Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brněnský Dům umění nemá šéfa

  9:27aktualizováno  9:27
Brno - Brněnský Dům umění je stále bez ředitele. Jeho poslední šéf Pavel Liška, který měl řídit galerii do konce roku, funkci definitivně opustil počátkem září. Mnozí soudí, že město přišlo o výraznou osobnost, která Brno s úspěchem povytáhla z osidel provinčnosti. Důvody svého předčasného odchodu z Brna shrnuje bývalá hlava Domu umění v několika větách: "Magistrát mi včas neoznámil, zda mi prodlouží smlouvu. Rozhodnutí se posunovalo. Měl jsem indicie, že má budoucnost v Brně je nežádoucí a začal se o prázdninách ucházet o místo ředitele Muzea a galerie v Řezně. Uspěl jsem."

Zákon přitom umožňuje prodloužit mandát úspěšnému řediteli městské instituce bez konkurzu. K podobné situaci před časem došlo v případech brněnského Národního divadla i Kulturního a informačního centra.

"Do Řezna jsem nastoupil počátkem září. Brněnské radnici jsem nabídnul, že obě místa zastanu do doby, než se najde nový ředitel. Návrh nepřijali a odvolali mě," říká Liška. Inzerát v deníku MF DNES z 9. října oznámil konkurz na ředitelské místo. Vedoucí odboru Martin Reissner se k výsledkům konkurzu, který se uskutečnil v pondělí večer, odmítá vyjadřovat. "Dostavilo se pět ze šesti uchazečů. Komise určila jejich pořadí, které zatím nemohu sdělit." Mezi zájemci se objevila kunsthistorička Tereza Petišková, kurátor Jiří Machalický, výtvarný publicista Marek Pokorný a výtvarný kritik a pedagog Radek Horáček. Podle Reissnera se jeho nadřízení rozhodnou koncem měsíce.

Vzhůru do Evropy
Liška hned po svém nástupu do Brna v roce 1997 nastolil originální kurz. Výstavní síň, která dříve zůstávala spíše na půdě regionu, se začala orientovat směrem k evropské scéně. V řadě celosvětově uznávaných umělců, které do Brna osobně přivedl Liška, perlí řada jmen. Namátkou: britský výtvarný umělec Richard Billingham, autor velkoformátových pláten a v Portugalsku žijící Švýcar Michael Biberstein, japonský fotograf Ryuji Miyamoto, švýcarský sochař Hans Josephsohn, v Německu žijící Češka Magdalena Jetelová nebo proslulý fotograf Anton Corbijn.

"Dům umění se pod jeho vedením stal otevřenou evropskou institucí se špičkovou dramaturgií, které jsem si vážil," hodnotí Liškovo působení architekt a scénograf Tomáš Rusín. Pozitivně vidí Liškovo působení i kurátor Moravské galerie Antonín Dufek: "Zaměřil se na zahraniční umění, kterého v Brně bylo vždy pomálu. Dokázal přivézt téměř zadarmo kvalitní věci."

Ředitel brněnské Školy uměleckých řemesel Pavel Luffer s hodnocením váhá: "Kladný byl jeho import světového umění, které bylo často jednostranně německé a rakouské provenience."

Dovoz umělců z okolních států Liška chápe nejen jako přirozené kulturní vztahy se sousedy. "Důležité bylo obnovit dříve  existující propojení na ose Vídeň a Brno. Původně jsme přece byli rakouská Kunsthalle. Nepřivézt z Německa výhodně kolekci Sigmmara Polkeho či unikátní snímky z Bauhausu by byl hřích."

Držel krok se světem - to mu bylo osudné
Právě sázka na evropský kumšt a snaha o světovou image v kontrastu s regionální ušlápnutostí se podle mínění některých odborníků staly Liškovi osudnými. "Vytáhnul Brno z ospalého provincionalismu. Billingham či Jetelová by byli trháky kdekoliv," říká Pavel Nedoma, ředitel pražské galerie Rudolfinum, která také nemá vlastní sbírky a specializuje se na moderní umění.

Liška připravil výstavní plán ještě na příští rok. Objeví se v něm známý fotograf Tono Stano, výtvarník Vladimír Kokolia nebo projekt Romantika - pohled dvanácti mladých evropských výtvarníků na německý romantismus.

"Dům umění v Brně za mého působení suploval neexistenci stálé sbírky současného umění, která chybí celé republice," říká Pavel Liška.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz