Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Britové volili nejlepší knihy o hudbě

  12:20aktualizováno  12:20
Padesát nejlepších knížek o populární hudbě vyhlásil v únorovém čísle britský hudební měsíčník Q. Knih tohoto druhu u nás vychází poměrně dost, avšak z půlstovky vybrané v Q se jich českém překladu objevilo jen několik - například bestseler o skupině ABBA, knížka o písních The Beatles či příběh seattleské Nirvany.

Padesátku hudebních publikací redaktoři měsíčníku Q vybrali bez nároku na pořadí. Beatles jsou tu zastoupeni dvakrát. Ostatně právě kniha Revolution In The Head byla vydána i česky - jako Revoluce v hlavě. Je to detailní rozbor všech dokončených písní Beatles, na které se autor Ian McDonald dívá s kritickým muzikologickým zaujetím a sleduje ohlas beatlesovských songů ve společnosti. Podle McDonalda Beatles symbolizují nástup nového životního stylu západní civilizace, v níž slábne vliv křesťanství a sílí potřeba konzumních radostí. Detailní příběh skupiny Beatles pak vylíčil Philip Norman v knize Shout!, která sleduje například vzestup a pád beatlesovského vydavatelského impéria Apple.

Snad nikdo jiný nezachytil éru skupiny Led Zeppelin působivěji než Stephen Davis v knize Hammer Of The Gods. Je to neautorizovaná publikace z roku 1985. Však také Jimmy Page a Robert Plant řadu divokých historek včetně vyhazování ledniček z hotelových oken popřeli. Magazín Q na knize oceňuje řízný, zasvěcený a poutavý jazyk. Na českém trhu se objevilo jiné dílko o "Zepelínech" - neautorizované vzpomínky cestovního manažera skupiny Richarda Colea nazvané Schody do nebe. Nejcennější kniha o kapele Queen se jmenuje The Secret Revealed a vyšla před čtyřmi lety, po smrti zpěváka Freddieho Mercuryho. Autor do ní zařadil jeden z posledních rozhovorů s Mercurym, soustředil se na i počátky kapely Queen a vynesl na světlo spoustu nových informací, podaných s vtipem a nadhledem.

V Británii nelze pominout punkové šílence Sex Pistols, respektive jejich zpěváka a chytrého jízlivce Johnnyho Rottena, o kterém se rozepisuje kniha Rotten: The Autobiography. Opakem Sex Pistols byli rockoví mesiášové U2. Do ankety pronikla kniha Unforgettable Fire od Eamona Dunphyho; ta vyšla v roce 1987, kdy čtyři Irové dobývali Ameriku.

Americké legendy jsou v anketě zastoupeny Elvisem Presleym, jemuž byly věnovány stovky knížek. Magazín Q vybral jednu z nich - Last Train To Memphis, jejíž autor Peter Guralnick se soustředil na Presleyho kariéru do roku 1958, než rock'n'rollový král nastoupil vojenskou službu v Německu. Objemná publikace, která přináší vzpomínky několika set lidí, se objevila na českém trhu pod názvem Poslední vlak do Memphisu.

Také reportáž Michaela Azerrada Come As You Are, která zachytila vzestup americké rockové skupiny Nirvana, má český překlad. Azerrad se znal se zpěvákem Kurtem Cobainem, sužovaným depresemi a zdravotními potížemi, který rok po dokončení knihy spáchal sebevraždu. "Když jsem poslal kopii bubeníkovi Davidu Grohlovi, odepsal mi: Všechno je to pravda," vzpomíná autor knihy plné osobních postřehů na adresu Cobainovy vdovy Courtney Love a dalších lidí z okruhu Nirvany.

Ve světě vycházejí i cenné tituly o kapelách mladší rockové generace. Manic Street Preachers jsou centrem publikace Everything, příběh skupiny Blur prý nejlépe vystihuje kniha 3862 Days, zatímco kariéru manchesterské skupiny Oasis bilancuje dílko What's The Story pojmenované podle nejúspěšnějšího alba bratří Gallagherových.

Nejmenší zastoupení mají v anketě knihy nikoli o kapelách, ale o stylech nebo hudebních trendech, zvláště o punku, reggae či diskžokejské scéně. Z těchto titulů v anketě vyčnívá raritní publikace Sním o Madonně, která freudovsky rozebírá sny, jež se zdály ženám od třinácti do jedenašedesáti let. Jejich hlavní hrdinkou byla královna popu Madonna.

Chybí propagace
"Knih o hudbě u nás vyšlo docela dost, byť ne moc dobře přeložených. Mezi nimi však převažují nekvalitní publikace bez autorského názoru, plné drbů a velkých fotografií. Mně se líbily například překlady knih o Doors nebo Janis Joplinové. Další problém je v tom, že o hudebních knížkách se lidé nedozvědí. Chybí účinnější propagace. Co mi na našem trhu chybí? Překlad pořádné encyklopedie, třeba The Grand Rock Discography, nebo sborníky novinářských článků, které jsou populární v Americe. Doporučil bych třeba knihu Greila Marcuse Stranded, což je sbírka novinářských esejů o nejoblíbenějších deskách," míní Jiří Černý.

Práva jsou drahá
"Největším problémem nejsou překladatelé, kterých by se našlo dost, ale drahá práva. Chtěli jsme vydat knížku o britské skupině The Who. Majitelé práv po nás chtěli 1000 liber, tedy asi 55 tisíc korun, jen za zálohu. I kdybychom prodali 800 kusů téhle knížky, což považuji za maximum, prodělali bychom. Pro představu: Teď vydáváme knížku o Paulu McCartneym. Když prodáme tisíc kusů, můžeme si připsat opravdu velmi mírný výdělek. A že chybí propagace? Pan Černý má pravdu, ale to je opět otázka peněz, " říká šéfredaktorka nakladatelství Volvox Globator Magdalena Wagnerová.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

RECENZE: I hvězda Oprah Winfreyová se může mýlit. Obzvlášť v literatuře

Americká spisovatelka Rachel Khongová

Naprosto vás rozhodí, ale současně pohladí, pronesla o knize Nazdar, vitamíne americká televizní hvězda Oprah...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Najdete na iDNES.cz