Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brněnský Dům umění nemá šéfa

  9:27aktualizováno  9:27
Brno - Brněnský Dům umění je stále bez ředitele. Jeho poslední šéf Pavel Liška, který měl řídit galerii do konce roku, funkci definitivně opustil počátkem září. Mnozí soudí, že město přišlo o výraznou osobnost, která Brno s úspěchem povytáhla z osidel provinčnosti. Důvody svého předčasného odchodu z Brna shrnuje bývalá hlava Domu umění v několika větách: "Magistrát mi včas neoznámil, zda mi prodlouží smlouvu. Rozhodnutí se posunovalo. Měl jsem indicie, že má budoucnost v Brně je nežádoucí a začal se o prázdninách ucházet o místo ředitele Muzea a galerie v Řezně. Uspěl jsem."

Zákon přitom umožňuje prodloužit mandát úspěšnému řediteli městské instituce bez konkurzu. K podobné situaci před časem došlo v případech brněnského Národního divadla i Kulturního a informačního centra.

"Do Řezna jsem nastoupil počátkem září. Brněnské radnici jsem nabídnul, že obě místa zastanu do doby, než se najde nový ředitel. Návrh nepřijali a odvolali mě," říká Liška. Inzerát v deníku MF DNES z 9. října oznámil konkurz na ředitelské místo. Vedoucí odboru Martin Reissner se k výsledkům konkurzu, který se uskutečnil v pondělí večer, odmítá vyjadřovat. "Dostavilo se pět ze šesti uchazečů. Komise určila jejich pořadí, které zatím nemohu sdělit." Mezi zájemci se objevila kunsthistorička Tereza Petišková, kurátor Jiří Machalický, výtvarný publicista Marek Pokorný a výtvarný kritik a pedagog Radek Horáček. Podle Reissnera se jeho nadřízení rozhodnou koncem měsíce.

Vzhůru do Evropy
Liška hned po svém nástupu do Brna v roce 1997 nastolil originální kurz. Výstavní síň, která dříve zůstávala spíše na půdě regionu, se začala orientovat směrem k evropské scéně. V řadě celosvětově uznávaných umělců, které do Brna osobně přivedl Liška, perlí řada jmen. Namátkou: britský výtvarný umělec Richard Billingham, autor velkoformátových pláten a v Portugalsku žijící Švýcar Michael Biberstein, japonský fotograf Ryuji Miyamoto, švýcarský sochař Hans Josephsohn, v Německu žijící Češka Magdalena Jetelová nebo proslulý fotograf Anton Corbijn.

"Dům umění se pod jeho vedením stal otevřenou evropskou institucí se špičkovou dramaturgií, které jsem si vážil," hodnotí Liškovo působení architekt a scénograf Tomáš Rusín. Pozitivně vidí Liškovo působení i kurátor Moravské galerie Antonín Dufek: "Zaměřil se na zahraniční umění, kterého v Brně bylo vždy pomálu. Dokázal přivézt téměř zadarmo kvalitní věci."

Ředitel brněnské Školy uměleckých řemesel Pavel Luffer s hodnocením váhá: "Kladný byl jeho import světového umění, které bylo často jednostranně německé a rakouské provenience."

Dovoz umělců z okolních států Liška chápe nejen jako přirozené kulturní vztahy se sousedy. "Důležité bylo obnovit dříve  existující propojení na ose Vídeň a Brno. Původně jsme přece byli rakouská Kunsthalle. Nepřivézt z Německa výhodně kolekci Sigmmara Polkeho či unikátní snímky z Bauhausu by byl hřích."

Držel krok se světem - to mu bylo osudné
Právě sázka na evropský kumšt a snaha o světovou image v kontrastu s regionální ušlápnutostí se podle mínění některých odborníků staly Liškovi osudnými. "Vytáhnul Brno z ospalého provincionalismu. Billingham či Jetelová by byli trháky kdekoliv," říká Pavel Nedoma, ředitel pražské galerie Rudolfinum, která také nemá vlastní sbírky a specializuje se na moderní umění.

Liška připravil výstavní plán ještě na příští rok. Objeví se v něm známý fotograf Tono Stano, výtvarník Vladimír Kokolia nebo projekt Romantika - pohled dvanácti mladých evropských výtvarníků na německý romantismus.

"Dům umění v Brně za mého působení suploval neexistenci stálé sbírky současného umění, která chybí celé republice," říká Pavel Liška.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz