Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Britská dramata za zavřenými dveřmi

  3:15aktualizováno  3:15
Posledních několik let jako by britská literatura ustupovala od experimentů a vracela se do prostředí malých, ale nikoli bezvýznamných dramat za zavřenými dveřmi domovů.

Graham Swift | foto: Profimedia.cz

Ukázkou je třeba loňský vítěz Bookerovy ceny román The Gathering (Setkání) Anne Enrightové: neokázale a jednoduchým jazykem líčí rozklad obyčejné rodiny. Do kategorie psychologických románů by se daly zařadit i dvě prózy, které se objevily na českém trhu: Třináct měsíců Davida Mitchella a Zítřek Grahama Swifta.

U Mitchella je komornější téma novinkou. Mladý autor si získal uznání složitými díly pro náročné čtenáře, která přecházejí ze století do století, střídají žánry, styly, postavy a vyslovují se k lidské civilizaci, neměnnosti historie i lidské povahy.

Jak si však povšiml jeden z kritiků, Mitchell v nich sice mistrovsky spojil velké množství hlasů, ale nedal zaznít tomu vlastnímu. Učinil to až ve čtvrtém románu Třináct měsíců, kterým šokoval všechny, kteří čekali, že půjde ve vyšlapaných stopách a napíše další dílo ve stylu veleúspěšného Atlasu mraků.

Třináct měsíců je povedenou, částečně autobiografickou studií dospívání. Hrdinou je třináctiletý chlapec Jason, který nás zavádí do doby kolem války o Falklandy. Kromě běžných starostí s učiteli a kamarády však čelí i závažnějšímu problému: rozpadu manželství svých rodičů.

V Mitchellových očích není dětství sladkým obdobím nevědomosti, ale dobou, kdy si děti více než kdy jindy uvědomují, jak krutý a nepochopitelný může být svět kolem nich. Zvláště pokud jsou nadmíru citlivé a vnímavé a trpí vadou, která jim každodenně ztrpčuje život (v Jasonově případě koktavost).

Mitchell se tak zařadil mezi autory, kteří zpochybňují tradiční pojetí dětství a zároveň uvedli do literatury téměř geniální dětské hrdiny trpící nějakou psychickou chorobou či traumatem (například J. Banville, M. Haddon).

Druhý román Zítřek od neméně populárního Brita Grahama Swifta je odlišný. Na rozdíl od Mitchella měl Swift za svou dlouholetou kariéru dostatek příležitostí vyrovnat se s vlastním dětstvím, experimentovat s formou i obsahem a vyslovit se k nejrůznějším tématům, především historii a jejímu vztahu ke skutečným lidským osudům.

Autor, známý českým čtenářům zejména již kultovním dílem Země vod, "zabrousil" do světa dospělých, partnerských vztahů a institutu rodičovství.

Zítřek je vlastně jedním dlouhým proudem vědomí, zpovědí manželky a matky Pauly Hookové, kterou čeká pravděpodobně nejtěžší chvíle jejího života. Spolu s manželem se rozhodli říci svým dětem, dvojčatům Katce a Nickovi, pravdu o jejich stvoření, která může zapůsobit jako časovaná nálož.

Paula v otevřené výpovědi adresované pubertálním potomkům bilancuje život, vzpomíná na mládí a již mrtvé příbuzné, zamýšlí se nad tím, jaké potenciální následky může prozrazení rodinného tajemství přinést.

Swift není v případě Zítřku příliš sdílný. Po vzoru detektivních románů trousí indicie pomalu, velmi nerad poodkrývá jednotlivé trumfy, které má v ruce, takže čtenář předlouho vůbec netuší, o jaké úzkosti to Paula mluví, jaké děsivé tajemství může středostavovská matka mít.

Teprve v polovině knihy autor poodhalí, čeho se nevítaná pravda týká, a malinko zmírní nejistotu, se kterou musel čtenář po několik desítek stran bojovat.

Bohužel ani tato postupná gradace nedokáže zcela přehlušit pocity, které při četbě Zítřku převažují: že i přes silné a dnes čím dál aktuálnější téma (jehož podstatu by bylo škoda prozradit) se Swift neponořil dostatečně do hloubky, že jeho psychologická studie jednoho partnerského svazku klouže spíše po povrchu.

David Mitchell: Třináct měsíců
BB/art, Praha 2007, překlad Petra Diestlerová, 392 stran, doporučená cena 299 korun.
Hodnocení MF DNES: 80 %

Graham Swift: Zítřek
Odeon, Praha 2007, překlad Alena Jindrová-Špilarová, 208 stran, doporučená cena: 239 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Najdete na iDNES.cz