Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brňané žili před sto lety podobně

  18:22aktualizováno  18:22
Brno - Muzeum města Brna na hradě Špilberk představilo projekt Brňané před sto lety aneb jak žili naši předkové. "Projekt vznikal přes dva roky a téměř veškeré exponáty pochází ze sbírek Muzea města Brna, což byl od začátku náš záměr," uvedl k letošní nejvýznamnější expozici vedoucí autorského kolektivu Jiří Čejka.

Muzeum původně přemýšlelo nad koncepcí, která by se měla věnovat celému Brnu. "Téma je ale velice obsáhlé a plno informací je známých. Zaměřit se čistě na Brňany a jejich život nám přišlo zajímavější," řekl Čejka.

Výsledek dvouleté práce několikačlenného kolektivu mohou nyní posoudit návštěvníci pěti místnosti západního křídla hradu. "Každá z místností pak popisuje pět témat," popsal Čejka. Výstavu uzavírá interaktivní a zároveň informativní část. "Kromě nejrůznějších vážných i humorných informací zde najdou návštěvníci tři počítače s programem Cesta časem do roku 1900. Byl sice vytvořen v Praze, ale dává možnost srovnat život našich předků v Brně s jinými českými městy," doplnil vedoucí projektu.

Část Před 100 lety obsahuje velké množství pohlednic, plánů a fotografií přibližující Brno jako významné středisko politického, kulturního, společenského života a hlavně jako hospodářské centrum Moravy. "Roku 1900 také bylo Brno díky vyspělému průmyslu šestým nejlidnatějším městem rakousko-uherské monarchie," prozradil Jiří Čejka.

Zbývající tři místnosti se věnují tématu rodina. Svět mužů, žen i dětí přibližuje několik desítek exponátů. "Mnoho z nich bylo nutné zrestaurovat. Kupříkladu porcelánové panenky se nám dostaly do ruk ostříhané, rozbité. Ovšem jejich kloubové vybavení by mohli závidět všechny dnešní barbínky," poznamenala jedna z autorek Dana Olivová. Diváci poznají kupříkladu dobovou garderobu nejen u žen, ale i mužů.

Patrně nejvděčnější částí expozice bude Svět dětí s velkým množstvím dobových hraček a popisu jejich života od plenek až po nástup do školy. "Při pohledu zjistíte, že již před sto lety měli obyvatelé Brna stejné vymoženosti, jaké máme i my dnes. Včetně primitivního inkubátoru," uvedla další z autorek Jindřiška Brančíková.

Jelikož se expozice otevírá před prázdninami a hlavní sezonou, snažili se organizátoři turistům všemožně vyjít vstříc. "Výstava má bezbariérový přístup, po telefonické domluvě tudíž mohou na Špilberk zavítat i vozíčkáři," vysvětlovala pracovnice muzea Miroslava Menšíková. "Přichystali jsme i další zajímavost. Každý návštěvník, který se prokáže u pokladny průkazem, že se narodil v roce 1901 nebo je dokonce starší, má vstup s doprovodem zdarma," řekl Čejka. A jak dodávají autoři výstavy, už ví o některých, kteří slevu určitě využijí.

BRNO PŘED 100 LETY MĚLO:
109 361 obyvatel (68 715 obyvatel mluvilo německy, 38 366 česky, 135 polsky, 57 rusky, 112 slovinsky, 7 srbochorvatsky a 12 italsky + 1 957 cizinců)
218 ulic, 3 047 domů, 22 764 bytů
starostu Augusta Wiesera, městskou radu tvořenou 11 radními
68 vzdělávacích ústavů, 35 mateřských škol, 78 novin a časopisů, 18 knihoven
4 nemocnice, 11 kasáren, 2 nádraží se sedmi tratěmi, 4 linky elektrické tramavaje
Zdroj: Muzeum města Brna

Nová expozice nazvaná Brno před 100 lety sídlí na hradě Špilberk

Nová expozice nazvaná Brno před 100 lety sídlí na hradě Špilberk

Nová expozice nazvaná Brno před 100 lety sídlí na hradě Špilberk

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz