Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brixen žije Havlíčkem Borovským

  11:09aktualizováno  11:09
Havlíčkův Brod - Italské městečko Brixen vzpomíná v těchto dnech na 150. výročí nuceného exilu českého spisovatele a novináře Karla Havlíčka Borovského, který v jižních Tyrolích strávil více než tři roky svého života. Až do konce měsíce si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu věnovanou životu spisovatele, kterou připravilo muzeum z Havlíčkova Brodu.

Výstavu fotografií a písemností, vztahující se nejen na působení Havlíčka v tomto městě obklopeném Alpami, otevřeli o víkendu český velvyslanec ve Vídni Jiří Gruša spolu se starostou Brixenu Klausem Seebacherem v prostorách hotelu Goldener Adler v centru města nedaleko bytu, kde Havlíček bydlel.

K nahlédnutí je i pamětní kniha, do které se od roku 1911 zapisovali návštěvníci Brixenu z českých zemí. Poté, co někdo tuto kroniku v roce 1994 odcizil a později vrátil, byla pořízena kopie, jež je nadále k dispozici ve zdejším turistickém centru.
"Bez Brixenu bychom neměli tři Havlíčkova díla," řekl během slavnostní vzpomínky Gruša, který není pouze diplomatem, ale i spisovatelem. Připomněl přitom názory Havlíčka na uspořádání bývalé monarchie, které lze přirovnat k nynějším vztahům mezi národy v Evropské unii.

Právě v Brixenu napsal Havlíček díla Král Lávra, Křest svatého Vladimíra či Tyrolské elegie, které se později staly jedněmi z nejznámějších satirických básní české literatury.

Ačkoli představitelé partnerských měst Brixenu a Havlíčkova Brodu si pochvalují vzájemné vztahy, dosud se nepodařilo pojmenovat některou z ulic Brixenu po Havlíčkovi. "Nejde to, zatím není ani jedna ulice po něm pojmenována," postěžoval si český exulant Jiří Morava, který se již delší dobu věnuje zkoumání Havlíčkova života. Radní se tomuto kroku brání, protože by pak museli přistoupit i na požadavky dalších zájmových skupin.

Spisovatel žil během nuceného exilu na čtyřech různých místech ve městě, ani jedno se však dosud nepodařilo získat a zrestaurovat nebo využít je na vytvoření expozice. Českému státu bylo ještě za minulého režimu nabídnuto odkoupení prostorů, ale tehdejší političtí představitelé to odmítli, vysvětluje havlíčkovský badatel. Jeden z bytů v centru města, kde Havlíček působil, nyní slouží jako sklad polštářů.

Nejlepšímu stavu se nyní těší již mezitím přestavěný domek, ve kterém bydlel Havlíček se svou chotí a dcerou. Právě na něm je umístěna i pamětní deska, pod kterou zástupci Havlíčkova Brodu položili věnec na památku spisovatele.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz