Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brněnská 16 nabídne více humoru

  16:09aktualizováno  16:09
Brno - Nejstarší tuzemská filmová přehlídka Brněnská šestnáctka zahájí ve středu 24. října už 42. ročník. Mezinárodní soutěž krátkometrážních hraných filmů letos nabídne více humoru a laskavého pohledu na svět. V Brně bude až do neděle soutěžit pětašedesát krátkých snímků. O přijetí na festival se jich ovšem ucházelo více než dvakrát tolik.

"Vedle soutěžních prací jsme doporučili ještě čtrnáct vybraných snímků pro mimosoutěžní projekce," sdělila předsedykně výběrové poroty Šárka Tryhuková.

Na Brněnské šestnáctce budou už tradičně soutěžit amatéři, nezávislí profesionálové a studenti filmových škol. Jejich práce jsou již tradičně velmi různorodé, přesto další z členů výběrové poroty Rostislav Bezděk mluví o převaze odlehčenějších témat či žertovném pojetí tvůrců. Vedle krátkých anekdotickcýh snímků se na plátně v Bílém domě, kde se uskuteční všechny soutěžní projekce, objeví také téma dětského světa, problémy mileneneckých a manželských dvojic nebo témata kriminality či lidské osamělosti.

Program Brněnské 16

"Třetina přijatých filmů pochází z ženských dílen," upozorňuje Tryhuková na rostoucí prestiž filmařek. Vedle domácích tvůrců pochází silná soutěžní kolekce z Německa, Kanady, USA a Francie. Festivalovou premiéru letos zažije Gruzie.

"Ze čtyřiadvaceti přihlášených států jich nakonec postoupilo osmnáct," uvedla Tryhuková. V Brně se chtěli uvést kupříkladu i filmaři z exotických zemí jako je Jižní Korea, Iran nebo Taiwan.

"Tragické americké události jsme zaznamenali. Dva ze šesti tvůrců z USA odřekli účast s poukazem na strach z cestování," sdělila pořadatelka Katrin Taubingerová. Někteří Američané zase kvůli obavám o osud svých prací doslali pouze videokopie svých filmů natočených původně na formát 35 nebo 16 mm.

Brněnská šestnácka, která bývá v lehké nadsázce označovaná za Karlovy Vary krátkometrážní tvorby, počítá s udělením pěti ocenění. Hlavního vítěze určí pětičlenná mezinárodní porota jejímiž členy bude kupříkladu americký filmový dramaturg Chrales Cockey nebo písničkář Václav Koubek, který je také nadšeným filmařem a bývalým účastníkem brněnského festivalu.

Letos poprvé bude předána mimo hlavní kategorie i cena nedávno zesnulého brněnského režiséra Petra Hviždě. Brněnská šestnáctka nabídne také několik studijních projekcí, například debut Davida Lynche Mazací hlava z roku 1976.

Soutěž o vstupenky
Redakce kultury přílohy Jižní Morava DNES, Kulturní a informační centrum města Brna a Sdružení pro Brněnskou šestnácku a alternativní film připravily u příležitosti zahájení mezinárodního filmařského klání čtenářskou soutěž o volné vstupenky do kina Scala a věcné ceny.
Zájemci mohou do úterý 30. října odpovídat na níže položené otázky. Ze správných odpovědí pak budou vylosováni tři čtenáři,  všichni obdrží po dvou volných vstupenkách do kina, dva z nich pak ještě získají cédéčko Jaromíra Hniličky Jazzová mše a knihu Jiřiny Telcové Válečniny, podiviny, loutkoviny a něco k tomu navíc o Brnu.
Odpovědi zasílejte buď na adresu MF DNES Brno, Česká 19/21, 602 00 Brno nebo e-mail: halka.friedmannova@mfdnes.cz.
1. Ve kterých soutěžních kategoriích soutěží filmy na B 16?
2. Od čeho je odvozen název Brněnská 16?
3. Který se států letos soutěží na B 16 vůbec poprvé?
4. Letos poprvé bude předána mimo hlavní kategorie i cena nedávno zesnulého Petra Hviždě. Uveďte alespoň jedno dílo tohoto režiséra.

Snímek New Adventures: Epizode 2 natočil Mouzahem Yahia, Alžír

Film Stalin's Aunt in Portugal natočil režisér Konstantin Esadze z Gruzie

Sníme Stop natočil Boris Mojsovski, Kanada

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz