je Al-Yaman považován za jednu nejlepších kapel svého žánru nejen u nás, ale i v celé Evropě. Druhé řadové album Insanyya se objevuje po pěti letech od úspěšného debutu Hurryia a mísí se na něm vliv stylů jako dub, rock, ambient, bhangra a další. Kromě základní dvojice Ashwaq a Aleš Hyvnar doplňují kapelu baskytarista Jan Urbanec, perkusista a hráč na didgeridoo Tomáš Reindl a izraelský bubeník Jonathan Omer. Mezi hosty se objevuje známý indické-americký multiinstrumentalista a zpěvák Amit Chatterjee. "Hurriya byla hravější, barevnější, stylově různorodější. Insanyya je o něco rockovější, naléhavější, koncepčně ucelenější, méně taneční, zato poslechově náročnější," srovnává obě alba Al-Yaman leader kapely Aleš Hyvnar.

Luboš Beňa - Matej Ptaszek (obal CD)Po celý večer bude na různých místech Flédy hrát akustické bluesové duo Beňa & Ptaszek, největší vytrvalci si pak budou moci užít afterparty s breakbeatovou DJ Miss B.

Na oslavě se promítne i vinylový comeback v podobě burzy LP. Každý návštěvník s platnou vstupenkou navíc dostane vstupní přípitek na uvítanou a jedno CD zdarma z archívu Indies dle svého výběru.

Jak šly roky u Indies

1990 - 14. února otevřena první provozovna Indies – půjčovna a prodejna hudebních nosičů
1991 – první vydavatelský počin: Meat-House Chicago I.R.A. – Steak!
1995 – poprvé vydáno více než deset titulů během jednoho roku (mj. Psí vojáci, Už jsme doma, Zuby nehty atd.)
Iva Bittová1997 – Indies Records vydává jedno z nejzásadnějších alb své existence Bíle Inferno od Ivy Bittové & Vladimíra Václavka
1999 – poprvé u Indies vydávají Zuzana Navarová (Skleněná vrba) a Hradišťan (O Slunovratu - dosud komerčně nejúspěšnější nahrávka Indies Scope)
2000 - poprvé vydáno více než dvacet originálních titulů během jednoho roku (mj. Rale – Soumrak/Twilight, která získala Cenu Akademie populární hudby Anděl jako nejlepší nahrávka v žánru Etnická a alternativní hudba). Na portálu vltava.cz začíná prodej legálních mp3 (první v ČR)
Zuzana Navarová2001 – vychází opět přes dvacet nahrávek (Cenu Anděl získali Zuzana Navarová & KOA – Barvy všecky (Folk), Iva Bittová – Čikori (Lidová hudba), Tara Fuki – Piosenki do snu (Alternativní hudba a Příslib roku)
2002 – v rámci Indies Records vznikají tři produkční podsekce (Možnosti, MG, Happy Trails), vychází třicet titulů a mezi nimi i například živá nahrávka The Breadcrumb Trail irských The Frames, jako první zahraniční interpret u Indies Records
Radůza - obal CD ... při mně stůj2003 – ve třech kategoriích ceny Anděl zvítězila nahrávka Radůzy - Při mě stůj (Zpěvačka roku, Objev roku, Folk&Country), dále získali cenu Jaromír Honzák – Present Past (Jazz & Blues) a Gulo čar – Baro drom (World music)
2004 – první účast (od té doby pravidelně každý rok) na mezinárodním hudebním veletrhu WOMEX. Do síně slávy vstupuje posmrtně Zuzana Navarová, cenu Anděl získali Traband - Hyjé! (World music) a Jablkoň - Hovada Boží/Animates Dei (Folk&Country)
2005 - vydáno přes čtyřicet titulů v souhrnu všech tří produkčních sekcí Indies Records, cenu Anděl získává Plocek & Šuranská – Písňobraní (World Music) a Iva Bittová – Elida (Nejlepší obal)
Gipsy.cz2006 - Indies Možnosti se transformují na Indies Scope, Anděla získávají čtyři nahrávky z jejich produkce: Gipsy.cz – Romano Hip Hop (Objev roku), Květy - Kocourek a horečka (Alternativní hudba), Žamboši – To se to hraje (Folk & Country) a Tomáš Kočko a Orchestr - Poplór (World Music)
2007 – dochází k definitivnímu rozdělení Indies Records a dále figurují vzniklé subjekty zcela samostatně. Tři hudební vydavatelství Indies Scope, Indies MG Records, Indies Happy Trails. Cenu Anděl získávají dvě nahrávky z produkce Indies Scope Traband - Přítel člověka (Folk&Country) a Tara Fuki – Auris (World music). Indies Records se dostalo mezi 20 nejlepších labelů (16. místo z 540 labelů) v hodnocení World Music Charts European (WMCE)
Romská kapela Terne Čhave2008 – Indies Scope zakládají koncertní agenturu pod názvem Indies production, cenu Anděl získávají Terne čhave – More, Love (World Music). Nahrávka Gipsy.cz – Reprezent obsadila 3. místo v říjnovém žebříčku evropské WMCE a celkově obsadila ve výročním žebříčku 21. místo z 913 nominovaných nahrávek
2009 – Indies Scope se opět dostalo mezi 20 nejlepších labelů (a opět 16. místo) v hodnocení WMCE