Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brněnská 16 nabídne více humoru

  16:09aktualizováno  16:09
Brno - Nejstarší tuzemská filmová přehlídka Brněnská šestnáctka zahájí ve středu 24. října už 42. ročník. Mezinárodní soutěž krátkometrážních hraných filmů letos nabídne více humoru a laskavého pohledu na svět. V Brně bude až do neděle soutěžit pětašedesát krátkých snímků. O přijetí na festival se jich ovšem ucházelo více než dvakrát tolik.

"Vedle soutěžních prací jsme doporučili ještě čtrnáct vybraných snímků pro mimosoutěžní projekce," sdělila předsedykně výběrové poroty Šárka Tryhuková.

Na Brněnské šestnáctce budou už tradičně soutěžit amatéři, nezávislí profesionálové a studenti filmových škol. Jejich práce jsou již tradičně velmi různorodé, přesto další z členů výběrové poroty Rostislav Bezděk mluví o převaze odlehčenějších témat či žertovném pojetí tvůrců. Vedle krátkých anekdotickcýh snímků se na plátně v Bílém domě, kde se uskuteční všechny soutěžní projekce, objeví také téma dětského světa, problémy mileneneckých a manželských dvojic nebo témata kriminality či lidské osamělosti.

Program Brněnské 16

"Třetina přijatých filmů pochází z ženských dílen," upozorňuje Tryhuková na rostoucí prestiž filmařek. Vedle domácích tvůrců pochází silná soutěžní kolekce z Německa, Kanady, USA a Francie. Festivalovou premiéru letos zažije Gruzie.

"Ze čtyřiadvaceti přihlášených států jich nakonec postoupilo osmnáct," uvedla Tryhuková. V Brně se chtěli uvést kupříkladu i filmaři z exotických zemí jako je Jižní Korea, Iran nebo Taiwan.

"Tragické americké události jsme zaznamenali. Dva ze šesti tvůrců z USA odřekli účast s poukazem na strach z cestování," sdělila pořadatelka Katrin Taubingerová. Někteří Američané zase kvůli obavám o osud svých prací doslali pouze videokopie svých filmů natočených původně na formát 35 nebo 16 mm.

Brněnská šestnácka, která bývá v lehké nadsázce označovaná za Karlovy Vary krátkometrážní tvorby, počítá s udělením pěti ocenění. Hlavního vítěze určí pětičlenná mezinárodní porota jejímiž členy bude kupříkladu americký filmový dramaturg Chrales Cockey nebo písničkář Václav Koubek, který je také nadšeným filmařem a bývalým účastníkem brněnského festivalu.

Letos poprvé bude předána mimo hlavní kategorie i cena nedávno zesnulého brněnského režiséra Petra Hviždě. Brněnská šestnáctka nabídne také několik studijních projekcí, například debut Davida Lynche Mazací hlava z roku 1976.

Soutěž o vstupenky
Redakce kultury přílohy Jižní Morava DNES, Kulturní a informační centrum města Brna a Sdružení pro Brněnskou šestnácku a alternativní film připravily u příležitosti zahájení mezinárodního filmařského klání čtenářskou soutěž o volné vstupenky do kina Scala a věcné ceny.
Zájemci mohou do úterý 30. října odpovídat na níže položené otázky. Ze správných odpovědí pak budou vylosováni tři čtenáři,  všichni obdrží po dvou volných vstupenkách do kina, dva z nich pak ještě získají cédéčko Jaromíra Hniličky Jazzová mše a knihu Jiřiny Telcové Válečniny, podiviny, loutkoviny a něco k tomu navíc o Brnu.
Odpovědi zasílejte buď na adresu MF DNES Brno, Česká 19/21, 602 00 Brno nebo e-mail: halka.friedmannova@mfdnes.cz.
1. Ve kterých soutěžních kategoriích soutěží filmy na B 16?
2. Od čeho je odvozen název Brněnská 16?
3. Který se států letos soutěží na B 16 vůbec poprvé?
4. Letos poprvé bude předána mimo hlavní kategorie i cena nedávno zesnulého Petra Hviždě. Uveďte alespoň jedno dílo tohoto režiséra.

Snímek New Adventures: Epizode 2 natočil Mouzahem Yahia, Alžír

Film Stalin's Aunt in Portugal natočil režisér Konstantin Esadze z Gruzie

Sníme Stop natočil Boris Mojsovski, Kanada

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Najdete na iDNES.cz